Byl to tak špatný rok? Turnovské památky a cestovní ruch rekapitulují

Rok 2020, řekněme eufemisticky netradiční, se pomalu blíží ke konci a v Turnově bilancují, jak se dařilo památkám a cestovnímu ruchu.

„Na počet návštěvníků si v letošní hlavní turistické sezóně ani jeden z úseků organizace Turnovské památky a cestovní ruch nemůže stěžovat, i když sezónu, kterou zahrnují měsíce květen – září, poznamenalo v květnu a částečně v červnu omezení z důvodu koronaviru a vládních nařízení. Bohužel na hradě Valdštejně musela být sezóna předčasně ukončena. V adventním čase jsme hrad pro návštěvníky vánočně vyzdobili, ale klasické vánoční prohlídky nejsou vzhledem k současné situaci možné,“ uvedla ředitelka příspěvkové organizace Eliška Gruberová.

Služby Regionálního turistického informačního centra vyhledalo v období květen – září 23 690 turistů, s předchozími dvěma lety je to o 10 procent méně. Změnil se poměr mezi českými a zahraničními návštěvníky a to ve prospěch těch českých. Nejvíce zahraničních návštěvníků bylo jako již tradičně z Německa, Polska a Nizozemí. V porovnání s minulými roky byl registrován větší zájem o turistické suvenýry a regionální produkty.

Kameny zmizelých v Turnově. Připomenou dvanáct zmařených lidských životů

Turnovkou synagogu v turistické sezoně navštívilo 1 829 návštěvníků a proběhly tu 2 koncerty. Na ženské galerii se vystřídaly dvě zajímavé výstavy Hvězda pod tíhou hvězdy a Všední život Izraelců očima izraelského fotografa. Zvýšený zájem byl i o rozšířené úterní prohlídky, které kromě synagogy zahrnovaly i procházku bývalou židovskou čtvrtí a prohlídku hřbitova.

Začátek návštěvnické sezóny na hradu Valdštejně, byl poznamenán vládními nařízeními v souvislosti s koronavirem a nemohla se zde uskutečnit řada plánovaných akcí. Přestože během prázdninových měsíců hrad navštívilo 33 650 návštěvníků, což je o 12 procent víc než v předchozích letech, celková čísla za duben až říjen se návštěvnost snížila – 43 557 návštěvníků, oproti minulým průměrům cca 54 tisíc.

Pěkně drazí služebníci. Valdštejnové – lvi ve službách císařů

Během prázdninových měsíců zde proběhlo 12 kulturních akcí, 17 nočních prohlídek, 91 dětských prohlídek a uskutečnila se zde i výstava včetně doprovodných aktivit k tématu letošního roku Valdštejnové, lvi ve službách císařů. V podhradí proběhla zajímavá výstava Erbovní bestie a nesmíme zapomenout ani na zapojení tohoto kouzelného místa do projektu České televize Zachraň trosečníky. Pro návštěvníky hradu byla rozšířena expozice o novou místnost Čajový salónek Lexů z Aehrenthalu, včetně litografií pařížské módy druhé poloviny 19. století z pozůstalosti rodiny šlechtice Maximiliána Prinze von Croy.

Zajímavými kusy mobiliáře byly doplněny expozice v rytířském sále romantického paláce i v biliárním sále. Zde kromě nových kusů nábytku přibyly i kopie velkoformátových obrazů Valdštejnových koní.

„V letošním roce byl větší zájem o samostatnou prohlídku areálu bez průvodce,“ uzavřela Eliška Gruberová.

Hrad Valdštejn si připomíná rod Valdštejnů. Pány tu byli dvakrát

 

3.4.2021
Zemřel jako jedna z nejvlivnějších osobností tehdejší Evropy. Ke svému ohromnému majetku a vlivu přišel...
30.3.2021
Nově vybudované učebny a dílny, které v závěru roku 2019 dokončili na Střední uměleckoprůmyslové škole...
25.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
25.3.2021
Nový Bor na Českolipsku se v sobotu večer po roce znovu ponoří do tmy, od...
23.3.2021
Ministerstvo kultury na konci roku 2020 schválilo návrh Římskokatolické farnosti v Zákupech na prohlášení celého...
19.3.2021
V Libereckém kraji za poslední týden přibylo 4 112 potvrzených případů, nejméně za poslední čtyři...
11.3.2021
Ředitelé ZOO Liberec a Safari Parku Dvůr Králové ve středu podepsali memorandum o spolupráci na...
10.3.2021
Už tři měsíce probíhá v České Lípě rekonstrukce Jiráskova divadla, kterou provádí firma Metrostav.
10.3.2021
Chápu, že psát o zámcích se v situaci, kdy se dostanete akorát na konec obce,...
9.3.2021
Nadace ČEZ Stromy loni podpořila 95 projektů výsadby po celé republice za 7,8 milionu korun....
8.3.2021
Nejbližší volný termín pro zájemce, kteří chtějí podstoupit antigenní test na covid-19, je v Liberci...
Reklama