Jablonec se kvůli rekonstrukci křižovatky na I/35 obává kolapsu

V Jablonci nad Nisou se kvůli plánované rekonstrukci křižovatky Rádelský mlýn na čtyřproudé silnici 35 z Liberce na Prahu obávají dopravního kolapsu. Kvůli stavbě bude uzavřen sjezd na silnici I/65 na Rychnov u Jablonce a Jablonec nad Nisou a také nájezd.

Kamiony se tak budou do města dostávat od Železného Brodu, Tanvaldu a Liberce. Ve městě jsou ale v plánu i další omezení, radnice se proto připojila k Libereckému kraji a žádá zkrácení uzavírky. Obavy mají i v Železném Brodu, kudy vede objízdná trasa pro kamiony, zjistila ČTK.

„Chápeme nutnost úpravy nebezpečné křižovatky, ale připojujeme se k požadavku Libereckého kraje na maximální zkrácení doby výstavby,“ řekl náměstek jabloneckého primátora pro rozvoj Petr Roubíček (ODS). I Jablonec žádá, aby se na rekonstrukci pracovalo ve dvousměnném provozu 16 hodin denně, sedm dní v týdnu včetně víkendů a svátků. „Chceme ještě v průběhu prvního čtvrtletí společně se zástupci dotčených měst a kraje projednat s ŘSD možné návrhy na zkrácení plánované uzavírky,“ uvedl primátor Jiří Čeřovský (ODS). Dopravu v Jablonci totiž zkomplikují také například rekonstrukce sítí v ulici Budovatelů nebo přestavba křižovatky Ostrý roh.

Křižovatka Rádelský mlýn je z roku 1973, kdy šlo o křížení silnice I. třídy se silnicí II. třídy. Její význam se ale od té doby výrazně změnil. Úpravu nutně potřebuje, v minulosti se na ní nebo v její blízkosti stalo několik smrtelných nehod. Hlavním cílem přestavby za více než 400 milionů korun bez DPH je zvýšení bezpečnosti a odbourání úrovňového křížení, kde vznikaly dopravní nehody. ŘSD, které je investorem, plánuje zahájení rekonstrukce 2. března a od 30. března se chystá uzavřít napojení na silnici I/65 na Jablonec. Stavba potrvá 854 dní, skončit by měla v červenci 2022. Omezení bude i ve směru z Liberce na Prahu.

Pro kamionovou dopravu vytyčilo ŘSD objízdnou trasu do Jablonce po silnici 10 přes Tanvald, která je ale o 40 kilometrů delší. Liberecký kraj navrhuje zkrácení objížďky po silnici druhé třídy 287 přes Bratříkov, na všech ostatních silnicích chce zákaz tranzitu aut nad 12 tun. Dopravního kolapsu se kvůli kamionům obávají v Železném Brodu, kde je přímo v centru křižovatka. „Už dnes se tady stává, že kamiony křižovatku zablokují,“ řekl ČTK starosta František Lufinka (Za rozvoj města). O řešení dopravy by měli zástupci dotčených obcí a Libereckého kraje jednat s ŘSD ve středu.

ČTK

23.9.2020
Základní škola v krkonošském Harrachově si vytvořila od pondělí dvě venkovní provizorní učebny pro druhý...
22.9.2020
V Liberci zřejmě začne na jaře příštího roku fungovat alespoň v omezené míře druhý sběrný...
18.9.2020
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
18.9.2020
Nařízení o uzavření provozu o půlnoci považuje provozovatel čtyř klubů a diskoték v Liberci Martin...
18.9.2020
Originální architekturu, zajímavé stavby i jejich tvůrce hodnotí porotci v již tradiční Soutěži Karla Hubáčka....
18.9.2020
Region kolem Mnichova Hradiště nechá analýzou prověřit, zda by bylo výhodné být součástí Libereckého kraje....
11.9.2020
Rekonstrukce Jiráskova divadla v České Lípě bude téměř o pětinu levnější. Ve veřejné soutěži zvítězil...
9.9.2020
Hrubé nedostatky v zadávání zakázek, nedodržování smluv i pochybení v nakládání s majetkem odhalil audit...
8.9.2020
V Liberci u kostela Nalezení sv. Kříže začala kompletní rekonstrukce zchátralé kaple Božího hrobu z...
8.9.2020
Na známé osobnosti spojené s Turnovem jsou zaměřené dvě chystané výstavy tamního muzea, které začnou...
7.9.2020
Minimálně jeden případ nákazy koronavirem se objevil zatím na deseti školách v Libereckém kraji. Jde...
Reklama