Byl to tak špatný rok? Turnovské památky a cestovní ruch rekapitulují

Rok 2020, řekněme eufemisticky netradiční, se pomalu blíží ke konci a v Turnově bilancují, jak se dařilo památkám a cestovnímu ruchu.

„Na počet návštěvníků si v letošní hlavní turistické sezóně ani jeden z úseků organizace Turnovské památky a cestovní ruch nemůže stěžovat, i když sezónu, kterou zahrnují měsíce květen – září, poznamenalo v květnu a částečně v červnu omezení z důvodu koronaviru a vládních nařízení. Bohužel na hradě Valdštejně musela být sezóna předčasně ukončena. V adventním čase jsme hrad pro návštěvníky vánočně vyzdobili, ale klasické vánoční prohlídky nejsou vzhledem k současné situaci možné,“ uvedla ředitelka příspěvkové organizace Eliška Gruberová.

Služby Regionálního turistického informačního centra vyhledalo v období květen – září 23 690 turistů, s předchozími dvěma lety je to o 10 procent méně. Změnil se poměr mezi českými a zahraničními návštěvníky a to ve prospěch těch českých. Nejvíce zahraničních návštěvníků bylo jako již tradičně z Německa, Polska a Nizozemí. V porovnání s minulými roky byl registrován větší zájem o turistické suvenýry a regionální produkty.

Kameny zmizelých v Turnově. Připomenou dvanáct zmařených lidských životů

Turnovkou synagogu v turistické sezoně navštívilo 1 829 návštěvníků a proběhly tu 2 koncerty. Na ženské galerii se vystřídaly dvě zajímavé výstavy Hvězda pod tíhou hvězdy a Všední život Izraelců očima izraelského fotografa. Zvýšený zájem byl i o rozšířené úterní prohlídky, které kromě synagogy zahrnovaly i procházku bývalou židovskou čtvrtí a prohlídku hřbitova.

Začátek návštěvnické sezóny na hradu Valdštejně, byl poznamenán vládními nařízeními v souvislosti s koronavirem a nemohla se zde uskutečnit řada plánovaných akcí. Přestože během prázdninových měsíců hrad navštívilo 33 650 návštěvníků, což je o 12 procent víc než v předchozích letech, celková čísla za duben až říjen se návštěvnost snížila – 43 557 návštěvníků, oproti minulým průměrům cca 54 tisíc.

Pěkně drazí služebníci. Valdštejnové – lvi ve službách císařů

Během prázdninových měsíců zde proběhlo 12 kulturních akcí, 17 nočních prohlídek, 91 dětských prohlídek a uskutečnila se zde i výstava včetně doprovodných aktivit k tématu letošního roku Valdštejnové, lvi ve službách císařů. V podhradí proběhla zajímavá výstava Erbovní bestie a nesmíme zapomenout ani na zapojení tohoto kouzelného místa do projektu České televize Zachraň trosečníky. Pro návštěvníky hradu byla rozšířena expozice o novou místnost Čajový salónek Lexů z Aehrenthalu, včetně litografií pařížské módy druhé poloviny 19. století z pozůstalosti rodiny šlechtice Maximiliána Prinze von Croy.

Zajímavými kusy mobiliáře byly doplněny expozice v rytířském sále romantického paláce i v biliárním sále. Zde kromě nových kusů nábytku přibyly i kopie velkoformátových obrazů Valdštejnových koní.

„V letošním roce byl větší zájem o samostatnou prohlídku areálu bez průvodce,“ uzavřela Eliška Gruberová.

Hrad Valdštejn si připomíná rod Valdštejnů. Pány tu byli dvakrát

 

17.2.2021
Liberecký dopravní podnik vytáhnul do boje s covidem. Lepí do MHD speciální antimikrobiální fólie Coversafe....
12.2.2021
O třetinu ucha přišla na Českolipsku osmadvacetiletá žena, když bránila svého bígla, kterého napadl kříženec...
3.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
3.2.2021
Historickým městem roku 2020 v Libereckém kraji se stala Dubá na Českolipsku. Porota ocenila, jak...
2.2.2021
Před časem se v Mnichově Hradišti rozhořela diskuze, zda by město nemělo mít důstojnější připomínku...
1.2.2021
Po třech letech intenzivní práce přišla na svět kniha Příběh Mnichova Hradiště. Je velkolepým zpracováním...
30.1.2021
Rodina jizerskohorských rozhleden má nový přírůstek – vyhlídku Špička na vrcholové skále Malého Špičáku (678...
29.1.2021
Zpřísnění koronavirových opatření zastaví od soboty nejen lanovky v zimních střediscích v Libereckém kraji, ale...
26.1.2021
Policejní prezident Jan Švejdar odvolá Vladislava Husáka kvůli jeho účasti na sobotní narozeninové oslavě v...
25.1.2021
Dotaci na restaurování exponátů ze sbírek poskytne Severočeskému muzeu Liberecký kraj. Kromě toho se muzeum...
25.1.2021
Výstava na nádraží by za normálních okolností zůstala možná přehlédnuta. Ale – kde dnes můžete...
Reklama