Archeologicky cenná lokalita v samém srdci České Lípy se promění. Jak a za kolik?

Škroupovo náměstí s přilehlou ulicí Prokopa Holého po dokončení rekonstrukce získá podobu, kterou mu přiřkl vítězný návrh v rámci architektonické soutěže.

Vítězný tým architektů z brněnské firmy M2AU totiž bude na návrhu pracovat dál. Českolipští radní jí přidělili veřejnou zakázku na zpracování projektové dokumentace.

Výsledky architektonické soutěže město zveřejnilo na začátku června letošního roku, finanční odměnu získaly tři tuzemské architektonické kanceláře. S nimi poté podle pravidel architektonické soutěže probíhalo tzv. jednací řízení bez uveřejnění. Osloveni byli postupně všichni tři vítězové. Na základě těchto jednání byly stanoveny konečné zadávací podmínky veřejné soutěže. Všechny tyto podmínky brněnská firma M2AU splnila, veřejnou zakázku získala za cenu 6,7 milionu korun.

Předmětem veřejné zakázky je zpracování průzkumu, zpracování kompletní projektové dokumentace, inženýrská činnost, spolupráce při výběru zhotovitele stavby, autorský dozor při provádění stavby a další činnosti, jako je například zpracování dopravní studie i dokumentace terénních a sadových úprav.

Česká Lípa zahájila rekonstrukci divadla. Jak dlouho potrvá?

Předmětem architektonické soutěže byla rekonstrukce Škroupova náměstí, přilehlé ulice Prokopa Holého a historických schodů, které Škroupovo náměstí spojují s ulicí Jindřicha z Lipé. Po rekonstrukci by Škroupovo náměstí mělo být klidovou zónou s množstvím zeleně, stínu, laviček, ale zároveň s dostatečně velkým prostorem pro pořádání menších kulturních akcí a trhů nejrůznějšího druhu. Navíc výrazně ubude parkovacích míst, která by se měla nacházet jen na straně ulice Prokopa Holého.

Do soutěže se řádně přihlásilo celkem 14 architektonických týmů se svými návrhy. Na druhém místě se umístil Rehwald Landscape architects Praha a na třetím tým Heleny Hlávkové z Liberce. Mimořádnou odměnu za nekonvenční přístup ke zpracování návrhu získal ateliér Jiří Žentel Praha.

Na vítězném návrhu M2AU (Linda Obršálová, Filip Musálek, Norbert Obršál, David Helešic, Lýdia Šušlíková, Radim Vítek) porota ocenila mimo jiné kvalitní výtvarné zachycení historické stopy kostela, zvonice a děkanského domu. Pro další zpracování porota doporučila doplnit do návrhu výraznější vodní prvek a další mobiliář včetně laviček s opěrkami.

člíp škroup (2)
(M2AU)
28.5.2021
Letošní samosběr jahod ve Vraňanech na Mělnicku začne kvůli chladnějšímu počasí oproti loňsku později. Zahájen...
24.5.2021
Městský soud v Praze podpořil město Kralupy nad Vltavou ve sporu o změnu znění platného...
27.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
27.3.2021
Aloise Jiráska a jeho Staré pověsti české zná asi každý. Ovšem své regionální pověsti má...
18.3.2021
Jen pár dní zbývá do konání valné hromady OFS Mělník, ze které vzejde nový předseda...
13.3.2021
Jedním z mnoha umělců, kteří se narodili v Itálii, ale svůj umělecký i rodinný život...
10.3.2021
Chápu, že psát o zámcích se v situaci, kdy se dostanete akorát na konec obce,...
3.2.2021
Historickým městem roku 2020 v Libereckém kraji se stala Dubá na Českolipsku. Porota ocenila, jak...
2.2.2021
Před časem se v Mnichově Hradišti rozhořela diskuze, zda by město nemělo mít důstojnější připomínku...
1.2.2021
Po třech letech intenzivní práce přišla na svět kniha Příběh Mnichova Hradiště. Je velkolepým zpracováním...
30.1.2021
Na svět přišel do chudé místní rodiny, v dospělosti se stal ředitelem gymnázia, předním českým...
Reklama