Kostýmy vánočních pohádek a nové okruhy. Novinky na hradech a zámcích v Libereckém kraji

Sezona pro státní hrady a zámky v Libereckém kraji začne s bezmála dvouměsíčním zpožděním v pondělí, dosud byly přístupné jen Trosky v Českém ráji. Kvůli přetrvávajícím omezením v souvislosti s koronavirem budou ale na prohlídky chodit jen menší skupiny.

Třeba na zámku v Zákupech na Českolipsku to bude maximálně deset, namísto obvyklých 25 turistů ve skupině. „Pokud máme dodržet dvoumetrové rozestupy, tak to takto musí být. V provozu bude zatím první prohlídková trasa a dětský okruh, kde máme novinku. Je to výstava kostýmů některých vánočních pohádek České televize,“ řekl kastelán zákupského zámku Petr Weiss.

Na dalších hradech a zámcích bude počet lidí ve skupině omezený od šesti do 20. „Tento maximální počet umožníme například na Lemberku,“ uvedla regionální mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Lucie Bidlasová. Do 12 lidí ve skupině bude moci být na Hrubém Rohozci, Frýdlantě či Grabštejně. Podle regionálního ředitele NPÚ Miloše Kadlece bude na všech hradech a zámcích přístupný minimálně hlavní prohlídkový okruh, omezený ale bude výklad. „Menšími místnostmi se bude procházet a výklad bude poskytován tam, kde budou možné rozestupy. Návštěvník musí mít zakryté dýchací cesty po celou dobu pobytu v areálu,“ řekl. Na všech památkách budou k dispozici bezdotykové stojany s dezinfekcí. „Častěji budeme umývat a dezinfikovat toalety a samozřejmě pokladny, také kliky a podobně. Podle zájmu veřejnosti bychom postupně zpřístupňovali i další prohlídkové okruhy,“ dodal Kadlec.

Na sezonu chystají státní památky několik novinek. Základní prohlídkovou trasu hradu a zámku Frýdlant na Liberecku obohatí každý měsíc vybrané předměty z depozitářů, nyní na návštěvníky čekají dva zrestaurované barokní praporce. „Na zámku Lemberk přibude ke stávajícím prohlídkovým okruhům okruh pod názvem Lemberk ve staletích, který spojí hlavní prohlídkový okruh a okruh Expozice historických stylů, které se vzájemně doplňují,“ uvedla Bidlasová. Od 13. června budou v podstřeší Templářského paláce na hradě Bezděz na Českolipsku vystavené archeologické nálezy z tohoto objektu. Archeologické nálezy obohatí i expozici příhraničního hradu Grabštejn na Liberecku. Díky nim se od července o dvě místnosti rozšíří druhý prohlídkový okruh. Na zámku Sychrov v srpnu otevřou nový okruh se zhruba 25 místnostmi, zaměřený bude na hosty knížecí rodiny Rohanů.

vera/čtk

Střípky historie. V Liberci na půdě našli korespondenci firmy z 19. století

Včera, 17:48
Skalní vyhlídka Stráž u Rokytnice nad Jizerou v Krkonoších je kvůli stavbě pro turisty uzavřená....
2.6.2020
Liberec chce na podporu ohroženého modráska bahenního navrátit pro něj vhodný biotop na louku u...
1.6.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
1.6.2020
Kvůli propadu daňových příjmů museli v Zákupech na Českolipsku odložit plánovanou výstavbu hasičské zbrojnice. Město...
1.6.2020
Na všechny smysly diváků by mělo působit nové představení Naivního divadla z Liberce, které je...
30.5.2020
V rámci projektu Křišťálové údolí (Crystal Valley) dostanou turisté v Libereckém kraji možnost za zvýhodněné...
29.5.2020
Nakažených covidem-19 v Libereckém kraji už druhý týden nepřibývá. Nový případ odhalily testy naposledy o...
28.5.2020
Muzeum socialistických vozů se na Jablonecku po několika letech přestěhovalo, z Velkých Hamrů do Železného...
28.5.2020
Referendum k obnovení těžby kamene na Tlustci bude v Brništi na Českolipsku v pátek 19....
27.5.2020
Výjimečný příběh Němky Elisabeth Morcheové a šesti jejích synů, kteří byli i československými občany, nově...
26.5.2020
Nepříliš velký byl zájem o městský plavecký stadion v Liberci, který po 75 dnech obnovil...
Reklama