Albrecht z Valdštejna. Zajímavý průvodce vaší dovolené

Další fotky

Zemřel jako jedna z nejvlivnějších osobností tehdejší Evropy. Ke svému ohromnému majetku a vlivu přišel díky své cílevědomosti, podnikavosti a dvěma výhodným sňatkům. Rozhodně zajímavá osobnost, kterou stojí za to lépe poznat. Už jenom proto, že Valdštejnovo pole působnosti je velmi rozlehlé. 

Sdružení Český ráj ve spolupráci s kolegy z Jizerských a Lužických hor a Máchova kraje připravilo turistickou novinku v podobě nové nabídky k tématu slavného vévody Albrechta z Valdštejna. Součástí tehdejšího panství známého vojevůdce byla řada míst nejen v Českém ráji, jako jsou Jičín, Dětenice, Turnov, Mnichovo Hradiště nebo Sychrov, ale také památky v okolních regionech.

Po stopách Albrechta z Valdštejna se tedy můžete také vydat třeba do Frýdlantu, na Lemberk, Bezděz, do České Lípy, do Prahy nebo do Chebu. Průvodcem vám bude brožurka, nový web na doméně www.albrechtzvaldstejna.cz a facebookový profil.

Rekonstrukce Valdštejnské lodžie se Jičínu prodraží. Odhalila špatný stav zdiva a trámů

„Než se brány památek otevřou, a my pevně věříme, že to bude brzy, chceme připravit jednoduchou mapku s motivační hrou, do níž budou návštěvníci moci na zapojených památkách sbírat razítka. Pro zdatné sběratele pak máme připravené odměny v podobě pamětních minci a další propagační předměty,“ doplnila Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.

Přímo na hradě Valdštejně bude ke koupi publikace Po stopách Valdštejnů. Kniha (za 270 korun) pojednává nejen o významných členech tohoto rodu, ale zabývá se i neobyčejně bohatým kulturním dědictvím rodu a dalšími historickými souvislostmi. Publikace byla vydána za finanční podpory Ministerstva kultury v rámci projektu NPÚ Valdštejnové – lvi ve službách císařů.

A kdo byl Albrecht z Valdštejna?

Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna se narodil 14. září 1583 v obci Heřmanice u Jaroměře. Zemřel 25. února roku 1634 v Chebu. Byl český vojevůdce a politik, vévoda meklenburský, frýdlantský a kníže hlohovský a zaháňský. Vedle Jana Tserclaese Tillyho byl nejvyšším velitelem císařsko-ligistických vojsk během třicetileté války (1618 – 1648). V této válce bojoval na straně císaře proti Protestantské unii. Později pak upadl v nemilost a byl císařskými důstojníky úkladně zavražděn.

FOTO: Valdštejnové a jejich panství

Valdštejnové a jejich panství - 0 jičín konfiskát po smiřických pet41 f bučinaValdštejnové a jejich panství - 1 frýdlant koupil albr 1622 lesvValdštejnové a jejich panství - 3b hrad valdštejn smiřickýchValdštejnové a jejich panství - 2b azv portrét z třebíčského zámku ev a34Valdštejnové a jejich panství - 4 bezděz konfiskát albr
Další fotky
Valdštejnové a jejich panství - 3c kumburk po smiřickýchValdštejnové a jejich panství - 5 dymokury získal v konfiskacích albrechtValdštejnové a jejich panství - 6 valtické kartouzy zač budování 1630 lesvěValdštejnové a jejich panství - 7 svtzValdštejnové a jejich panství - 7c letem svValdštejnové a jejich panství - 7b dceru Marii Alžbětu (1625 – 1662), pr.za hraběte Rudolfa Kounice eva 34Valdštejnové a jejich panství - 9 karel ferdinand wikiValdštejnové a jejich panství - 8 valdštejns palác svtz
Dnes, 06:58
Lýkožrout smrkový a další kůrovci trápí lesníky v Čechách už několik let. Kůrovcová gradace se...
14.6.2021
Nekorunovanou královnou Jizerských hor je rozhledna Štěpánka. Tato impozantní novogotická stavba patří mezi nejstarší kamenné...
11.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
11.6.2021
Ve čtvrtek Muzeum Českého ráje v Turnově zpřístupnilo dosud utajovanou výstavu s názvem KLENOTY NA...
10.6.2021
Indická mutace koronaviru se v regionu Nového Boru v Libereckém kraji potvrdila u pěti lidí...
10.6.2021
Titul Památka roku 2020 Libereckého kraje putuje do Jablonce nad Nisou. Cenu získala obnova secesního...
4.6.2021
Další památkou, na jejíž obnovu v letošním roce přispěje Liberecký kraj, je kostel Mistra Jana...
3.6.2021
Liberecký plavecký bazén se pro veřejnost otevře v pondělí 7. června. Ještě předtím tady ve...
3.6.2021
Na Prosečském hřebeni v Jizerských horách se nalézají chata a rozhledna Nad Prosečí. Rozhledna, otevřená...
1.6.2021
V pondělí zahájil sezonu oblíbený Sychrov, v úterý Hrubý Rohozec, Lemberk a Zákupy, v pátek...
30.3.2021
Nově vybudované učebny a dílny, které v závěru roku 2019 dokončili na Střední uměleckoprůmyslové škole...
Reklama