Novoborské sklářské muzeum představuje práce Vladimira Kleina

Sklářské muzeum v Novém Boru na Českolipsku se na rozdíl od jiných muzeí a galerií v Libereckém kraji otevřelo po pauze zaviněné koronavirovou pandemií už před dvěma týdny. Posunout přesto muselo celý výstavní plán. Aktuálně představuje práci jednoho z nejznámějších sklářských výtvarníků Vladimira Kleina u příležitosti jeho sedmdesátin. Zahájení bylo ale bez tradiční vernisáže, řekla ředitelka muzea Petra Ajšmanová.

Museli jsme celý výstavní plán na letošní i celý příští rok posunout a tak výstavu pana Kleina necháme přes celé léto otevřenou, aby ji veřejnost vůbec měla možnost vidět,“ řekla Ajšmanová. Klein je jedním z nejznámějších novoborských výtvarníků. „Specifický je tím, že opracovává skleněnou hmotu dlátem, mechanicky jako sochař, což není úplně obvyklé,“ doplnila ředitelka muzea.

Hlavní letošní výstavou měla být podle ní výstava ke 150. výročí založení novoborské sklářské školy. „Výstavu jsme nechtěli přesouvat na příští rok, ani o ni přijít, tak jsme ji posunuli na podzim. Zahajovat ji budeme 25. září a bude až do konce ledna příštího roku. Všechny ostatní výstavy jsme už přesunuli na rok 2021 nebo 2022,“ řekl Ajšmanová.

Novoborské sklářské muzeum má ve sbírkách na 10.000 exponátů, nejstarší jsou z počátku 18. století. Na rozdíl od jiných podobných muzeí nemá expozice řazené chronologicky, ale představuje jednotlivé zušlechťovací techniky. „Naším cílem je vlastně edukace laického návštěvníka, který by odsud měl odcházet a umět rozpoznat základní techniky, kterými se sklo zušlechťuje,“ řekla ředitelka. V muzeu tak mají expozici věnovanou malovanému sklu, rytému, broušenému nebo hutnímu sklu. Navzdory koronavirové pandemii pokračuje i rekonstrukce sousedního roubeného domu, který bude v budoucnu muzeu sloužit jako archiv, vzniknou tam i badatelny a přestěhuje se tam městské informační centrum. „Při rekonstrukci stavbaři odhalili tesaříka a plíseň, dům byl v mnohem horším stavu, než jsme čekali, a práce se proto zkomplikovaly,“ řekl Ajšmanová. Stavební část by přesto měla být hotova ještě letos, veřejnosti ale začne dům sloužit až v příštím roce. Velkou část rekonstrukce zaplatí Evropská unie v rámci česko-polského projektu Cesta skla.

čtk

3.4.2021
Zemřel jako jedna z nejvlivnějších osobností tehdejší Evropy. Ke svému ohromnému majetku a vlivu přišel...
30.3.2021
Nově vybudované učebny a dílny, které v závěru roku 2019 dokončili na Střední uměleckoprůmyslové škole...
25.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
25.3.2021
Nový Bor na Českolipsku se v sobotu večer po roce znovu ponoří do tmy, od...
23.3.2021
Ministerstvo kultury na konci roku 2020 schválilo návrh Římskokatolické farnosti v Zákupech na prohlášení celého...
19.3.2021
V Libereckém kraji za poslední týden přibylo 4 112 potvrzených případů, nejméně za poslední čtyři...
11.3.2021
Ředitelé ZOO Liberec a Safari Parku Dvůr Králové ve středu podepsali memorandum o spolupráci na...
10.3.2021
Už tři měsíce probíhá v České Lípě rekonstrukce Jiráskova divadla, kterou provádí firma Metrostav.
10.3.2021
Chápu, že psát o zámcích se v situaci, kdy se dostanete akorát na konec obce,...
9.3.2021
Nadace ČEZ Stromy loni podpořila 95 projektů výsadby po celé republice za 7,8 milionu korun....
8.3.2021
Nejbližší volný termín pro zájemce, kteří chtějí podstoupit antigenní test na covid-19, je v Liberci...
Reklama