Hraniční most z Jizerky do Orle půjde k zemi, hrozí zřícením

Hraniční most z osady Jizerka do Orle v Polsku, který propojuje české a polské turistické trasy v Jizerských horách půjde po 15 letech k zemi. Dřevěný most je v havarijním stavu a hrozí, že se zřítí do Jizery. Pro turisty je uzavřený, zbourat ho chtějí co nejdřív. Nahradí ho most železobetonový, ale až v příštím roce, letos už se to nestihne, řekl Luboš Marek (Sdružení pro Kořenov) starosta Kořenova jehož součástí je i osada Jizerka

Podle Marka se od začátku počítalo s tím, že dřevěnou lávku nahradí most trvanlivější. Vyrobena je ze smrku a po 15 letech v náročných horských podmínkách dosloužila. „Mysleli jsme, že vydrží ještě letní sezonu, ale přivolaný odborník řekl, že je nebezpečný,“ řekl Marek. Turisté podle něj zákazy vstupu nerespektují, a tak půjde co nejdříve k zemi. Přes hranici do Polska se pak turisté dostanou až v Harrachově. Rozdělená zůstane kvůli chybějícímu mostu v zimě i běžecká magistrála na české a polské straně.

Výstavba nového mostu přijde obec na 4,5 milionu korun, z toho třemi miliony přispěl na projekt Liberecký kraj. „Původně se mělo stavět už letos, máme podepsanou i smlouvu s dodavatelem, vše ale zkomplikoval koronavirus a uzavření česko-polské hranice,“ řekl Marek. Most se totiž musí stavět z polské strany, protože na té české je území chráněnou oblastí. Uzavření hranic práce znemožnilo. „Most je ale v takovém stavu, že si netroufáme ho dál nechat, proto ho necháme zbourat,“ dodal starosta.

Spíž na chatě či na chalupě. Bez čeho se při vaření neobejdeme

Železobetonový most na soutoku Jizery s Jizerkou spojoval osadu Jizerku s Orle už od roku 1901. Od druhé světové války byl ale hraniční přechod zavřený a na konci 70. let most strhli. O obnovení přeshraničního spojení a vybudování nového mostu usilovaly samosprávy na obou stranách hranice od roku 1996. Nový most slavnostně otevřeli 15. července 2005, výstavbu šestnáctimetrové dřevěné lávky zaplatil tehdy Kořenov, i když se původně počítalo s tím, že se obce na obou stranách hranice podělí. Kvůli vleklým jednáním dokonce lávka dva roky čekala připravená v sokolovně.

čtk

26.10.2020
Město Liberec nechalo letos zrevidovat stav mostních konstrukcí a propustů ve svém vlastnictví.
25.10.2020
Květnatý kruhový objezd si přáli občané města Liberce, když na začátku letošního roku hlasovali pro...
22.10.2020
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
22.10.2020
Společnost TMR Ještěd, provozovatel zdejšího skiareálu, získal všechna potřebná povolení pro realizaci úvodní fáze rozvoje...
19.10.2020
Novou ředitelkou Naivního divadla Liberec bude od 1. ledna 2021 Kateřina Pavlů. Ta třicet let...
16.10.2020
Kvůli opatřením proti koronaviru začal Liberecký kraj znovu omezovat veřejnou dopravu. V souvislosti se zastavením...
14.10.2020
Povodí Labe v loňském září zahájilo opravy hráze vodní nádrže Mšeno. Oprava koruny hráze spěje...
13.10.2020
Stavby roku. Díky téhle soutěži má veřejnost možnost seznámit se s přehlídkou toho nejlepšího a...
6.10.2020
Martin Půta z vítězných Starostů pro Liberecký kraj bude zřejmě už třetí volební období hejtmanem....
6.10.2020
Pacienty s nemocí covid-19 už vedle Krajské nemocnice Liberec přijímají také ostatní tři páteřní nemocnice...
5.10.2020
V Libereckém kraji bude nejspíše vládnout koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj (SLK) s ODS...
Reklama