Než by pracoval v mincovně, raději peníze padělal. Příběh malíře a tuláka Charouska

František Charousek přišel na svět 14. července 1885 ve Veselé u Semil v malém dřevěném domku na návsi čp. 6. Od útlého věku velmi dobře kreslil, a tak se vyučil malířem pokojů. Práce jej však úplně neuspokojovala, toužil se prosadit jako malíř obrazů.

Finančně na tom nebyl vůbec dobře. Během roku 1919 se dal do spolku s brusičem drahokamů Čeňkem Koutkem z rovenského Příhona a začal malovat první československé stokoruny. I když maloval jen tužkou a pastelkami, byly jeho padělky velmi zdařilé. Namaloval dvanáct stokorun a za každou obdržel šedesát korun.

19. listopadu 1919 byl i se svým společníkem zatčen a dostal 13 měsíců těžkého žaláře, čtvrtletně tvrdým ložem zostřeného. Jeho kumpán byl již v minulosti trestán, dostal tedy 15 měsíců ve stejné věznici.

Po odpykání trestu ve věznici ve Valdicích odmítl nabídku na práci učitele kreslení i místo v kremnické mincovně. Prodal domek ve Veselé a začal se potulovat krajem Českého ráje. Počátkem třicátých let, když pobýval u přítele Podzimka v Javornici, začal František znovu padělat peníze – pětisetkoruny.

Na Štědrý den roku 1933 byl zatčen četníky z Litoměřic a odseděl si tentokrát 18 měsíců těžkého žaláře.

Nový Bor se může chlubit, dal život čtvrt tisíciletí starému domu

Po návratu z druhého žaláře neměl kam jít a znovu se začal potulovat krajem. Pamětníci vzpomínají na vousatého muže v tmavém kabátě a klobouku, který na zádech vláčí krosničku s malířským náčiním. Chodil od hospody k hospodě a zanechával po sobě vymalované výčepy, sály i opony. Dodnes lze vidět jeho opony v Sokolovně v Záhoří a v hostinci U Havlů v Zelenecké Lhotě. Další zajímavou památkou je obraz Klanění pastýřů z roku 1937 v kapli svaté Anny na Vyskři. V roce 1939 projevil velký kus odvahy a vlastenectví, když v Sekerkových Loučkách na sále hostince vymaloval Praotce Čecha a nad jeviště vyvedl nápis: Barva moje červená a bílá, dědictví mé poctivost a síla. Měsíc po vstupu německých okupantů se nebál pod svoje veřejné prohlášení čitelně podepsat.

Od Turnova k Jičínu i na druhou stranu Kozákova snad nebylo hospody, kde na něj nebyla nějaká památka. Hostinští si jeho kreseb vážili a opečovávali je. Příkladem mohla být nedávno zbořená hospoda U Těhníků v Kotelsku, kde ještě před demolicí byly krásné výjevy. V mnoha domácnostech dodnes visí jeho obrazy s motivy Českého ráje nebo výjevy z české historie.

Proč je Zvědavá ulička v Jilemnici Zvědavá? A jak se v ní bydlelo?

Dobu války a poválečné období přežil František v klidu podle své nátury v létě v plenéru a v zimě po hospodách, kde ho nechávali přespat. Po únoru 1948, kdy komunisté ukradli hospody původním vlastníkům, začal mít malíř problémy, kam složit hlavu. Staří majitelé hospod jej již nemohli podporovat a noví nechtěli. Stávalo se velmi často, že přespával i v zimě venku a v únoru 1949 dostal zápal plic. Ještě se dostal do nemocnice v Semilech, kde ale 22. února 1949 zemřel. Je pochován na hřbitově na Koštofranku v Semilech.

Jak píše Miloslav Havelka ve své knize Peklo v ráji: František Charousek byl bezdomovec, pijan a tulák, také vlastenec a člověk s nevšedním nadáním, který měl rád svůj rodný kraj a malování obětoval všechno. Jeho padělky bankovek byly vysoké úrovně a jsou jako příklad ručního padělání zobrazeny v literatuře mezi světově proslulými padělatelskými dílnami.

Zdroj: Tomáš Vávra, Trosečník

3.8.2021
Ale o tom později, teď to hlavní - v hlavním prostoru Oblastní galerie Liberec je...
2.8.2021
Město Česká Lípa vysoutěžilo dodavatele stavby rekonstrukce vstupu do Kulturního domu Crystal. Zakázku na svém...
1.8.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
1.8.2021
V centru Zákup ubude projíždějících aut. Řidičům začal sloužit nový severozápadní obchvat města, který odvádí...
31.7.2021
Poštovní a četnická stanice, hospodářská komora i mateřská škola. Pachtovský zámeček, který se nalézá severovýchodně...
30.7.2021
Policie pátrá po řidiči, který v pátek 23. července srazil 12letého cyklistu na přechodu pro...
30.7.2021
Žena z České Lípy potkala v koupelně svého domu cizího muže. Ten prý hledal nádraží....
29.7.2021
Do Hradozámecké noci se v sobotu 31. července zapojí pět památek v Libereckém kraji –...
29.7.2021
Nového hospodáře budou mít pozemky v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Vláda ČR v pondělí posvětila převod...
26.7.2021
Na tři měsíce se odmlčely hodiny na věži kostela Nanebevzetí Panny Marie v Novém Boru....
25.7.2021
Trest smrti oběšením byl od středověku obvyklým trest za krádeže. Díky tomu, že krádeže byly...
Reklama