Laboratoř v liberecké nemocnici je na hranici své kapacity

pozitivní test na koronavirus

Šest pacientů s COVID-19 je V Krajské nemocnici. Jeden leží na ARO a pět na infekčním oddělení. Nemocnice dnes jednoho pacienta propustila do domácího ošetření, naopak ale přijala další dva nemocné. Dnes řekl mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář. V Libereckém kraji se dnes onemocnění COVID-19 potvrdilo u dalších devíti lidí. Celkem je 99 potvrzených případů, uvedl dnes po jednání krizového štábu Libereckého kraje náměstek hejtmana Přemysl Sobotka (ODS). V celé ČR bylo ráno podle údajů ministerstva zdravotnictví 3002 případů. V souvislosti s tímto onemocněním v ČR zemřelo 24 lidí, 25 se uzdravilo.

Celkově zatím hygienici v Libereckém kraji testovali 1169 lidí. Karanténu nařídili u 39 lidí, další stovky jich jsou v karanténě nařízené praktickými lékaři. Nejvíce nemocných v kraji je na Liberecku, zhruba polovina všech případů. V Libereckém kraji jsou tři odběrová místa pro pacienty s podezřením na koronavirus v nemocnicích v Liberci, České Lípě a Jilemnici. Podle Sobotky by další mělo začít fungovat v Jablonci. Ke spuštění se připravuje také druhá laboratoř k provádění testů, zatím je jen v nemocnici v Liberci. Hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) dnes uvedl, že laboratoř v liberecké nemocnici je na hranici své kapacity. Za den zpracuje až 260 vzorků. „Právě proto se připravuje laboratoř v českolipské nemocnici s poliklinikou. Od začátku příštího týdne by tam měla být také nějaká kapacita na provádění testů,“ řekl. Cílem je počet testů navýšit. „Ne k zajištění plošného testování obyvatel, ale k zajištění testování těch, kteří to potřebují, to znamená kontaktů (nemocných),“ dodal Půta.

Onemocnění se objevilo v minulých dnech ve dvou domovech pro seniory v Českém Dubu a v Liberci – Františkově. V Českém Dubu se nakazil údržbář, u nikoho z klientů se nákaza nepotvrdila. V Liberci vyšly testy pozitivně u jedné z pečovatelek a dvou klientů, kteří spolu byli na pokoji. Oba jsou v nemocnici v Liberci na infekčním oddělení. Domovy důchodců v kraji se i kvůli těmto případům dezinfikují víc než před tím.

Koronavirus propojil lidi, univerzitu i firmy

Podle hejtmana vyčlenili na několika místech asi 55 míst pro příjem nemocných klientů z domovů důchodců, kde nemají možnost pro ně vyčlenit zvláštní prostory. Nový systém by měl začít fungovat od pátku. Kde se tato místa nacházejí, hejtman zveřejnit nechce. „Pro okolí nehrozí žádná nebezpečí, ale když člověk občas čte některé názory na sociálních sítích a všude možně jinde, tak myslím, že z pohledu zachování klidu v lokalitě a také klidu pro ošetřující personál a pro seniory a další klienty tam umístěné je to toto řešení v tuto chvíli nejrozumnější,“ dodal Půta.

vera/čtk

Dnes, 18:20
Kvůli propadu daňových příjmů museli v Zákupech na Českolipsku odložit plánovanou výstavbu hasičské zbrojnice. Město...
Dnes, 15:20
Na všechny smysly diváků by mělo působit nové představení Naivního divadla z Liberce, které je...
30.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
30.5.2020
V rámci projektu Křišťálové údolí (Crystal Valley) dostanou turisté v Libereckém kraji možnost za zvýhodněné...
29.5.2020
Nakažených covidem-19 v Libereckém kraji už druhý týden nepřibývá. Nový případ odhalily testy naposledy o...
28.5.2020
Muzeum socialistických vozů se na Jablonecku po několika letech přestěhovalo, z Velkých Hamrů do Železného...
28.5.2020
Referendum k obnovení těžby kamene na Tlustci bude v Brništi na Českolipsku v pátek 19....
27.5.2020
Výjimečný příběh Němky Elisabeth Morcheové a šesti jejích synů, kteří byli i československými občany, nově...
26.5.2020
Nepříliš velký byl zájem o městský plavecký stadion v Liberci, který po 75 dnech obnovil...
26.5.2020
Za přísných hygienických opatření se návštěvám otevřel Domov seniorů v Liberci na Františkově, který je...
25.5.2020
Mládě orlosupa bradatého vylíhlé v liberecké zoo vypustí v rámci záchranného programu ve středu do...
Reklama