Nedostatek respirátorů FFP3. Vládní zásilky zatím váznou

Liberecký kraj potřebuje respirátory FFP3 pro své zdravotníky. O pomoc žádá veřejnost. Pokud jich lidé nebo firmy mají víc, mohou je s krajem vyměnit za méně účinné. FFP3 jsou ty nejúčinnější respirátory, pro běžné použití jsou vlastně zbytečné, jsou poměrně drahé, dnes se nakupují za několik set korun. Na trhu hlavně nejsou k dispozici a vládní zásilky zatím váznou, řekl po dnešním jednání krizového štábu Libereckého kraje hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Nemocnice a záchranná služba mají zatím podle hejtmana dost respirátorů na to, aby nebylo ohroženo jejich fungování, v zásilkách od státu ale nebyly. „Byly tam pouze respirátory druhé kategorie a ty postupně distribuujeme,“ řekl hejtman. Další zásilky ochranných pomůcek, které postupně do kraje přijíždějí, zatím zůstávají ve skladu hasičů. „Nechceme ve zdravotnických zařízeních vytvářet dlouhodobé zásoby, naopak chceme mít rezervu v centrálním skladu,“ řekl hejtman. Kraj má podle něj zásoby zhruba na dva týdny, další prostředky by měly přiletět v úterý a v pátek. Severochema už dodala 20 000 litrů dezinfekce a bude ve výrobě pokračovat v nezměněném režimu i v tomto týdnu, dokud budou stačit zásoby technického lihu. „Centrálně zásobujeme zdravotnická zařízení a ústavy sociální péče a dál budeme dezinfekci rozvážet i do 21 největších měst v kraji, která ji budou distribuovat dál. Pokud nějaký ambulantní lékař, zubař, lékárník, ale také třeba prodejna potravin nemají k dispozici dostatek dezinfekce, mohou se obrátit na svého nejbližšího starostu nebo úřad a tam by měly být zásoby v dostatečném množství,“ řekl Půta.

Pokračuje také výroba roušek v kraji, a to nejen těch z nanomateriálů, které jsou určeny přednostně pro zdravotníky a záchranáře. Hejtman dnes vyzval veřejnost, aby dál šila plátěné roušky. „Nemyslím si, že by v nejbližší době bylo k dispozici dost jednorázových roušek z těch zásilek, které bychom byli schopni rozdávat obyvatelům,“ řekl. Kraj je podle hejtmana schopen zásobovat „první linii“ což jsou zdravotníci, záchranáři, policie, hasiči a také třeba řidiči ve veřejné dopravě. „Pro obyvatele zatím dostatečné množství ochranných prostředků není,“ dodal.

vera/čtk

Respirátor

České vysoké učení technické začne vyrábět 10 tisíc respirátorů za den. Pomůže jim 3D tiskárna.

Dnes, 18:54
V Libereckém kraji stoupl počet potvrzených případů nemoci covid-19 od nedělního večera o dalších šest...
Dnes, 18:07
Likvidaci požáru lesa u Železného Brodu na Jablonecku komplikuje silný vítr. Hasiči proto vyhlásili zvláštní...
Dnes, 17:48
V Jablonci nad Nisou posunuli splatnost nájmů z nebytových prostor, aby pomohli podnikatelům, z nichž...
Dnes, 15:35
Cestující v regionální dopravě v Libereckém kraji mohou požádat o vrácení jízdného. Týká se to...
Dnes, 14:31
Liberecká zoo začala s chovem pásovce kulovitého. Sedmiměsíčního samce získala na začátku dubna z brněnské...
Dnes, 07:56
Na imaginární podještědské derby mezi fotbalisty Jablonce a Liberce se prodalo 3 393 vstupenek. Charitativní...
Včera, 20:07
V Libereckém kraji je 150 potvrzených případů nemoci covid-19, od sobotního večera přibylo sedm. Vyplývá...
Včera, 14:30
Liberečtí armádní chemici mají své dezinfekční týmy připraveny ve třech městech, vedle Liberce jsou ještě...
Včera, 13:35
Stavební výroba v Libereckém kraji se po enormním růstu v roce 2018 loni o téměř...
Včera, 08:23
Policisté v kraji dohlíží na dodržování nouzového stavu v České republice. Zjišťují, zda jsou obchody...
Reklama