Liberecko podpoří projekty na zadržování vody. Vyčlenilo na to 14 milionů

Liberecký kraj dlouhodobě podporuje zvyšování retence vody v krajině. Do konce dubna mohou obce, neziskové organizace, zemědělci, správci lesů i další právnické a fyzické osoby žádat kraj o peněžní dotaci na tyto projekty.

V programu Podpora retence vody v krajině je připravena finanční podpora. Liberecký kraj na svém území znovu podpoří přírodě blízká retenční opatření. Ta pomáhají zvyšovat odolnost místní flóry i fauny vůči nepříznivým projevům změny klimatu. „V minulých letech kraj podpořil například vytvoření soustavy dvaceti mokřadních tůní na zemědělské půdě v okolí Václavic,“ uvedl Václav Židek, člen rady kraje zodpovědný za životní prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že míst, kde již existují nebo jsou v plánu nové vodní plochy, je stále více. Ve Svijanech byl díky dotaci navrácen dolní tok Příšovky do původního koryta. V Kokoníně probíhá obnova historicky zaniklého mlýnského rybníku. V Semilech byla obnovena historická polní cesta s alejí ovocných dřevin. A ve spolupráci s Lesy ČR postupně vzniklo na území Libereckého kraje 49 tůní pro zvýšení retenční kapacity lesů.“

Podporována budou ale i takzvaná zeleno-modrá opatření v obcích a městech tak, aby dešťová voda neutíkala rychle kanalizací, ale vsákla se do půdy a zajistila tak dostatek vláhy pro městskou zeleň a tím udržela příjemné klima i v letních měsících.

Mykologové: Kvalitní hospodaření na krkonošských loukách pomáhá i houbám

„V Hrádku nad Nisou vzniká díky krajské dotaci na místě černé skládky mokřadní park s tůněmi. U libereckého sídliště Hokejka byla vytvořena soustava tůní, kterou ještě doplní dřevěný povalový chodníček a výsadba mokřadních rostlin a stromů. Za zmínku stojí i turnovský projekt, který přivádí dešťovou vodu ze střech tamního alzheimercentra do parku u letního kina, kudy už protéká jako nový potůček,“ doplnil radní Židek.

Minulý rok kraj právě z programu Podpora retence vody v krajině podpořil vytvoření deseti tůní (výměra 800 m2, finanční náklady 476 tisíc, dotace ve výši 63 %). V rámci tohoto projektu vzniklo ještě dalších deset tůní ve třech jiných lokalitách (celkové náklady cca 1,58 milionu, dotace 63 %).

Letos je pro zájemce v programu připraveno 14,77 milionu korun. Dotace budou poskytovány až do 70 % výdajů projektu, přičemž výše dotace od 70 tisíc do 1 milionu korun.

Včera, 10:14
Kříž, upomínající někdejší smírčí kříže, odhalili v neděli v Rovensku pod Troskami v místech takzvaného...
9.5.2021
Očekávaná výstavba cyklostezky Odra-Nisa v Machníně je v plném proudu. Upozorňujeme, že kvůli probíhajícím pracím...
6.5.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
6.5.2021
I Krkonošská muzea mají od úterka opět své návštěvníky. Své brány otevřelo Krkonošské muzeum v...
5.5.2021
V Libereckém kraji zahájily sezonu tři hrady – Valdštejn, Trosky a Bezděz. Ve středu také...
30.4.2021
Kvůli uzavření silnice z Horního Hanychova bude lanovka zajišťovat dopravní obslužnost momentálně zavřeného hotelu. Od...
28.4.2021
Školám v Liberci vydrží státem dodané antigenní testy do pátku příštího týdne. Náměstek primátora zodpovědný...
27.4.2021
Liberecká zoo musela nechat v pondělí utratit osmapadesátiletou samici slona indického, svého nejstaršího obyvatele a...
23.4.2021
Waldorfská škola v Semilech se po odvolání ředitele Ivana Semeckého snaží zklidnit situaci a dodržet...
23.4.2021
Zapojení do projektu „Záchrana pokladů z depozitářů Severočeského muzea v Liberci“ schválili členové rady už...
21.4.2021
Zchátralý areál bývalých tiskáren v centru Liberce čeká přestavba na bytové domy zhruba za půl...
Reklama