Muzeum v Turnově má místo sympozia tři výstavy šperků

Tři výstavy děl zlatníků a šperkařů má muzeum v Turnově místo mezinárodního sympozia, které se letos mělo v muzeu konat pošestadvacáté. Kvůli koronavirovým opatřením ale nemohli přijet zahraniční umělci, sympozium proto bylo zrušeno. Jedna výstava je souhrnná a na dalších dvou jsou výtvory českých šperkařů Reného Hory a Karla Votipky. ČTK o tom dnes informoval organizátor sympozii a kurátor muzea Miroslav Cogan.

Výstava nazvaná Současný Evropský šperk je podle něj přehlídkou mimořádných prací českých i zahraničních šperkařů a výtvarníků vzniklých v rámci sympozií. „Na světě existuje více rozsáhlých a prestižních sbírek současného šperku, jen několik ale vzniklo z pracovních setkání šperkařů tak jako tato, kterou spravuje Muzeum Českého ráje v Turnově, uvedl Cogan.

Podle něj sbírka dokumentuje vývoj současného šperku v posledních 30 letech. „Je také dokladem o setkávání výtvarníků z celého světa v místě se staletou tradicí broušení drahokamů a zlatnictví,“ dodal.

Výstavba Krčínovy cyklostezky je už za polovinou

Výstava k šedesátinám českého šperkaře, výtvarníka a účastníka sympozií Reného Hory je podle něj koncipována jako pestrá přehlídka jeho tvorby a lze ji rozdělit na tři okruhy. „Volné, sochařsky cítěné brože a prsteny z mnohobarevné acetátcelulózy, kterou známe z módních brýlových obrouček,“ uvedl první z nich. Dalším okruhem jsou podle něj série plochých broží a závěsů s výraznou černou siluetou a třetím čtvercové brože. „V nichž Hora vynalézavě varíruje rysy lidské tváře. K nim patří soubor broží seřazených do hravého kaleidoskopu, který září svěžími barvami podsvícených okénkových emailů,“ dodal Cogan.

V klenuté podzemní klenotnici muzea má 140 šperků a objektů rozmístěné pětapadesátiletý Karel Votipka. „Mezi šperkaři zaujímá výjimečné postavení svou všestranností a hlubokým zájmem o drahé kameny, které sám sbírá, brousí a konečně i zasazuje do robustních, výrazně plastických kreací,“ uvedl Cogan. Na výstavě převažují nefrity, acháty a perly. „I laik docení virtuozně vybroušené, milimetr silné, někdy i do oblouku vybroušené nefritové plátky, z nichž sestavuje své brože jako miniaturní architekturu,“ uvedl Cogan. Výrazné jsou podle něj Votipkovy náhrdelníky a brože zdobené pestrou kresbou domácích i exotických achátů. „Nemůžeme pominout sérii broží modelovaných z plastického stříbra. V nich jsou zasazeny obří perly nepravidelných tvarů, které zlatníci označují jako barokní,“ dodal. Všechny tři výstavy potrvají do 12. července.

čtk

Dnes, 09:40
V Hejnicích skončila záchrana vrchní části zadní věže barokní baziliky Navštívení Panny Marie, která je...
Včera, 16:20
Novou ředitelkou Naivního divadla Liberec bude od 1. ledna 2021 Kateřina Pavlů. Ta třicet let...
17.10.2020
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
17.10.2020
V náročné přípravě přestavby budovy bývalé České pojišťovny v ulici U Synagogy v České Lípě...
16.10.2020
Kvůli opatřením proti koronaviru začal Liberecký kraj znovu omezovat veřejnou dopravu. V souvislosti se zastavením...
14.10.2020
Povodí Labe v loňském září zahájilo opravy hráze vodní nádrže Mšeno. Oprava koruny hráze spěje...
13.10.2020
Stavby roku. Díky téhle soutěži má veřejnost možnost seznámit se s přehlídkou toho nejlepšího a...
6.10.2020
Martin Půta z vítězných Starostů pro Liberecký kraj bude zřejmě už třetí volební období hejtmanem....
6.10.2020
Pacienty s nemocí covid-19 už vedle Krajské nemocnice Liberec přijímají také ostatní tři páteřní nemocnice...
5.10.2020
V Libereckém kraji bude nejspíše vládnout koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj (SLK) s ODS...
5.10.2020
Liberec vybavil učitele svých 21 základních škol respirátory, vystačí jim do konce kalendářního roku. Radnice...
Reklama