Archeologicky cenná lokalita v samém srdci České Lípy se promění. Jak a za kolik?

Škroupovo náměstí s přilehlou ulicí Prokopa Holého po dokončení rekonstrukce získá podobu, kterou mu přiřkl vítězný návrh v rámci architektonické soutěže.

Vítězný tým architektů z brněnské firmy M2AU totiž bude na návrhu pracovat dál. Českolipští radní jí přidělili veřejnou zakázku na zpracování projektové dokumentace.

Výsledky architektonické soutěže město zveřejnilo na začátku června letošního roku, finanční odměnu získaly tři tuzemské architektonické kanceláře. S nimi poté podle pravidel architektonické soutěže probíhalo tzv. jednací řízení bez uveřejnění. Osloveni byli postupně všichni tři vítězové. Na základě těchto jednání byly stanoveny konečné zadávací podmínky veřejné soutěže. Všechny tyto podmínky brněnská firma M2AU splnila, veřejnou zakázku získala za cenu 6,7 milionu korun.

Předmětem veřejné zakázky je zpracování průzkumu, zpracování kompletní projektové dokumentace, inženýrská činnost, spolupráce při výběru zhotovitele stavby, autorský dozor při provádění stavby a další činnosti, jako je například zpracování dopravní studie i dokumentace terénních a sadových úprav.

Česká Lípa zahájila rekonstrukci divadla. Jak dlouho potrvá?

Předmětem architektonické soutěže byla rekonstrukce Škroupova náměstí, přilehlé ulice Prokopa Holého a historických schodů, které Škroupovo náměstí spojují s ulicí Jindřicha z Lipé. Po rekonstrukci by Škroupovo náměstí mělo být klidovou zónou s množstvím zeleně, stínu, laviček, ale zároveň s dostatečně velkým prostorem pro pořádání menších kulturních akcí a trhů nejrůznějšího druhu. Navíc výrazně ubude parkovacích míst, která by se měla nacházet jen na straně ulice Prokopa Holého.

Do soutěže se řádně přihlásilo celkem 14 architektonických týmů se svými návrhy. Na druhém místě se umístil Rehwald Landscape architects Praha a na třetím tým Heleny Hlávkové z Liberce. Mimořádnou odměnu za nekonvenční přístup ke zpracování návrhu získal ateliér Jiří Žentel Praha.

Na vítězném návrhu M2AU (Linda Obršálová, Filip Musálek, Norbert Obršál, David Helešic, Lýdia Šušlíková, Radim Vítek) porota ocenila mimo jiné kvalitní výtvarné zachycení historické stopy kostela, zvonice a děkanského domu. Pro další zpracování porota doporučila doplnit do návrhu výraznější vodní prvek a další mobiliář včetně laviček s opěrkami.

člíp škroup (2)
(M2AU)
3.4.2021
Zemřel jako jedna z nejvlivnějších osobností tehdejší Evropy. Ke svému ohromnému majetku a vlivu přišel...
30.3.2021
Nově vybudované učebny a dílny, které v závěru roku 2019 dokončili na Střední uměleckoprůmyslové škole...
25.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
25.3.2021
Nový Bor na Českolipsku se v sobotu večer po roce znovu ponoří do tmy, od...
23.3.2021
Ministerstvo kultury na konci roku 2020 schválilo návrh Římskokatolické farnosti v Zákupech na prohlášení celého...
19.3.2021
V Libereckém kraji za poslední týden přibylo 4 112 potvrzených případů, nejméně za poslední čtyři...
11.3.2021
Ředitelé ZOO Liberec a Safari Parku Dvůr Králové ve středu podepsali memorandum o spolupráci na...
10.3.2021
Už tři měsíce probíhá v České Lípě rekonstrukce Jiráskova divadla, kterou provádí firma Metrostav.
10.3.2021
Chápu, že psát o zámcích se v situaci, kdy se dostanete akorát na konec obce,...
9.3.2021
Nadace ČEZ Stromy loni podpořila 95 projektů výsadby po celé republice za 7,8 milionu korun....
8.3.2021
Nejbližší volný termín pro zájemce, kteří chtějí podstoupit antigenní test na covid-19, je v Liberci...
Reklama