Českolipský Červený dům dostane nové střechy, komíny i fasády. Ke slovu přijdou opět bobrovky

Další etapu rekonstrukce bývalého renesančního letohrádku ze 16. století, zvaného Červený dům, čeká depozitář Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, které zde sídlí.

Ještě před zahájením oprav a restaurováním omítek v arkádě druhého nadzemního podlaží na jižní straně objektu je třeba přeložit, opravit a vyměnit na této straně poškozenou a rozpadající se střešní krytinu. Při větších deštích totiž zatéká do kleneb arkády.

„Nejprve proběhl hloubkový restaurátorský průzkum. Týkal se prvků fasády, jakými jsou opěrné pískovcové sloupky arkády v přízemí, sloupoví arkády v patře, ostění oken a dveří, klenby a stěny vnitřního prostoru podloubí v přízemí pod arkádou, klenby a stěny vnitřního prostoru arkády,“ uvedl ředitel Vlastivědného muzea a galerie Zdeněk Vitáček a doplnil: „Cílem průzkumu bylo zdokumentovat poškození a navrhnout způsob restaurování.“

Poškozenou krytinu na jižní straně střechy muzea nahradí nová, opět z bobrovek jako v minulosti. Opravovat se budou i komíny, do nichž zatéká voda. Současně odborníci podrobně zaměřují části objektu včetně stavebních detailů a připravují stavební dokumentaci pro opravy a restaurování historických zdobných fasád v interiéru.

„Červený dům je renesančním pokladem České Lípy. Liberecký kraj má v plánu vybudování centrálního depozitáře, kam hodlá přesunout i muzejní sbírky českolipského muzea. Jakmile se Červený dům uvolní, plánujeme tam zřízení nové muzejní expozice. Ve spojení s Vodním hradem a Centrem textilního tisku tak dostane celý prostor velmi silný kulturní rozměr,“ připomíná Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Včera, 15:01
Liberec se opět chystá prodloužit bez soutěže smlouvu s provozovatelem plaveckého stadionu. Původně měla skončit...
21.2.2020
Původní městská knihovna v Železném Brodě se nacházela v místní části Poříč, kde byla umístěna...
21.2.2020
Česká Lípa hledá projektanta pro rekonstrukci vyhořelého Kounicova domu. Památkově chráněnou budovu chce město zachránit...
21.2.2020
Podmínky k lyžování v Libereckém kraji vylepšil čerstvý sníh, od středy připadlo od pěti do...
20.2.2020
Lepší podmínky pro pacienty i zaměstnance zajistí nový pavilon intenzivní medicíny, který včera otevřeli v...
20.2.2020
Odborníci v Novém Boru na Českolipsku se snaží zachránit dvě téměř stoleté lípy na hlavním...
20.2.2020
Vesecký rybník nazývaný také Tajch se nachází na okraji Liberce ve čtvrti Vesec u zahrádkářské...
19.2.2020
Severočeské muzeum v Liberci hledá pamětníky, kteří by mu pomohli zaplnit hluchá místa v jeho...
19.2.2020
Od prvního ledna letošního roku je zakázán vstup do části turistické stezky v Pekelském údolí.
19.2.2020
V Libereckém kraji skončí ve středu 26. února vysílání České televize ve starém standardu a...
Reklama