Hrob pražského biskupa poničily zákony chemie. V Turnově unikát napravují

V restaurátorské dílně turnovské šperkárny prochází procesem konzervace železo-zinková rakev biskupa Petra Františka Krejčího, která byla vyzdvižena z hrobky na turnovském mariánském hřbitově. Jde o unikát, rakve vyrobené ze zinku se zpravidla kvůli podmínkám uložení nebožtíka nedochovaly.

Původní lesk a krásu rakvi navrací restaurátoři Jáchym Paleček a Vojtěch Ouřada. Jáchym Paleček, student VŠCHT v Praze, má za sebou už 250 hodin práce a ještě několik desítek ho čeká. Veřejnost bude moci tento unikát spatřit 18. června o Muzejní noci v turnovském muzeu.

V květnu loňského roku bylo zaznamenáno odlomení litinové záklopové desky, která kryje vchod do hrobky pod centrálním křížem. Při otevření hrobky bylo zjištěno narušení interiéru vodou, kvůli které došlo k destrukci dna rakve a k propadu ostatků na podlahu hrobky. Proto se zástupci města Turnova, Národního památkového ústavu, církve a turnovského muzea shodli na urychlené exhumaci a přemístění ostatků do nové schránky. K tomu došlo o měsíc později. Skelet biskupa Krejčího byl převezen do Národního muzea k dočasnému pietnímu uložení a zároveň pro vypracování antropologického posudku.

Královna hor lákala poutníky z celého Pojizeří. O fenoménu poutí se více dozvíte v Kittelově domě

Podle učitele praktického vyučování šperkařské školy Vojtěcha Ouřady se zinkové rakve používaly asi jen padesát let na přelomu 19. a 20. století. Nebyly ale příliš odolné. „Když zetlejí ostatky pochovaného, tak se vytvoří velmi agresivní prostředí, které zinek doslova rozpustí,“ uvedl Ouřada.

Ostatky budou uloženy do nové schránky s vygravírovaným znakem biskupa Františka Petra Krejčího a v rámci oslav výročí 225 let od jeho narození budou nejspíše letos v červnu uloženy zpět do hrobky pod ústředním křížem na mariánském hřbitově.

Další osud samotné rakve je ještě nejasný, buď se vrátí do hrobky, nebo ji získá turnovské muzeum, záleží na majitelích hrobky, městu Turnov a církvi.

V Rovensku pod Troskami odhalili kříž. Připomíná masakr po skončení války

František Petr Krejčí, též jen Petr Krejčí (*1796 v Březině) byl katolický kněz, světící biskup pražský a poslanec.

Během studií filozofie na Karlo-Ferdinandově univerzitě se pohyboval v okruhu Bernarda Bolzana. Teologii studoval v Litoměřicích, v srpnu 1819 byl vysvěcen na kněze. Kaplanoval v Turnově, tam také administroval, poté v Rovensku pod Troskami, pak byl lokalistou na Hrubé Skále a od roku 1828 děkanem v Turnově. Roku 1837 se stal kanovníkem v Praze, roku 1854 generálním vikářem. V prosinci 1857 byl jmenován a v únoru 1858 ordinován do funkce světícího biskupa pražského (a titulárního biskupa oropského), kterou zastával až do smrti. V říjnu 1863 se stal děkanem pražské metropolitní kapituly u sv. Víta, v té době byl i poslancem Českého zemského sněmu. Za své aktivity byl jmenován čestným občanem Prahy a Turnova.

Zemřel po krátké těžké nemoci 4. července 1870 v budově Kapitulního děkanství na Hradčanském náměstí 60/12. Pohřben by tři dny poté na mariánském hřbitově v Turnově na čestném místě u ústředního kříže, který nechal vystavět.

Dnes, 08:11
Trest smrti oběšením byl od středověku obvyklým trest za krádeže. Díky tomu, že krádeže byly...
23.7.2021
Liberecko a Českolipsko zasáhly o uplynulém víkendu bouřky a přívalové deště. Hasičský záchranný sbor Libereckého...
22.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
22.7.2021
Liberec - Dlouho se čekalo, jak se vyvine situace kolem mladého ofenzivního záložníka. Teď už...
22.7.2021
Liberec - Začátek sezóny se kvapem blíží a my už se těšíme na vaši návštěvu...
21.7.2021
František Charousek přišel na svět 14. července 1885 ve Veselé u Semil v malém dřevěném domku...
20.7.2021
Město Nový Bor bude jednat o koupi secesní budovy na náměstí Míru, ve které sídlí...
19.7.2021
Lidé z Libereckého a Ústeckého kraje, které o víkendu zasáhly bleskové povodně, mohou požádat o...
16.7.2021
Kdysi se z vrchu Stráž – v případě, že se blížili nepřátelé – posílaly kouřové...
15.7.2021
Celkem 15 objektů bude zdarma zpřístupněno v rámci Dnů lidové architektury, které se v Libereckém kraji budou...
12.7.2021
Oblíbené výstupy na radniční věž v Jablonci nad Nisou si letos můžete dopřát každý všední...
Reklama