Chalupy jsou už od minulého týdne plné. Místní jsou nervózní

Liberecký kraj vyzval rekreanty, kteří navzdory nařízené karanténě opustili trvalé bydliště a odjeli na své chaty a chalupy, aby se přihlásili na speciální linku krizového štábu 485 226 999 nebo na e-mail: [email protected] Zatím to udělalo 12 rodin, řekl dnes na dotaz po jednání krizového štábu liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

„Ty informace jsou pro nás důležité proto, že kdyby museli zasahovat třeba hasiči, policie nebo záchranka, tak bychom chtěli vědět kvůli bezpečí záchranářů a dalších zaměstnanců záchranného systému, že budou někde na místě, kde jsou lidé v karanténě, kteří mohou být potenciálním zdrojem nákazy nemocí COVID-19,“ řekl hejtman. Informace je podle něj důvěrná. Krizový štáb ji nebude dál šířit ani předávat, ujistil hejtman, na kterého se v obavě z nákazy obracejí obyvatelé rekreačních oblastí i tamní starostové.

Ministerstvo zdravotnictví dnes důrazně doporučilo lidem dodržovat o nadcházejícím víkendu zákaz volného pohybu a omezit návštěvy chat a chalup. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na tiskové konferenci řekl, že lidé by měli s ohledem na hrozbu šíření nového typu koronaviru zvážit, jestli je nutné na chaty jezdit. Pokud ano, měli by se zdržovat ve své vlastní skupině a nevycházet mezi místní obyvatele.

Podle starosty Rokytnice nad Jizerou Petra Matyáše (Starostové pro Liberecký kraj) je řada lidí na svých chalupách i déle než týden. „Denně mi volají desítky lidí, chalupy tady jsou už od minulého týdne plné. Dělá to problémy v zásobování potravin. Lidé jsou z toho nervózní, bojí se nákazy. Řada z těch rekreantů navíc nedodržuje nařízení vlády a chodí ven bez roušky, slyšíme to i od prodavaček z krámu,“ řekl Matyáš.

Jak bojovat s koronavirem zdravě a příjemně. Minerály a vitamíny

Policie se podle hejtmana zaměřila na kontrolu penzionů a dalších ubytovacích zařízení v rekreačních oblastech, žádné ubytované hosty ale neobjevila. Policie podle něj přislíbila, že bude prověřovat i lidi, kteří by z rozhodnutí svého praktického lékaře či hygienické stanice měli být v karanténě nebo izolaci. „Ti by měli zůstat na místech, která nahlásili svým lékařům, a neměli by odjíždět nikam jinam,“ dodal liberecký hejtman.

vera/čtk

Dnes, 07:39
Pět let po ničivém požáru se památkově chráněná nárožní budova Kounicova domu v centru České...
Včera, 15:05
Technické muzeum v Liberci získalo do své expozice prvorepublikový motocykl Čechie Böhmerland s motorem 350...
Včera, 13:38
Prázdninové měsíce jsou ve výstavním programu muzea v Lomnici nad Popelkou pravidelně vyhrazeny již po...
Včera, 09:28
V Malé výstavní síni Liberec naproti radnici je až do 13. září k vidění výstava...
4.7.2020
Za svatbu mimo obřadní síň radnice nebo v jiný, než magistrátem stanovený den si snoubenci...
4.7.2020
Přesně před dvaašedesáti lety došlo k tragické události na železnici u Frýdlantu v severních Čechách....
3.7.2020
Na dvou z osmi státních hradů a zámků v Libereckém kraji se letos změní kastelán....
2.7.2020
Hejnice v podhůří Jizerských hor na Liberecku musely v tomto týdnu vypustit a vyčistit přírodní...
2.7.2020
Vědci Technické univerzity v Liberci chtějí zmapovat zaniklé vodní prvky v krajině a přispět k...
30.6.2020
Rekonstrukce silnice uzavře od 20. července přístup z Liberce na Ještěd. Kvůli stavbě bude pro...
Reklama