Liberecký kraj nesouhlasí s délkou uzavírky na silnici na Prahu

Liberecký kraj zásadně odmítá plánovanou uzavírku v souvislosti s rekonstrukcí mimoúrovňové křižovatky Rádelský mlýn na hlavním tahu z Liberce na Prahu. Práce by tam měly začít už v březnu a investor, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) naplánoval stavbu na 854 pracovních dní.

Omezený bude provoz na Hodkovice, stavba zcela uzavře sjezd na silnici I/65 na Jablonec a také nájezd. Liberecký kraj žádá urychlení prací, řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Podle ŘSD ale charakter prací a dispozice křižovatky umístění v údolí, které je ohraničeno řekou Mohelkou, železniční tratí a Jeřmanickým potokem neumožňují práce provést jinak než s vyloučením provozu na I/65, nikoli po celou dobu stavby. „Provoz na trase Liberec – Turnov bude po celou dobu výstavby zachován s omezením,“ uvedla dotaz ČTK mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Liberecký kraj dostal návrh dopravních omezení až na počátku letošního roku, protože nebyl účastníkem stavebního řízení. „Rekonstrukce té křižovatky je samozřejmě nutná, ale návrh považujeme za neakceptovatelný, protože to bude znamenat, že se téměř tři roky nebude dát normálně projet do Jablonce, který je druhým největším městem v kraji,“ řekl hejtman. Podle ŘSD se ale krajští úředníci účastnili jednání po celou dobu přípravy stavby a měli možnost vznést připomínky. „Územní rozhodnutí a stavební povolení je toho důkazem. Bylo vydáno příslušným odborem libereckého krajského úřadu,“ dodala Ledvinová.

Vedení kraje žádá, aby se stavba zrychlila a firmy pracovaly 16 hodin denně sedm dní v týdnu včetně víkendů a státních svátků. „Protože každý ušetřený den, každý ušetřený týden tu situaci může zlepšit,“ uvedl hejtman. Podle ŘSD už ale není možné v této fázi nařizovat zhotoviteli počet a obsazenost pracovních směn. Dodavatel má jasně dané milníky, které byly součástí zadávací dokumentace. „V tomto duchu je podepsaná platná smlouva. O případném zrychlení budeme jednat na základě vývoje postupu prací. Je samozřejmě zájmem všech dotčených, aby stavební omezení trvala pouze nezbytně nutnou dobu a byla zkrácena na minimum,“ uvedla mluvčí ŘSD.

Pro kamionovou dopravu vytyčilo ŘSD objízdnou trasu do Jablonce po silnici 10 přes Tanvald, která je ale o 40 kilometrů delší a hejtman se obává, že budou kamiony hledat kratší cesty po krajských silnicích a přes obce. „Navrhujeme, aby objízdná trasa vedla po silnici druhé třídy 287 přes Bratříkov a na všechny ostatní silnice požadujeme umístit zákaz tranzitu, aby tam žádná auta nad 12 tun jezdit nemohla. A budeme také samozřejmě chtít, aby policie provoz monitorovala,“ dodal Půta. Kraj také zmapuje stav svých silnic a bude požadovat opravu těch, které zvýšená doprava zničí.

Křižovatka Rádelský mlýn je v původním provedení z roku 1973, kdy šlo o křížení silnice I. třídy se silnicí II. třídy. Její význam se ale od té doby výrazně změnil, dnes je součástí mezinárodní silnice E442 a denně tudy projedou tisíce automobilů. Úpravu nutně potřebuje, v minulosti se na ní nebo v její blízkosti stalo několik smrtelných nehod. Hlavním cílem přestavby za více než 400 milionů korun bez DPH je zvýšení bezpečnosti a odbourání úrovňového křížení, kde vznikaly dopravní nehody. Ze stávající dvouúrovňové se stane třípatrová mimoúrovňová křižovatka tak, aby se zamezilo střetům.

ČTK

Včera, 10:19
Důvěřivá seniorka z České Lípy pustila do bytu neznámou ženu a ta ji o několik...
16.2.2020
Na konci loňského roku byl úspěšně dokončen střešní plášť budoucího Alzheimer centra. Od ledna probíhají...
16.2.2020
Vedení města podniká další kroky směřující ke vzniku parkovacího domu poblíž zoologické zahrady. Sloužit bude...
16.2.2020
Život obyvatelům na sídlišti Sever v České Lípě zkomplikuje od pondělí výměna poruchového vodovodu v...
15.2.2020
Kvůli stromům, které popadaly při vichřici v minulých dnech, je uzavřená část Cyklostezky Varhany na...
15.2.2020
Jablonec nad Nisou podal žádost do dotačního programu Ministerstva obrany ČR na zabezpečení péče o...
14.2.2020
Kvůli nedostatku sněhu se příští týden neuskuteční na Ještědu závody Poháru FIS ve skocích na...
14.2.2020
Lehce gynekologicky laděný bude podle pořadatelů letošní ročník multižánrového divadelního festivalu Modrý Kocour, který se...
13.2.2020
V České Lípě nedoporučují kvůli popadaným stromům vstup nejen do městských lesů, ale ani na...
13.2.2020
Ulice V Aleji v Jablonci nad Nisou přijde kvůli rekonstrukci o lipové stromořadí. Většina stromů...
Reklama