Liberecký kraj nesouhlasí s délkou uzavírky na silnici na Prahu

Liberecký kraj zásadně odmítá plánovanou uzavírku v souvislosti s rekonstrukcí mimoúrovňové křižovatky Rádelský mlýn na hlavním tahu z Liberce na Prahu. Práce by tam měly začít už v březnu a investor, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) naplánoval stavbu na 854 pracovních dní.

Omezený bude provoz na Hodkovice, stavba zcela uzavře sjezd na silnici I/65 na Jablonec a také nájezd. Liberecký kraj žádá urychlení prací, řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Podle ŘSD ale charakter prací a dispozice křižovatky umístění v údolí, které je ohraničeno řekou Mohelkou, železniční tratí a Jeřmanickým potokem neumožňují práce provést jinak než s vyloučením provozu na I/65, nikoli po celou dobu stavby. „Provoz na trase Liberec – Turnov bude po celou dobu výstavby zachován s omezením,“ uvedla dotaz ČTK mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Liberecký kraj dostal návrh dopravních omezení až na počátku letošního roku, protože nebyl účastníkem stavebního řízení. „Rekonstrukce té křižovatky je samozřejmě nutná, ale návrh považujeme za neakceptovatelný, protože to bude znamenat, že se téměř tři roky nebude dát normálně projet do Jablonce, který je druhým největším městem v kraji,“ řekl hejtman. Podle ŘSD se ale krajští úředníci účastnili jednání po celou dobu přípravy stavby a měli možnost vznést připomínky. „Územní rozhodnutí a stavební povolení je toho důkazem. Bylo vydáno příslušným odborem libereckého krajského úřadu,“ dodala Ledvinová.

Vedení kraje žádá, aby se stavba zrychlila a firmy pracovaly 16 hodin denně sedm dní v týdnu včetně víkendů a státních svátků. „Protože každý ušetřený den, každý ušetřený týden tu situaci může zlepšit,“ uvedl hejtman. Podle ŘSD už ale není možné v této fázi nařizovat zhotoviteli počet a obsazenost pracovních směn. Dodavatel má jasně dané milníky, které byly součástí zadávací dokumentace. „V tomto duchu je podepsaná platná smlouva. O případném zrychlení budeme jednat na základě vývoje postupu prací. Je samozřejmě zájmem všech dotčených, aby stavební omezení trvala pouze nezbytně nutnou dobu a byla zkrácena na minimum,“ uvedla mluvčí ŘSD.

Pro kamionovou dopravu vytyčilo ŘSD objízdnou trasu do Jablonce po silnici 10 přes Tanvald, která je ale o 40 kilometrů delší a hejtman se obává, že budou kamiony hledat kratší cesty po krajských silnicích a přes obce. „Navrhujeme, aby objízdná trasa vedla po silnici druhé třídy 287 přes Bratříkov a na všechny ostatní silnice požadujeme umístit zákaz tranzitu, aby tam žádná auta nad 12 tun jezdit nemohla. A budeme také samozřejmě chtít, aby policie provoz monitorovala,“ dodal Půta. Kraj také zmapuje stav svých silnic a bude požadovat opravu těch, které zvýšená doprava zničí.

Křižovatka Rádelský mlýn je v původním provedení z roku 1973, kdy šlo o křížení silnice I. třídy se silnicí II. třídy. Její význam se ale od té doby výrazně změnil, dnes je součástí mezinárodní silnice E442 a denně tudy projedou tisíce automobilů. Úpravu nutně potřebuje, v minulosti se na ní nebo v její blízkosti stalo několik smrtelných nehod. Hlavním cílem přestavby za více než 400 milionů korun bez DPH je zvýšení bezpečnosti a odbourání úrovňového křížení, kde vznikaly dopravní nehody. Ze stávající dvouúrovňové se stane třípatrová mimoúrovňová křižovatka tak, aby se zamezilo střetům.

ČTK

Včera, 14:20
V Liberci zřejmě začne na jaře příštího roku fungovat alespoň v omezené míře druhý sběrný...
18.9.2020
Nařízení o uzavření provozu o půlnoci považuje provozovatel čtyř klubů a diskoték v Liberci Martin...
18.9.2020
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
18.9.2020
Originální architekturu, zajímavé stavby i jejich tvůrce hodnotí porotci v již tradiční Soutěži Karla Hubáčka....
18.9.2020
Region kolem Mnichova Hradiště nechá analýzou prověřit, zda by bylo výhodné být součástí Libereckého kraje....
11.9.2020
Rekonstrukce Jiráskova divadla v České Lípě bude téměř o pětinu levnější. Ve veřejné soutěži zvítězil...
9.9.2020
Hrubé nedostatky v zadávání zakázek, nedodržování smluv i pochybení v nakládání s majetkem odhalil audit...
8.9.2020
V Liberci u kostela Nalezení sv. Kříže začala kompletní rekonstrukce zchátralé kaple Božího hrobu z...
8.9.2020
Na známé osobnosti spojené s Turnovem jsou zaměřené dvě chystané výstavy tamního muzea, které začnou...
7.9.2020
Minimálně jeden případ nákazy koronavirem se objevil zatím na deseti školách v Libereckém kraji. Jde...
7.9.2020
Najít přechod pro chodce, schody, lavičku, označit dveře či překážku. Na první pohled jednoduché úkoly,...
Reklama