Hostů v Libereckém kraji loni opět přibylo, bylo jich přes milion

Zájem turistů o Liberecký kraj byl loni rekordní. V hotelech a penzionech v kraji přenocovalo zhruba 1,043 milionu hostů, což v meziročním srovnání představuje nárůst o 4,6 procenta. Přibylo tuzemských turistů, ale i těch, kteří přijeli ze zahraničí.

Milion hostů překročil Liberecký kraj už podruhé, počet návštěvníků ve druhém nejmenším kraji v Česku roste už pátý rok. Vyplývá to ze statistik, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Hostů přibylo loni v celém Česku, ve všech krajích se jich ubytovalo přibližně 22 milionů, o 3,5 procenta víc než před rokem. Nejvíc turistů míří tradičně do Prahy, kde se ubytovalo více než osm milionů hostů, téměř 85 procent z nich přijelo ze zahraničí. Přes dva miliony návštěvníků se ubytovaly na jižní Moravě a bezmála 1,8 milionu turistů zvolilo loni za místo svého pobytu jižní Čechy.

Liberecký kraj patří k oblíbeným rekreačním oblastem, turisté míří hlavně do Jizerských hor a Krkonoš, v létě také do Českého ráje nebo k Máchovu jezeru. Téměř 80 procent hostů v kraji bylo loni z České republiky. Ubytovací zařízení využilo 820.479 tuzemských hostů, což je o 4,1 procenta víc než předloni. Nejvíc českých hostů do regionu zamířilo o letních prázdninách, kdy se v kraji ubytovalo téměř 260.000.

Víc přijelo loni do Libereckého kraje i cizinců, kterých se v hotelech a penzionech ubytovalo 222.381, což představuje meziroční nárůst o 6,2 procenta. Nejpočetnější skupinou jsou tradičně Němci, kteří tvoří více než polovinu zahraničních návštěvníků kraje. Loni se jich ubytovalo 113.426. Druhou nejpočetnější skupinou jsou Poláci, který se loni v kraji ubytovalo 40.759, na třetím místě jsou Slováci, který bylo téměř 13.000.

Návštěvníci, kteří se loni v Libereckém kraji ubytovali, v něm strávili i více času. Celkem v kraji strávili bezmála 3,155 milionu nocí. Počet přenocování vzrostl meziročně o 5,9 procenta, víc se prodloužily pobyty cizinců – o 8,3 procenta. Hosté v Libereckém kraji zůstávali v průměru tři noci, což je nad celostátním průměrem, cizinci dokonce v průměru přes 3,1 noci. V celostátním průměru je délka pobytu nižší – necelých 2,6 noci. V celém Česku strávili loni turisté více než 57 milionu nocí.

ČTK

Dnes, 09:24
Nekorunovanou královnou Jizerských hor je rozhledna Štěpánka. Tato impozantní novogotická stavba patří mezi nejstarší kamenné...
11.6.2021
Ve čtvrtek Muzeum Českého ráje v Turnově zpřístupnilo dosud utajovanou výstavu s názvem KLENOTY NA...
10.6.2021
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
10.6.2021
Indická mutace koronaviru se v regionu Nového Boru v Libereckém kraji potvrdila u pěti lidí...
10.6.2021
Titul Památka roku 2020 Libereckého kraje putuje do Jablonce nad Nisou. Cenu získala obnova secesního...
4.6.2021
Další památkou, na jejíž obnovu v letošním roce přispěje Liberecký kraj, je kostel Mistra Jana...
4.6.2021
V Českém ráji se po pádu ze sedmimetrové výšky ze skály Dívčí ve skalních lokalitách...
3.6.2021
Liberecký plavecký bazén se pro veřejnost otevře v pondělí 7. června. Ještě předtím tady ve...
3.6.2021
Na Prosečském hřebeni v Jizerských horách se nalézají chata a rozhledna Nad Prosečí. Rozhledna, otevřená...
3.6.2021
V letošním roce si připomínáme životní výročí dvou významných jabloneckých architektů Josefa Zascheho a Roberta...
1.6.2021
V pondělí zahájil sezonu oblíbený Sychrov, v úterý Hrubý Rohozec, Lemberk a Zákupy, v pátek...
Reklama