„Firmy, pojďte do toho“. Víc nanofiltrů lidem do roušek

Technická univerzita vyzvala firmy k výrobě nanofiltrů, které je možné vkládat do plátěných roušek. Účinnost bavlněné roušky s nanofiltrem je podle měření srovnatelná s nanorouškou. Ve srovnání s šitím klasických roušek z těchto materiálů je spotřeba výrazně menší a nezůstávají žádné zbytky. Sama univerzita je schopna denně vyrobit materiál pro 6000 roušek, z něhož lze ale vyrobit zhruba trojnásobné množství filtrů, které by mohly zvýšit ochranu obyvatel. Informoval o tom mluvčí univerzity Radek Pirkl.

Univerzita zatím na základě nařízení dodává nanoroušky a materiál na ně jen Libereckému kraji. V zemi je ale řada firem, které sice dokážou produkovat plošný nanomateriál nebo i jiný účinný filtrační materiál, ale neumí z něj vyrobit kompletní roušky. „Přizpůsobit výrobu tomu, aby výsledným produktem byly obdélníčky textilie, není tak složité. Vyzýváme proto firmy, pojďte do toho. Je to způsob, jak zásadně zlepšit zásobování obyvatel plošně po celé republice rouškami s přidanou hodnotou účinných filtračních vrstev,“ vyzval vedoucí katedry chemie Josef Šedlbauer.

Univerzita dnes k výzvě spustila nové internetové stránky www.rouskystulkou.org, kde výrobci materiálů vhodných na filtry do roušek najdou potřebné informace a mají možnost se i zaregistrovat. Pro ty, kdo doma roušky šijí, je tam podrobný návod s rozměry, aby bylo možné do roušky filtr vložit. I oni mají možnost se zapojit. Na stránkách najdou přesný postup výroby takové roušky a také postup, jak ji použít či sterilizovat. „Web bude také sloužit jako kontaktní síť mezi firmami, které jsou schopné filtry produkovat z jiných materiálů, a lidmi, kteří látkové roušky šijí,“ doplnil mluvčí univerzity.

Stroj na výrobu nanovlákenné vrstvy, který v rekordním čase sestavili odborníci strojní fakulty liberecké univerzity, dokáže vyrábět 3,5 metru materiálu za minutu na pásu o půlmetrové šíři. Za den tak vyprodukuje materiál asi na 6000 roušek. „Na filtry je potřeba mnohem méně materiálu než na celou roušku, navíc ubydou nevyužitelné odřezky, což také zefektivňuje produkci. Bavíme se asi o 20 000 filtrech do roušek denně,“ doplnil Jaroslav Beran ze strojní fakulty. Nařezat materiál na obdélníčky filtrů je také mnohem méně časově náročné než šít celou roušku.

Ve sportovním areálu ve Vesci byla dočasně zřízena stanice liberecké záchranky

„Filtry jsou navíc odolnější, takže vydrží zhruba dvojnásobnou dobu,“ řekl Šedlbauer. Přibyl pouze mezikrok, kterým je zatavení okrajů filtru, aby se při vkládání do kapes látkových roušek netřepil. Filtr dokáže zachytit 50 až 90 procent částic velikosti virů. Jeho použití je jednorázové, bavlněnou roušku lze ale používat opakovaně. „Rouška s nanovlákenným filtrem spojuje výhody obou. Večer dáte bavlněnou roušku do pračky nebo ji vyvaříte v horké vodě a filtrační nanovrstvu vyměníte,“ řekl Šedlbauer.

vera/čtk

Dnes, 16:40
Za napadení seniora v obchodě s potravinami v Semilech policie stíhá tři jeho pracovníky. Staršímu...
Dnes, 15:44
Liberecké družstvo pro chemickou výrobu Severochema už Libereckému kraji dodalo 40 000 litrů dezinfekce, dalších...
Dnes, 15:35
Nízkoprahové denní centrum Azylového domu v jablonecké ulici Za Plynárnou je dočasně uzavřené. Službu nahradila...
Dnes, 14:52
Skupina 3D tiskem proti Covid-19 – Liberecký kraj předala jabloneckému starostovi šedesát obličejových štítů. Skupina...
Dnes, 14:24
Liberecký kraj odmítá plošné vymezení 60 lůžek na 100.000 obyvatel pro seniory, u nichž testy...
Dnes, 14:02
Nemocných s COVID-19 v Libereckém kraji dál přibývá. Podle informací z Krajské hygienické stanice v...
Dnes, 09:56
Když kamion s bezmála deseti tunami potravin a nápojů, přepravila spediční firma do prostoru hraničního...
Dnes, 08:15
Horská služba dočasně opustila své hlavní sídlo v Jizerských horách. Stanici v Bedřichově čeká rekonstrukce...
Včera, 17:03
„Prosíme všechny, kteří mohou, aby v této době pomáhali především seniorům, kteří se nemohou obrátit...
Včera, 15:33
O novinkách a životě v zahradě bude informovat živým vysíláním přes internet liberecká zoo. Kvůli...
Reklama