Dojde k dělbě péče o covid pacienty. I další nemocnice v Libereckém kraji je přijímají

Pacienty s nemocí covid-19 už vedle Krajské nemocnice Liberec přijímají také ostatní tři páteřní nemocnice v Libereckém kraji. Městská nemocnice v Jablonci nad Nisou kvůli tomu dnes uzavřela ortopedické oddělení. Plánované operace se do odvolání ruší a pacienti, kteří tam ještě leží, budou přeloženi na lůžka jiných operačních oborů, uvedla pro mluvčí jablonecká nemocnice Jana Válková.

Na ortopedickém oddělení mají podle Válkové pro pacienty s koronavirem 20 standardních lůžek. „Co se týče ventilovaných, tak ty jsou na ARO a budou čtyři,“ dodala.

Podle mluvčího liberecké nemocnice Václava Řičáře důvodem k rozšíření počtu nemocnic, které přijímají pacienty s koronavirem, není to, že by nyní v Liberci nezvládali jejich příjem. „Bylo domluveno, že dojde k dělbě péče o tyto pacienty. Počítá se, že těch pacientů bude více,“ uvedl. Liberecká nemocnice má v péči 31 pacientů, z toho čtyři jsou na ARO, 14 na infekčním a na plicním oddělení 13, kteří potřebují intermediální péči.

Další dvě páteřní nemocnice v kraji zatím péči kvůli pacientům s covidem-19 omezovat nemusely. „Zatím to zvládáme. Je to náročné, hlavně na personál, ale zatím to prostorově dáváme,“ uvedl ředitel nemocnice v Jilemnici na Semilsku Jiří Kalenský. Podle něj má nemocnice na svých odděleních vyčleněné prostory, které slouží pro covidové pacienty. „Pokud to nebude potřeba, tak vyčleňovat oddělení nebudeme. Zatím je u nás jeden pacient na přístrojích a další tři na pozorování,“ dodal.

Respirátory pro učitele. Liberec vybavil pedagogy maskami. Stát o tom rozhodl až dnes

Nemocnice v České Lípě má pro pacienty s koronavirem jednu jednotku na ARO. „Pro pacienty, kteří mají symptomy covid, tak jsme vyčlenili také prostor na oddělení rehabilitace,“ uvedla mluvčí českolipské nemocnice Kateřina Amrichová. Přijmout tam mohou podle ní až osm pacientů a v případě potřeby je možné kapacitu zvýšit. Na jednotce ARO jsou čtyři pacienti s covidem-19. V provozu zůstala i rehabilitace, jenom se přesunula do jiné části českolipské nemocnice.

V Libereckém kraji za poslední čtyři dny přibylo přes 500 potvrzených případů covidu-19. Podle údajů ministerstva zdravotnictví je v kraji 1392 aktivních případů, z toho skoro dvě třetiny na Liberecku. Podle hygieniků se nákaza šíří zejména ve věkové kategorii 15 až 24 let, roste ale i podíl v rizikové kategorii nad 65 let. Z pěti procent na celkovém počtu v kraji v posledních dnech stoupl skoro na devět. „Ten trend je špatný“, uvedl v pondělí krajský hygienik Vladimír Valenta. V souvislosti s koronavirem v kraji zemřelo 11 lidí, z toho čtyři za poslední dva týdny.

vera/čtk

Méně žen a vyšší věkový průměr v zastupitelstvu Libereckého kraje

22.10.2020
Společnost TMR Ještěd, provozovatel zdejšího skiareálu, získal všechna potřebná povolení pro realizaci úvodní fáze rozvoje...
19.10.2020
Novou ředitelkou Naivního divadla Liberec bude od 1. ledna 2021 Kateřina Pavlů. Ta třicet let...
17.10.2020
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
17.10.2020
V náročné přípravě přestavby budovy bývalé České pojišťovny v ulici U Synagogy v České Lípě...
16.10.2020
Kvůli opatřením proti koronaviru začal Liberecký kraj znovu omezovat veřejnou dopravu. V souvislosti se zastavením...
14.10.2020
Povodí Labe v loňském září zahájilo opravy hráze vodní nádrže Mšeno. Oprava koruny hráze spěje...
13.10.2020
Stavby roku. Díky téhle soutěži má veřejnost možnost seznámit se s přehlídkou toho nejlepšího a...
6.10.2020
Martin Půta z vítězných Starostů pro Liberecký kraj bude zřejmě už třetí volební období hejtmanem....
5.10.2020
V Libereckém kraji bude nejspíše vládnout koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj (SLK) s ODS...
5.10.2020
Vítězní Starostové v čele s Martinem Půtou začali hned po zveřejnění volebních výsledků jednat o...
5.10.2020
Josef Čapek patří bezpochyby k nejdůležitějším představitelům klasické české moderny a avantgardy. A to nejen...
Reklama