mapa regionů
zavřít mapu

V katastru města Hrádek nad Nisou jsou dvě desítky památek, které byly v minulosti zapsány do Ústředního seznamu, vedeného Národním památkovým ústavem.
Loni v červenci už byla v Hrádku nad Nisou za kulturní památku prohlášena přestěhovaná a restaurovaná Grösselova kaple v Žitavské ulici, která je v majetku města. V listopadu na seznam přibyl z iniciativy majitelů Jana a Matouše Kirschnerových Wohlmannův statek ve Václavicích.
Tou dvacátou památkou se na sklonku roku stal zdejší evangelický kostel Chrám Pokoje (Friedenskirche). Je příkladem saské evangelické architektury, postavený je v novogotickém stylu s novorenesančními prvky.
Podobu kostela Chrámu pokoje pro lutherskou církev navrhl německý architekt Johannes Vollmer z berlínského ateliéru Vollmer a Jassoy.
Základní kámen byl položen 17. června 1900. Kostel byl vysvěcen a předán 1. prosince 1901.
Použit byl šedý pískovec z Lužických hor, Původní zvony padly v roce 1916 za oběť první světové válce. Po skončení války odlila v roce 1922 nové zvony firma Richard Herold v Chomutově.
V 50. letech přidělil stát kostel církvi československé husitské, kromě bohoslužeb se zde konají i koncerty, výstavy a další kulturní akce.
Průčelí kostela dominuje hranolová věž a ozdobný sloupový portál. Hlavní stavba kostela je vysoká šest metrů a věž má dalších osm metrů. Dalším zajímavým prvkem, který každého při prohlídce zvenčí zaujme, jsou vitrážová okna znázorňující čtyři evangelisty – Jana, Matouše, Lukáše, Marka a černošského kazatele Martina Luthera.
Kostel se nachází severně od hlavního Horního náměstí a hlavní vchod má z Husovy ulice.