Jablonecký krystal chce být Stavbou roku 2020. Je i dalších 23 zájemců

Stavby roku. Díky téhle soutěži má veřejnost možnost seznámit se s přehlídkou toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se v jednotlivých regionech ve stavebnictví a architektuře aktuálně děje.

Do finále soutěže letos postoupilo 24 staveb, mezi nimi také skleněná přístavba jabloneckého Muzea skla a bižuterie (MSB) v Jablonci nad Nisou. Autorem architektonického návrhu je pražské studio Hlaváček-architekti, které s ním zvítězilo ve vyzvané architektonické soutěži v roce 2014.

Realizaci zajistila Energie stavební a báňská Kladno a vyšla na 55 milionů korun.

Od května je krystal otevřený pro veřejnost, která si zde může prohlédnout výstavu svítidel, v příštím roce v něm bude otevřena také stálá expozice vánočních ozdob.

„Skleněný krystal je splněním našeho dlouhého snu,“ uvedla na nominačním večeru v Národním technickém muzeu ředitelka MSB Milada Valečková.

Nejlepší stavbou Libereckého kraje je sídlo společnosti Lasvit v Novém Boru

Kdo z nominovaných nakonec získá hlavní trofej, se ukáže 15. října, kdy proběhne v Betlémské kapli slavnostní vyhlášení vítězů.

Přihlášené i oceněné představí i v letošním roce celá řada putovních výstav Stavby roku 2020. Výstavy přináší každoročně jedinečnou možnost seznámit se nejen s nominovanými, ale i s dalšími přihlášenými stavbami soutěžní přehlídky.

Vedle jabloneckého muzea do finále Stavby roku 2020 postoupily: víceúčelová sportovní hala Modřice, O2 universum (dostavba malé haly O2 areny na konferenční centrum, Praha 9),  Městská knihovna Písek – Centrum celoživotního vzdělávání, Rustonka Praha, Firemní sídlo LASVIT Nový Bor, Společenské centrum Sedlčany, Rekonstrukce mostu na trati Pňovany – Bezdružice, VSCT Veolia Smart Control Tower – Kladno, Rekonstrukce Státní opery, Rekonstrukce Negrelliho viaduktu, Schodiště Bobo Publico v Hradci Králové, Technologické centrum SAF Kamenice, Knihovna Hrádek nad Nisou, Rezidence Park Masarykova, Liberec, Revitalizace pražských náplavek, Provozní areál Technoplastu Česká Třebová, SPŠ TOS Varnsdorf,  Smetanova obchodní galerie ve Vsetíně, Kaskády Hranice, ZEVO Plzeň v Chotíkově, Hala denního ošetření a očištění v Brně, Přístavba rodinného domu na Kojetíně a kostel bl. Restituty v Brně – Lesné.

1 jabl muz skla petr nový jablm
Foto: Petr Nový.
(Jablonecký měsíčník)
26.10.2020
Město Liberec nechalo letos zrevidovat stav mostních konstrukcí a propustů ve svém vlastnictví.
25.10.2020
Květnatý kruhový objezd si přáli občané města Liberce, když na začátku letošního roku hlasovali pro...
22.10.2020
Společnost TMR Ještěd, provozovatel zdejšího skiareálu, získal všechna potřebná povolení pro realizaci úvodní fáze rozvoje...
19.10.2020
Novou ředitelkou Naivního divadla Liberec bude od 1. ledna 2021 Kateřina Pavlů. Ta třicet let...
17.10.2020
V náročné přípravě přestavby budovy bývalé České pojišťovny v ulici U Synagogy v České Lípě...
16.10.2020
Kvůli opatřením proti koronaviru začal Liberecký kraj znovu omezovat veřejnou dopravu. V souvislosti se zastavením...
14.10.2020
Povodí Labe v loňském září zahájilo opravy hráze vodní nádrže Mšeno. Oprava koruny hráze spěje...
6.10.2020
Martin Půta z vítězných Starostů pro Liberecký kraj bude zřejmě už třetí volební období hejtmanem....
6.10.2020
Pacienty s nemocí covid-19 už vedle Krajské nemocnice Liberec přijímají také ostatní tři páteřní nemocnice...
5.10.2020
V Libereckém kraji bude nejspíše vládnout koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj (SLK) s ODS...
Reklama