Hrady a zámky na Liberecku otevírají náruč, ve Frýdlantu se ale natáčí pohádka

V pondělí zahájil sezonu oblíbený Sychrov, v úterý Hrubý Rohozec, Lemberk a Zákupy, v pátek otevírá Grabštejn. Leckde ale zároveň probíhají rekonstrukce a výzkumy. Pojďme se po památkách na Liberecku podívat podrobněji.

Na Hrubém Rohozci sice probíhá oprava říms a okapových svodů ve vnitřním nádvoří zámku. Nicméně zámek bude otevřen veřejnosti – tři prohlídkové trasy byly obohaceny o drobné předměty, dokreslující život aristokracie a jejich personálu na počátku 20. století, v nabídce zůstává také zkrácený okruh pro rodiče s dětmi (25 minut). Prokážete-li se na Hrubém Rohozci vstupenkou ze zámku Sychrov, hradu Trosky, ZOO Liberec, zaplatíte místo plného snížené vstupné.

Na hradě Grabštejn se taky opravuje, začala oprava tzv. Malého nádvoří. Stavební práce mají za úkol stabilizovat jednak sklepní klenby pod kaplí sv. Barbory, a také dnes již nefunkční podzemní chodby sloužící původně jako spojovací provozní koridor mezi kuchyní a dalšími částmi hradu. Po archeologickém výzkumu, který pátrá po zbytcích původního hradu a který potrvá asi dva až tři měsíce, přijde na řadu oprava kleneb, položení nové dešťové kanalizace a uvedení nádvoří do původního stavu. Náročné archeologické i stavební práce si vyžádají změny v návštěvnickém provozu, neboť nádvoří, přes které vedou všechny prohlídkové okruhy, zůstane pro veřejnost uzavřeno, a proto zůstane, až na výjimky, zavřena také věž. Ta se bude zpřístupňovat pouze mimořádně, nejbližším termínem je 12. červen u příležitosti akce Víkend otevřených zahrad. Základní prohlídkový okruh pro letošní sezonu nabídne prohlídku archeologické expozice i kaple, se zahájením provozu bude na hradě opět fungovat oblíbená krčma v někdejší konírně.

Navštivte hrad Valdštejn! Dozvíte se, k čemu se užívaly čajové panenky

 Zpřístupněn je v současné době hrad Trosky, ikona Českého ráje. Na 2. nádvoří hradu bylo kompletně zrekonstruováno pódium pro pořádání kulturních akcí. Nadále je před bránou hradu možnost využití psího koutku.

Také Bezděz je už otevřen, dochází vůbec historicky poprvé k zpřístupnění vyhlídky pod kaplí, neboť je zde vybudováno nové schodiště. Vyhlídka je veřejnosti přístupná i v době uzavření hradu. Začala zde také oprava ochozu na Velké hradní věži – ta je pro veřejnost nyní nepřístupná, přístup bude umožněn v červenci a srpnu, od září zde budou práce opět pokračovat.

Královna hor lákala poutníky z celého Pojizeří. O fenoménu poutí se více dozvíte v Kittelově domě

 S otevřením zámku Zákupy pro veřejnost zde bude zahájen i celoroční provoz, neboť je zde nachystána i Zimní trasa. Zámek Zákupy bude tak v Libereckém kraji vedle stávajícího Sychrova druhým celoročně zpřístupněným objektem v rámci Národního památkového ústavu. Na Zákupech byla o loveckou chodbu plnou trofejí a dobových vycpanin rozšířena trasa Interiéry 1. patra a zámecká kuchyně, od června zde bude samostatná trasa pro děti a jejich doprovod v zámeckém sklepení pod názvem Nadpřirozené a pohádkové bytosti.

Na hradě a zámku Frýdlant do 3. června natáčí Česká televize pohádku a tak je objekt pro veřejnost uzavřen, po zpřístupnění čeká návštěvníky doplněná obrazárna, kam byly přidány restaurované obrazy frýdlantských majitelů Z hlediska stavební obnovy je zde plánována oprava fasády kastelánského křídla, oprava ale nebude mít vliv na návštěvnický provoz.

 

Dnes, 08:11
Trest smrti oběšením byl od středověku obvyklým trest za krádeže. Díky tomu, že krádeže byly...
23.7.2021
Liberecko a Českolipsko zasáhly o uplynulém víkendu bouřky a přívalové deště. Hasičský záchranný sbor Libereckého...
22.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
22.7.2021
Liberec - Dlouho se čekalo, jak se vyvine situace kolem mladého ofenzivního záložníka. Teď už...
22.7.2021
Liberec - Začátek sezóny se kvapem blíží a my už se těšíme na vaši návštěvu...
21.7.2021
František Charousek přišel na svět 14. července 1885 ve Veselé u Semil v malém dřevěném domku...
20.7.2021
Město Nový Bor bude jednat o koupi secesní budovy na náměstí Míru, ve které sídlí...
19.7.2021
Lidé z Libereckého a Ústeckého kraje, které o víkendu zasáhly bleskové povodně, mohou požádat o...
16.7.2021
Kdysi se z vrchu Stráž – v případě, že se blížili nepřátelé – posílaly kouřové...
15.7.2021
Celkem 15 objektů bude zdarma zpřístupněno v rámci Dnů lidové architektury, které se v Libereckém kraji budou...
12.7.2021
Oblíbené výstupy na radniční věž v Jablonci nad Nisou si letos můžete dopřát každý všední...
Reklama