Lyžařské areály čeká krizové období. Kde všude si na Liberecku nezalyžujete?

Velké skiareály v Libereckém kraji kvůli špatným klimatických podmínkám zatím sezonu nezahájí. Od pátku 18. 12. se mohou na základě rozhodnutí vlády otevřít, návštěvníci se tam ale nebudou moci ubytovat. V kraji to zasáhne hlavně krkonošská střediska. Jak moc se to projeví, ale zatím nedokážou odhadnout.

Na ubytovaných je závislé Benecko v Krkonoších, kde je v hotelích a penzionech zhruba 2500 lůžek. „Pro nás to je nepříjemné. Klientelu v areálu máme převážně složenou z lidí, kteří jsou tady ubytovaní,“ uvedl starosta obce Jaroslav Mejsnar. Zatím si ale netroufá odhadnout, do jaké míry budou lidé, kteří jezdili na pobyty, ochotni každý den dojíždět. „Samozřejmě, až se rozjede areál, tak uvidíme, co to bude znamenat, ale myslíme si, že to bude velký úbytek. Nedokážu si představit, že by z Prahy a dalších vzdálených míst k nám denně dojížděli lyžovat,“ dodal. K otevření sjezdovky u lanovky je podle něj potřeba alespoň den až dva mrazů umožňující vyrábět umělý sníh.

Sníh chybí i krkonošské Rokytnici nad Jizerou, kde je největší areál v kraji. Aby se tam dalo lyžovat na Vánoce, muselo by začít mrznout už dnes. Předpověď ale není příznivá. Podle ředitele areálu Víta Pražáka kvůli oblevě přišli asi o polovinu sněhu, který za mrazů vyrobili. Také Rokytnice se podle něj znatelně dotkne, že nebudou ubytovaní turisté. „Tím nám vláda odpárala vícedenní jízdenky,“ uvedl. V nedalekém Harrachově se v pátek rozjede za pěkného počasí jen lanovka pro pěší. „Potřebujeme dva tři dny mrazů, abychom otevřeli aspoň jednu sjezdovku,“ uvedl provozní náměstek harrachovského areálu Vlastislav Fejkl. Odhaduje, že ubytovaní lyžaři tvoří asi polovinu klientely v areálu.

Turnov chce mít policii, záchranku a hasiče pod jednou střechou

Největší areály v Jizerských horách jsou závislé hlavně na dojíždějících lyžařích. Jednodenních je zhruba 80 procent, řekl Pavel Bažant ze Ski bižu, jež provozuje areály na Tanvaldském Špičáku a Severáku v Bedřichově. Podle něj by je tak uzavření hotelů nemělo limitovat, obavy má ale i tak. „Podle mého názoru nikdo neví, kolik lidí přijde. Poslední ukazatelem jsou teď hospody. Otevřely se a lidé nechodili,“ uvedl. Vadí mu, že se nelze opřít o vládu, chybí mu jistota v rozhodování. „Nikdo neví, co udělá zítra,“ řekl. Podle něj by v pátek byli schopni zahájit sezonu, ale raději ještě vyčkají. „Když bych sníh teď rozhrnul, možná by to dalo, ale nebyla by to taková vrstva sněhu, o které bych byl přesvědčený, že přežije oblevu,“ dodal. Podle něj by potřebovali vyrábět sníh ještě aspoň den až dva.

Na Vánoce by chtěl sezonu s novou páteřní sjezdovkou zahájit Ještěd v Liberci. Ani tohoto střediska by se uzavření hotelů nemělo příliš dotknout. „My jsme dojezdové středisko pro každodenní lyžování,“ uvedl ředitel skiareálu Jakub Hanuš. Z Prahy trvá cesta na Ještěd zhruba hodinu.

adp/ČTK

Včera, 09:24
Nekorunovanou královnou Jizerských hor je rozhledna Štěpánka. Tato impozantní novogotická stavba patří mezi nejstarší kamenné...
11.6.2021
Ve čtvrtek Muzeum Českého ráje v Turnově zpřístupnilo dosud utajovanou výstavu s názvem KLENOTY NA...
10.6.2021
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
10.6.2021
Indická mutace koronaviru se v regionu Nového Boru v Libereckém kraji potvrdila u pěti lidí...
10.6.2021
Titul Památka roku 2020 Libereckého kraje putuje do Jablonce nad Nisou. Cenu získala obnova secesního...
4.6.2021
Další památkou, na jejíž obnovu v letošním roce přispěje Liberecký kraj, je kostel Mistra Jana...
4.6.2021
V Českém ráji se po pádu ze sedmimetrové výšky ze skály Dívčí ve skalních lokalitách...
3.6.2021
Liberecký plavecký bazén se pro veřejnost otevře v pondělí 7. června. Ještě předtím tady ve...
3.6.2021
Na Prosečském hřebeni v Jizerských horách se nalézají chata a rozhledna Nad Prosečí. Rozhledna, otevřená...
3.6.2021
V letošním roce si připomínáme životní výročí dvou významných jabloneckých architektů Josefa Zascheho a Roberta...
1.6.2021
V pondělí zahájil sezonu oblíbený Sychrov, v úterý Hrubý Rohozec, Lemberk a Zákupy, v pátek...
Reklama