Liberecký kraj nesouhlasí s délkou uzavírky na silnici na Prahu

Liberecký kraj zásadně odmítá plánovanou uzavírku v souvislosti s rekonstrukcí mimoúrovňové křižovatky Rádelský mlýn na hlavním tahu z Liberce na Prahu. Práce by tam měly začít už v březnu a investor, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) naplánoval stavbu na 854 pracovních dní.

Omezený bude provoz na Hodkovice, stavba zcela uzavře sjezd na silnici I/65 na Jablonec a také nájezd. Liberecký kraj žádá urychlení prací, řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Podle ŘSD ale charakter prací a dispozice křižovatky umístění v údolí, které je ohraničeno řekou Mohelkou, železniční tratí a Jeřmanickým potokem neumožňují práce provést jinak než s vyloučením provozu na I/65, nikoli po celou dobu stavby. „Provoz na trase Liberec – Turnov bude po celou dobu výstavby zachován s omezením,“ uvedla dotaz ČTK mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Liberecký kraj dostal návrh dopravních omezení až na počátku letošního roku, protože nebyl účastníkem stavebního řízení. „Rekonstrukce té křižovatky je samozřejmě nutná, ale návrh považujeme za neakceptovatelný, protože to bude znamenat, že se téměř tři roky nebude dát normálně projet do Jablonce, který je druhým největším městem v kraji,“ řekl hejtman. Podle ŘSD se ale krajští úředníci účastnili jednání po celou dobu přípravy stavby a měli možnost vznést připomínky. „Územní rozhodnutí a stavební povolení je toho důkazem. Bylo vydáno příslušným odborem libereckého krajského úřadu,“ dodala Ledvinová.

Vedení kraje žádá, aby se stavba zrychlila a firmy pracovaly 16 hodin denně sedm dní v týdnu včetně víkendů a státních svátků. „Protože každý ušetřený den, každý ušetřený týden tu situaci může zlepšit,“ uvedl hejtman. Podle ŘSD už ale není možné v této fázi nařizovat zhotoviteli počet a obsazenost pracovních směn. Dodavatel má jasně dané milníky, které byly součástí zadávací dokumentace. „V tomto duchu je podepsaná platná smlouva. O případném zrychlení budeme jednat na základě vývoje postupu prací. Je samozřejmě zájmem všech dotčených, aby stavební omezení trvala pouze nezbytně nutnou dobu a byla zkrácena na minimum,“ uvedla mluvčí ŘSD.

Pro kamionovou dopravu vytyčilo ŘSD objízdnou trasu do Jablonce po silnici 10 přes Tanvald, která je ale o 40 kilometrů delší a hejtman se obává, že budou kamiony hledat kratší cesty po krajských silnicích a přes obce. „Navrhujeme, aby objízdná trasa vedla po silnici druhé třídy 287 přes Bratříkov a na všechny ostatní silnice požadujeme umístit zákaz tranzitu, aby tam žádná auta nad 12 tun jezdit nemohla. A budeme také samozřejmě chtít, aby policie provoz monitorovala,“ dodal Půta. Kraj také zmapuje stav svých silnic a bude požadovat opravu těch, které zvýšená doprava zničí.

Křižovatka Rádelský mlýn je v původním provedení z roku 1973, kdy šlo o křížení silnice I. třídy se silnicí II. třídy. Její význam se ale od té doby výrazně změnil, dnes je součástí mezinárodní silnice E442 a denně tudy projedou tisíce automobilů. Úpravu nutně potřebuje, v minulosti se na ní nebo v její blízkosti stalo několik smrtelných nehod. Hlavním cílem přestavby za více než 400 milionů korun bez DPH je zvýšení bezpečnosti a odbourání úrovňového křížení, kde vznikaly dopravní nehody. Ze stávající dvouúrovňové se stane třípatrová mimoúrovňová křižovatka tak, aby se zamezilo střetům.

ČTK

Dnes, 07:39
Pět let po ničivém požáru se památkově chráněná nárožní budova Kounicova domu v centru České...
Včera, 15:05
Technické muzeum v Liberci získalo do své expozice prvorepublikový motocykl Čechie Böhmerland s motorem 350...
Včera, 13:38
Prázdninové měsíce jsou ve výstavním programu muzea v Lomnici nad Popelkou pravidelně vyhrazeny již po...
Včera, 09:28
V Malé výstavní síni Liberec naproti radnici je až do 13. září k vidění výstava...
4.7.2020
Za svatbu mimo obřadní síň radnice nebo v jiný, než magistrátem stanovený den si snoubenci...
4.7.2020
Přesně před dvaašedesáti lety došlo k tragické události na železnici u Frýdlantu v severních Čechách....
3.7.2020
Na dvou z osmi státních hradů a zámků v Libereckém kraji se letos změní kastelán....
2.7.2020
Hejnice v podhůří Jizerských hor na Liberecku musely v tomto týdnu vypustit a vyčistit přírodní...
2.7.2020
Vědci Technické univerzity v Liberci chtějí zmapovat zaniklé vodní prvky v krajině a přispět k...
30.6.2020
Rekonstrukce silnice uzavře od 20. července přístup z Liberce na Ještěd. Kvůli stavbě bude pro...
Reklama