Byl to tak špatný rok? Turnovské památky a cestovní ruch rekapitulují

Rok 2020, řekněme eufemisticky netradiční, se pomalu blíží ke konci a v Turnově bilancují, jak se dařilo památkám a cestovnímu ruchu.

„Na počet návštěvníků si v letošní hlavní turistické sezóně ani jeden z úseků organizace Turnovské památky a cestovní ruch nemůže stěžovat, i když sezónu, kterou zahrnují měsíce květen – září, poznamenalo v květnu a částečně v červnu omezení z důvodu koronaviru a vládních nařízení. Bohužel na hradě Valdštejně musela být sezóna předčasně ukončena. V adventním čase jsme hrad pro návštěvníky vánočně vyzdobili, ale klasické vánoční prohlídky nejsou vzhledem k současné situaci možné,“ uvedla ředitelka příspěvkové organizace Eliška Gruberová.

Služby Regionálního turistického informačního centra vyhledalo v období květen – září 23 690 turistů, s předchozími dvěma lety je to o 10 procent méně. Změnil se poměr mezi českými a zahraničními návštěvníky a to ve prospěch těch českých. Nejvíce zahraničních návštěvníků bylo jako již tradičně z Německa, Polska a Nizozemí. V porovnání s minulými roky byl registrován větší zájem o turistické suvenýry a regionální produkty.

Kameny zmizelých v Turnově. Připomenou dvanáct zmařených lidských životů

Turnovkou synagogu v turistické sezoně navštívilo 1 829 návštěvníků a proběhly tu 2 koncerty. Na ženské galerii se vystřídaly dvě zajímavé výstavy Hvězda pod tíhou hvězdy a Všední život Izraelců očima izraelského fotografa. Zvýšený zájem byl i o rozšířené úterní prohlídky, které kromě synagogy zahrnovaly i procházku bývalou židovskou čtvrtí a prohlídku hřbitova.

Začátek návštěvnické sezóny na hradu Valdštejně, byl poznamenán vládními nařízeními v souvislosti s koronavirem a nemohla se zde uskutečnit řada plánovaných akcí. Přestože během prázdninových měsíců hrad navštívilo 33 650 návštěvníků, což je o 12 procent víc než v předchozích letech, celková čísla za duben až říjen se návštěvnost snížila – 43 557 návštěvníků, oproti minulým průměrům cca 54 tisíc.

Pěkně drazí služebníci. Valdštejnové – lvi ve službách císařů

Během prázdninových měsíců zde proběhlo 12 kulturních akcí, 17 nočních prohlídek, 91 dětských prohlídek a uskutečnila se zde i výstava včetně doprovodných aktivit k tématu letošního roku Valdštejnové, lvi ve službách císařů. V podhradí proběhla zajímavá výstava Erbovní bestie a nesmíme zapomenout ani na zapojení tohoto kouzelného místa do projektu České televize Zachraň trosečníky. Pro návštěvníky hradu byla rozšířena expozice o novou místnost Čajový salónek Lexů z Aehrenthalu, včetně litografií pařížské módy druhé poloviny 19. století z pozůstalosti rodiny šlechtice Maximiliána Prinze von Croy.

Zajímavými kusy mobiliáře byly doplněny expozice v rytířském sále romantického paláce i v biliárním sále. Zde kromě nových kusů nábytku přibyly i kopie velkoformátových obrazů Valdštejnových koní.

„V letošním roce byl větší zájem o samostatnou prohlídku areálu bez průvodce,“ uzavřela Eliška Gruberová.

Hrad Valdštejn si připomíná rod Valdštejnů. Pány tu byli dvakrát

 

14.7.2021
Ačkoli je na Radouči instalována řada informačních tabulí o nevhodném krmení syslů, stále řada návštěvníků...
13.7.2021
Společnost ŠKODA AUTO i letos podpoří aktivity veřejně prospěšných organizací, které přispějí k oživení a...
13.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
13.7.2021
Kriminalisté pátrají po jednatřicetileté nebezpečné ženě z psychiatrické nemocnice Kosmonosy na Mladoboleslavsku, která se nevrátila...
7.7.2021
Česká Lípa se svou prohlídkovou trasou po místních pamětihodnostech, která je určena nevidomým a slabozrakým...
7.7.2021
Před časem začala na oblíbeném zámku Humprecht na Sobotecku revitalizace. To je teď takové oblíbené...
25.6.2021
V turnovské synagoze na tzv. ženské galerie probíhá výstava Uloupené umění. Správce synagogy, příspěvková organizace...
25.6.2021
V úterý 22. června byla pokřtěna další publikace s regionální tématikou a se zaměřením na...
14.6.2021
Příznivci automobilových soutěží se mohou v nadcházejícím ročníku Rally Bohemia těšit na několik zajímavých novinek,...
11.6.2021
Středočeští celníci odhalili na dálnici D10 na Mladoboleslavsku při kontrole auta drogové dealery. U sebe...
11.6.2021
Ve čtvrtek Muzeum Českého ráje v Turnově zpřístupnilo dosud utajovanou výstavu s názvem KLENOTY NA...
Reklama