Nanofiltry do roušek zvýší ochranu. Budou je vyrábět další 2 firmy

Firmy Elmarco a Drylock v Libereckém kraji budou vyrábět nanofiltry do textilních roušek, jejichž účinnost se tak zvýší na úroveň respirátorů FFP2. Dnešní testovací provoz ukázal, že jich jsou denně schopny vyrobit až 100 000 kusů. První filtry by měly firmy dodat už ve čtvrtek. V prvních dnech budou zásobovat policisty a hasiče nejen v Libereckém kraji, ale po celé zemi, řekl hejtman Martin Půta.

Nanomateriál vyvinuli na Technické univerzitě v Liberci, kde z něj také už více než týden šijí roušky a dodávají ho i do dalších dílen. Produkce na univerzitě, kde materiál zajišťují prototypy strojů, je ale omezená. Už v závěru minulého týdne proto hejtman oslovil další firmy v kraji, které jsou schopny materiál dodávat a případně dál zpracovávat. Vyrábět materiál potřebný pro filtry bude mimo jiné liberecká společnost Elmarco, která dodává stroje na výrobu nanotextilií.

Filtry z nich budou dělat ve firmě Drylock v Hrádku nad Nisou, kde běžně vyrábějí dětské pleny a hygienické potřeby. „Vyšli nám vstříc a jeden ze strojů operativně přestavěli na výrobu filtrů, umí vyrobit 200 kusů za minutu, ale máme problém, že materiálu je jen omezené množství,“ řekl Půta. Kraj tak podle něj hledá další výrobce, kteří by nanomateriál pro filtry mohli dodávat. Zatím není možné vyrábět víc než těch 100 000 denně.

Roušky z nanomateriálu liberecké univerzity zachytí až 90 procent virů

Výrobu financuje Liberecký kraj ze svého krizového fondu. Nejprve bude podle Půty filtry zásobovat složky integrovaného záchranného systému v celém Česku. „Policie jich potřebuje 100 000 na měsíc, hasiči ještě o něco víc,“ řekl hejtman. Pak chce nastavit systém zásobování prostřednictvím krizových štábů v obcích. „Tak, aby dokázaly ty roušky dostat do obchodů, do lékáren a na další místa, kde musí být lidé v pravidelném každodenním provozu,“ dodal. Kdy se dostane i na další lidi, zatím nedokázal slíbit.

Veřejnost ale vyzval, aby dál šila plátěné roušky a pokud možno s kapsou, kam bude možné filtr v budoucnu vložit. Předpokládá, že při masové výrobě by se cena filtru včetně zabalení měla dostat pod deset korun. Návod na textilní roušku s kapsou najdou lidé třeba na stránkách liberecké univerzity www.rouskystulkou.org.

vera/čtk

Dnes, 18:02
Výrazně méně lidí, než o minulém víkendu bylo dnes na turisticky atraktivních místech v Libereckém...
Dnes, 17:29
Liberec začne od pondělí všem obyvatelům města starším 65 let vozit do jejich domovů zdarma...
Včera, 16:52
Fitcentra v Libereckém kraji zůstávají navzdory koronaviru se svými klienty v kontaktu. Prostřednictvím sociálních sítí...
Včera, 16:22
Přísnější opatření, než u jiných chovaných druhů platí nyní v liberecké zoo při péči o...
Včera, 12:29
Dnes uzavřela Technická univerzita v Liberci budovu L s laboratořemi, kde sídlí Ústav pro nanomateriály...
Včera, 11:41
Liberecký kraj dnes zveřejnil místa ve svém regionu, kam nedoporučuje jet o víkendu na výlet....
Včera, 10:13
V Libereckém kraji stoupl počet potvrzených případů onemocnění COVID-19 na 135, vyplývá z informací, které...
Včera, 10:09
Původně to mělo být jen pár desítek kusů pro potřebu univerzity. Dnes už je všechno...
2.4.2020
Za napadení seniora v obchodě s potravinami v Semilech policie stíhá tři jeho pracovníky. Staršímu...
2.4.2020
Liberecké družstvo pro chemickou výrobu Severochema už Libereckému kraji dodalo 40 000 litrů dezinfekce, dalších...
Reklama