Chemici mají dezinfekční týmy připravené ve 3 městech

Liberečtí armádní chemici mají své dezinfekční týmy připraveny ve třech městech, vedle Liberce jsou ještě v Olomouci a Bechyni. Díky tomu jsou schopni v rámci chystaného projektu takzvané chytré karantény působit po celé republice. V podstatě čekáme jen na aktivaci, řekl dnes mluvčí 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Pavel Tichý.

Podle něj se ještě dolaďují pravomoci, kdo a za jakých podmínek bude rozhodovat o nasazení týmů, takzvaných odřadů. Projekt chytré karantény na vyhledávání možných nakažených novým koronavirem se zatím testuje na jižní Moravě, postupně by se měl rozšířit do všech krajů. Odřady v Liberci, Bechyni i Olomouci tvoří vždy asi 20 vojáků a další týmy jsou připraveny v záloze. „Střídat se budou v desetidenních cyklech,“ řekl mluvčí chemiků.

Každý odřad je schopný dezinfikovat lidi, materiál i techniku. K vyjetí jim stačí od vydání pokynu maximálně hodina. „Mají dezinfekční automobil ACHR-90, který by sloužil na dezinfekci ploch. A pak na běžnou dezinfekci, což bude asi nejčastější, tak mají ruční postřikovač s nošením na zádech,“ uvedl Tichý. Podle něj díky protichemickým oděvům mohou jít v případě potřeby do jakéhokoliv prostředí. „Mohou jít kamkoliv, jak bude určeno,“ dodal mluvčí. Každý ze tří odřadů má podle něj na starost část země, například liberecké území od hradeckého po Karlovarský kraj.

koronavirus_ilustrační obrázek

Chytrá karanténa pomocí operátorů a bank. Jižní Morava testuje nový systém

Systém chytré karantény má umožnit se souhlasem nakaženého vytvořit z údajů z jeho mobilního telefonu a platební karty mapu jeho pohybu z posledních pěti dní. Pokud se projekt osvědčí v praxi, mohla by chytrá karanténa v Česku nahradit plošná restriktivní omezení komplikující každodenní život a nepříznivě dopadající na ekonomiku. Armáda poskytne i týmy, které se budou podílet na odběrech vzorků u lidí, co byli v kontaktu s nakaženým. „Armádní specialisté by k nám měli přijet v pondělí,“ řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Zatím neví, kdy se v kraji projekt chytré karantény spustí. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula před dvěma dny v Českém rozhlase uvedl, že projekt se na sklonku příštího týdne rozšíří na severní Moravu a do Prahy. A do zbývajících částí země v týdnu po Velikonocích.

vera/čtk

Včera, 13:37
Město Karlovy Vary ve spolupráci s projektem „Podnikni to!“ organizuje pro aktivní občany se zájmem...
Včera, 11:42
Do Karlových Varů zamířili v letošní letní sezoně opět převážně čeští turisté. Zahraničních návštěvníků je...
Včera, 10:05
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 10:05
Na svou důvěřivost doplatil třiasedmdesátiletý muž z Rotavy na Sokolovsku. V podvečerních hodinách na něj...
Včera, 09:07
V obci nedaleko Mariánských Lázní začaly balíky sena hořet už včera a k požáru vyjížděly...
Včera, 07:30
Devadesát i sto deset korun za metr čtvereční nabízí v dražbě zájemci o zrekonstruované městské...
22.7.2021
Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic Karlovarského kraje prodává v průměru...
22.7.2021
Vedení karlovarského magistrátu obdrželo výsledky důkladné prohlídky jednoho z nejfrekventovanějších mostů v centru lázeňského města....
22.7.2021
Zcela nové pobytové zařízení Čtyřka, které je jednou z největších investic v historii Sokolova, se...
22.7.2021
Celkem jedenáct strategických projektů Fondu spravedlivé transformace (FST), které prezentovalo vedení kraje je založeno spíše...
21.7.2021
Cheb chce vyhlásit architektonickou soutěž na podobu budoucího bazénového centra ve městě. Měla by být...
Reklama