Hrad Valdštejn zve na Noc kostelů, pro svoje návštěvníky přichystal několik novinek

V pátek 12. června proběhne další ročník celostátního projektu s názvem Noc kostelů. Jeden z nejstarších hradů Českého ráje se jej opět účastní.

Lidé si budou moci v pátek 12. června mezi 19. hodinou a 20.30 prohlédnout barokní prostor kaple svatého Jana Nepomuckého. Veřejnosti budou k dispozici svíčky, které si přítomní mohou během prohlídky zapálit. Hudební kulisu vytvoří v hradní dominantě Petr Kostka, učitel ZUŠ Turnov, který vystoupí spolu se svými žáky. Valdštejn během této akce dále zpřístupní biliární sál pod aehrenthalskou terasou, kde mohou návštěvníci zhlédnout část nové expozice k připravované výstavě „Hrad Valdštejn za Valdštejnů“.

Celkově se do letošního ročníku Noci kostelů zapojuje 1126 kostelů a modliteben, z toho 55 v Libereckém kraji (Jablonec nad Nisou, Česká lípa, Chrastava, Lomnice nad Popelkou, Semily, Jenišovice).
Vstupné je v rámci celostátní akce zdarma.

Semilské muzeum nabízí do konce května vstup zdarma, možná i déle

V letošním roce přichystal areál hradu Valdštejn pro svoje návštěvníky hned několik novinek.
První z nich jsou popisky panoramatických pohledů z vyhlídky na třetím skalním bloku. Na jejich výrobě se podíleli tři turnovští řemeslníci. Panoramata s popisky nakreslil Jiří Lode, rytinu do profilů z nerezové oceli vytvořil Adam Pelc a rámečky včetně nosné konstrukce jsou dílem Davida Čermáka.
Tabulky návštěvníci jistě ocení, neboť z této vyhlídky se rozprostírá pohled nejen na část Hruboskalského skalního města, krajinu Českého ráje s nejvyšší horou Kozákov, ale jsou odtud vidět i Krkonoše.

Novinkou pro současné návštěvníky je připravená expozice ve spodní části klasicistního domu s názvem Odpolední čaj u Aehrethalů. Expozici dominuje bohatě prostřený stůl, u kterého se nachází starorůžové secesní šaty a na stole nezbytný doplněk dámy v této době, vějíře.
V chodbě klasicistního domu jsou také instalovány kolorované litografie pařížské módy 19. století pocházející z majetku rodiny Maxmiliána Priz von Croy.

Česká krajinářská škola vysoké umělecké kvality se představí na velké výstavě v Jablonci nad Nisou

Milým překvapením pro návštěvníky je i nově instalovaný biliární sál, kde najdete velkoplošné obrazy koní Albrechta z Valdštejna. Jedná se o kopie obrazů ze zámku Slatiňany. Nová výzdoba biliárního sálu je součástí připravované výstavy „Hrad Valdštejn za Valdštejnů“ k celorepublikovému tématu Národního památkového ústavu „Valdštejnové – lvi ve službách císařů“.
Obrazy doplňují zajímavé kusy nábytku, mezi které patří biliár, stojan na tága, párová neorenesanční křesla potažená vytlačovanou kůží či barokní dubová truhla vykládaná ovocnými dřevinami.

Hrad Valdštejn je otevřen během měsíce června každý den od 9:00 do 17:30.

FOTO: Hrad Valdštejn

Hrad Valdštejn - 01 hrad valdštejHrad Valdštejn - 2 interiĂ©r kapleHrad Valdštejn - 3 vald…Hrad Valdštejn - 4 valdštejn dle karla liebscheraHrad Valdštejn - 5 valdštejn letsv29
Další fotky
Hrad Valdštejn - 6 hrad valdštejn
26.10.2020
Město Liberec nechalo letos zrevidovat stav mostních konstrukcí a propustů ve svém vlastnictví.
25.10.2020
Květnatý kruhový objezd si přáli občané města Liberce, když na začátku letošního roku hlasovali pro...
22.10.2020
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
22.10.2020
Společnost TMR Ještěd, provozovatel zdejšího skiareálu, získal všechna potřebná povolení pro realizaci úvodní fáze rozvoje...
19.10.2020
Novou ředitelkou Naivního divadla Liberec bude od 1. ledna 2021 Kateřina Pavlů. Ta třicet let...
16.10.2020
Kvůli opatřením proti koronaviru začal Liberecký kraj znovu omezovat veřejnou dopravu. V souvislosti se zastavením...
14.10.2020
Povodí Labe v loňském září zahájilo opravy hráze vodní nádrže Mšeno. Oprava koruny hráze spěje...
13.10.2020
Stavby roku. Díky téhle soutěži má veřejnost možnost seznámit se s přehlídkou toho nejlepšího a...
6.10.2020
Martin Půta z vítězných Starostů pro Liberecký kraj bude zřejmě už třetí volební období hejtmanem....
6.10.2020
Pacienty s nemocí covid-19 už vedle Krajské nemocnice Liberec přijímají také ostatní tři páteřní nemocnice...
5.10.2020
V Libereckém kraji bude nejspíše vládnout koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj (SLK) s ODS...
Reklama