Konec vzdoru. Ve Waldorfské škole v Semilech učí jen testované děti, rodiče se bouří

Waldorfská škola v Semilech se po odvolání ředitele Ivana Semeckého snaží zklidnit situaci a dodržet všechna nařízení ministerstev školství a zdravotnictví. Do tříd tak mohou jen děti s negativním testem. Rodiče, kteří testování odmítají, požádala zástupkyně ředitele Lenka Břenková, aby své děti nechaly doma. Z rozhodnutí zřizovatele také přešla škola na rotační výuku, dosud se učily všechny děti z prvního stupně díky rozdělení do dvou budov. Někteří rodiče postup vedení školy i radnice kritizují.

„Škola, která má bránit zájmy svých žáků a studentů, naopak činí kroky zpět a jde proti svým žákům, kteří byli nadšení, že se mohli v minulých dvou týdnech setkávat se všemi svými spolužáky. Věřím, že se našich dětí zastane soud, který bude rozhodovat o zrušení mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví o testování žáků. My to nevzdáme,“ uvedla zástupkyně rodičovské iniciativy Jiřina Lenová.

Škola nikoho k testování nenutí, vyzvala, rodiče, kteří ho odmítají, aby nechali děti doma, že jim zajistí distanční výuku. „Testování mohou být rodiče přítomni, mohou dítěti pomoci. Máme testovací místnost, aby se testování neodehrávalo ve třídě, kterou využívají na výuku a hry,“ řekla dnes Břenková, která teď stojí v čele školy.

Souhlasíte s postojem rodičovské iniciativy?

Ano
33%
Ne
67%

Ve čtvrtek podle ní prošly děti testováním, žádný test nebyl pozitivní. Zhruba 20 dětí do školy nepřišlo. „Máme dva typy testů – plivací, které zakoupila škola ze sponzorských peněz, a máme i stěrové testy, které dodal školám stát. Pro malé děti ale využíváme ty plivací testy,“ doplnila. Vztahy mezi školou a některými rodiči jsou stále napjaté a podle Břenkové to zřejmě ještě nějakou dobu potrvá.

Nesmyslné testování: Děti často a přísněji, ve firmách stačí jednou týdně

Semily jsou centrem waldorfského vzdělávání v Libereckém kraji. Ve městě s 8400 obyvateli je nejen mateřská a základní škola, ale od roku 2006 také lyceum. Střední waldorfské vzdělávání v Česku nabízí jen několik škol. Semilská škola patří k nejstarším v zemi, příští rok oslaví 30 let svého založení. Dnes na ní studuje zhruba 310 dětí. Bývalý ředitel Semecký umožnil v rozporu s nařízeními zapojit se do výuky i netestovaným dětem. Bez testu tak byla téměř třetina dětí. Ve třídách navíc nemusely mít roušky. Za porušení opatření mohou hygienici vyměřit škole až třímilionovou pokutu.

Semecký je ale přesvědčený, že jednal správně a svému odvolání se chce bránit soudní cestou. „Děti mají právo chodit do školy, rodiče mají právo rozhodovat o svých dětech a učitelé mají děti vzdělávat. Já jsem udělal maximum proto, aby se výuky mohli zúčastnit všichni žáci a žákyně,“ řekl Semecký, který ve škole zůstává na pozici vychovatele. Vedení města už nechce situaci komentovat.

hpl/ČTK

Dnes, 15:27
I Krkonošská muzea mají od úterka opět své návštěvníky. Své brány otevřelo Krkonošské muzeum v...
Včera, 10:04
V Libereckém kraji zahájily sezonu tři hrady – Valdštejn, Trosky a Bezděz. Ve středu také...
30.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
30.4.2021
Kvůli uzavření silnice z Horního Hanychova bude lanovka zajišťovat dopravní obslužnost momentálně zavřeného hotelu. Od...
28.4.2021
Liberecký kraj dlouhodobě podporuje zvyšování retence vody v krajině. Do konce dubna mohou obce, neziskové...
28.4.2021
Školám v Liberci vydrží státem dodané antigenní testy do pátku příštího týdne. Náměstek primátora zodpovědný...
27.4.2021
Liberecká zoo musela nechat v pondělí utratit osmapadesátiletou samici slona indického, svého nejstaršího obyvatele a...
23.4.2021
Zapojení do projektu „Záchrana pokladů z depozitářů Severočeského muzea v Liberci“ schválili členové rady už...
21.4.2021
Zchátralý areál bývalých tiskáren v centru Liberce čeká přestavba na bytové domy zhruba za půl...
20.4.2021
V Semilech dnes odvolali ředitele waldorfské školy Ivana Semeckého, který umožnil chodit do školy i...
15.4.2021
Ředitel Waldorfské školy v Semilech Ivan Semecký odmítá podle svého vyjádření dělat ze školy testovací...
Reklama