Liberecká městská policie omezí služby ve Frýdlantu na polovinu

Liberecká městská policie přestane od dubna zajišťovat nepřetržitou službu ve Frýdlantu. Strážníci tam budou působit jen polovinu dne. Hlavním důvodem omezení je nedostatek lidí.

Novinářům to řekl ředitel Městské policie Liberec Ladislav Krajčík. Starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS) je i tak s novou dohodou spokojen. „Je to vstřícný krok, protože v jednu chvíli to vypadalo, že nebudeme mít nic,“ řekl Ramzer.

Liberečtí strážníci v osmitisícovém Frýdlantu působí na základě dohody obou měst od roku 2012, smlouva měla vypršet letos na konci března. Podle primátora Liberce Jaroslava Zámečníka (SLK) v 25 kilometrů vzdáleném Frýdlantu nasazují šest strážníků. „Nám potom těch šest chybí v městě Liberci,“ uvedl primátor.

Liberecká městská policie má 80 strážníků, cílem je dostat se na 100. Získávat nové strážníky se ale moc nedaří, za poslední rok jejich počet stoupl ze 74 na 80. Proto Liberec zvažoval, že smlouvu s Frýdlantem ukončí, liberečtí radní ale nakonec schválili její prodloužení o 18 měsíců, do konce září 2021.

Pro Frýdlant to znamená, že od dubna tam budou liberečtí strážníci sloužit 30 směn za měsíc. „Plán služeb bude operativní a budeme to dělat ve spolupráci s policií. Nebude v tom žádná pravidelnost a plánovat to budeme velmi pečlivě,“ uvedl starosta Frýdlantu.

Díky tomu by rozdíl v zajištění veřejného pořádku ve Frýdlantu navenek neměl být příliš patrný. „Nám pomůže v tom, že můžeme část strážníků využít v Liberci, a na druhou stranu si myslím, že tím, že omezíme určitý počet hodin, které odsloužíme ve Frýdlantu, tak nijak zásadně neohrozíme nějakou úroveň stavu veřejného pořádku ve Frýdlantu,“ uvedl Krajčík.

Pomoc libereckých strážníků považuje starosta Frýdlantu za přínosnou. „Jsem za to nesmírně vděčný. Když u nás byly povodně (rok 2010) a sloužila u nás Městská policie Brno a Městská policie Liberec, viděl jsem, jak to funguje na bázi profesionálů. Sice jsme městskou policii měli, ale zdaleka ne na takové úrovni, a jsem rád, že nám Liberec pomáhá,“ uvedl Ramzer. Výhodné to je podle něj i ekonomicky. „Mít vlastní policii stojí daleko více peněz,“ dodal. Měsíčně bude od dubna Frýdlant platit za služby libereckých strážníků 187.500 korun, nyní je to dvakrát více.

ČTK

Dnes, 17:11
Severočeské muzeum v Liberci hledá pamětníky, kteří by mu pomohli zaplnit hluchá místa v jeho...
Dnes, 13:11
Od prvního ledna letošního roku je zakázán vstup do části turistické stezky v Pekelském údolí.
Dnes, 12:01
V Libereckém kraji skončí ve středu 26. února vysílání České televize ve starém standardu a...
Včera, 16:11
Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června...
Včera, 12:01
Většina majitelů v zimním období svoje nemovitosti dlouhodobě neobývá a ani nenavštěvuje. To může být...
Včera, 10:11
Málokterá význačná liberecká budova vystřídala tolik majitelů, jako někdejší Lázně Františka Josefa I. Po řadě...
Včera, 07:11
Kulturní centrum Turnov, Fotoklub Safír a Fotostudio BJ lákají na výstavu fotografií Jiřího Benedikta ve...
17.2.2020
Důvěřivá seniorka z České Lípy pustila do bytu neznámou ženu a ta ji o několik...
16.2.2020
Na konci loňského roku byl úspěšně dokončen střešní plášť budoucího Alzheimer centra. Od ledna probíhají...
16.2.2020
Vedení města podniká další kroky směřující ke vzniku parkovacího domu poblíž zoologické zahrady. Sloužit bude...
Reklama