Jablonec nad Nisou hledá nového dopravce pro MHD

Jablonec nad Nisou hledá nového dopravce, který od února 2021 převezme MHD. Radnice vypsala zakázku na deset let za více než 742 milionů korun bez DPH.

Původně v Jablonci zvažovali zajištění dopravy vlastní společností Jablonecká dopravní, kterou proto už v březnu 2018 založili. Vedení města od toho ale nakonec upustilo, ukázalo se, že by to bylo riskantní a pro město méně výhodné.

„Soutěž jsme pojali tak, aby byla co nejširší, aby nikoho v žádném případě neomezovala, nediskriminovala, aby to bylo rovným způsobem. Aby soutěž byla maximálně transparentní a aby komfort pro cestující byl minimálně stejný jako dosud,“ řekl jablonecký primátor Jiří Čeřovský (ODS). Administraci zakázky zajišťuje pro město slovenská firma. „Je to firma, která se zabývá touto problematikou, a chtěli jsme, aby to byl někdo, kdo s tímto regionem nemá nic společného,“ dodal primátor. Odmítá, že by zakázka byla šita na míru současnému dopravci – firmě BusLine.

Vítězný dopravce by měl ročně najezdit 1,415 milionu kilometrů nejen v Jablonci, ale v celé oblasti, kde dnes zajišťuje autobusové spojení Dopravní sdružení obcí Jablonecka (DSOJ). Autobusy nového dopravce tak budou jezdit i v oblasti Bedřichova, Janova nad Nisou, Lučan nad Nisou, Nové Vsi nad Nisou, Pulečného nebo Rychnova u Jablonce. Zhruba 72 procent zakázky ale představuje samotný Jablonec, který je zadavatelem. „Ostatní města a obce k zakázce přistoupí smlouvami s Jabloncem,“ doplnil Čeřovský.

Kvůli zajištění dopravy založil Jablonec v roce 2018 vlastní společnost Jablonecká dopravní a.s. MHD měla podle původních plánů převzít už od letošního roku, protože 31. prosince 2019 měla skončit smlouva s Dopravním podnikem měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ). Subdodavatelsky jezdil v Jablonci pro dopravní podnik BusLine. Předloni v červenci ale vypověděl smlouvu kvůli neuhrazeným pohledávkám, jejichž výši DPMLJ zpochybnil. Dopravní podnik pak nebyl schopen dopravu v Jablonci zajistit, a město proto na konci ledna 2019 uzavřelo dvouletou smlouvu s BusLinem.

Radnice si nechala prověřit možnosti zajištění dopravy po 31. lednu 2021, kdy současná smlouva skončí. Podle ředitele Jablonecké dopravní Luboše Wejnara se zajištění dopravní obslužnosti vnitřním dopravcem ukázalo po prověření dalších možných variant jako ekonomicky méně výhodné a rizikovější v porovnání se zajištěním externí firmou. Jaký bude další osud Jablonecké dopravní, není zatím jasné. Čeřovský nevyloučil, že ji město zruší, není ale vyloučeno ani to, že bude pokračovat.

ČTK

Dnes, 15:25
Nakažených covidem-19 v Libereckém kraji už druhý týden nepřibývá. Nový případ odhalily testy naposledy o...
Včera, 14:34
Muzeum socialistických vozů se na Jablonecku po několika letech přestěhovalo, z Velkých Hamrů do Železného...
Včera, 12:50
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 12:50
Referendum k obnovení těžby kamene na Tlustci bude v Brništi na Českolipsku v pátek 19....
27.5.2020
Výjimečný příběh Němky Elisabeth Morcheové a šesti jejích synů, kteří byli i československými občany, nově...
26.5.2020
Nepříliš velký byl zájem o městský plavecký stadion v Liberci, který po 75 dnech obnovil...
26.5.2020
Za přísných hygienických opatření se návštěvám otevřel Domov seniorů v Liberci na Františkově, který je...
25.5.2020
Mládě orlosupa bradatého vylíhlé v liberecké zoo vypustí v rámci záchranného programu ve středu do...
24.5.2020
Sklářské muzeum v Novém Boru na Českolipsku se na rozdíl od jiných muzeí a galerií...
23.5.2020
S unikátní poctou naší vlasti přichází Jablonecké kulturní a informační centrum společně s Nadací pojišťovny...
22.5.2020
Sezona pro státní hrady a zámky v Libereckém kraji začne s bezmála dvouměsíčním zpožděním v...
Reklama