Novoborské sklářské muzeum představuje práce Vladimira Kleina

Sklářské muzeum v Novém Boru na Českolipsku se na rozdíl od jiných muzeí a galerií v Libereckém kraji otevřelo po pauze zaviněné koronavirovou pandemií už před dvěma týdny. Posunout přesto muselo celý výstavní plán. Aktuálně představuje práci jednoho z nejznámějších sklářských výtvarníků Vladimira Kleina u příležitosti jeho sedmdesátin. Zahájení bylo ale bez tradiční vernisáže, řekla ředitelka muzea Petra Ajšmanová.

Museli jsme celý výstavní plán na letošní i celý příští rok posunout a tak výstavu pana Kleina necháme přes celé léto otevřenou, aby ji veřejnost vůbec měla možnost vidět,“ řekla Ajšmanová. Klein je jedním z nejznámějších novoborských výtvarníků. „Specifický je tím, že opracovává skleněnou hmotu dlátem, mechanicky jako sochař, což není úplně obvyklé,“ doplnila ředitelka muzea.

Hlavní letošní výstavou měla být podle ní výstava ke 150. výročí založení novoborské sklářské školy. „Výstavu jsme nechtěli přesouvat na příští rok, ani o ni přijít, tak jsme ji posunuli na podzim. Zahajovat ji budeme 25. září a bude až do konce ledna příštího roku. Všechny ostatní výstavy jsme už přesunuli na rok 2021 nebo 2022,“ řekl Ajšmanová.

Novoborské sklářské muzeum má ve sbírkách na 10.000 exponátů, nejstarší jsou z počátku 18. století. Na rozdíl od jiných podobných muzeí nemá expozice řazené chronologicky, ale představuje jednotlivé zušlechťovací techniky. „Naším cílem je vlastně edukace laického návštěvníka, který by odsud měl odcházet a umět rozpoznat základní techniky, kterými se sklo zušlechťuje,“ řekla ředitelka. V muzeu tak mají expozici věnovanou malovanému sklu, rytému, broušenému nebo hutnímu sklu. Navzdory koronavirové pandemii pokračuje i rekonstrukce sousedního roubeného domu, který bude v budoucnu muzeu sloužit jako archiv, vzniknou tam i badatelny a přestěhuje se tam městské informační centrum. „Při rekonstrukci stavbaři odhalili tesaříka a plíseň, dům byl v mnohem horším stavu, než jsme čekali, a práce se proto zkomplikovaly,“ řekl Ajšmanová. Stavební část by přesto měla být hotova ještě letos, veřejnosti ale začne dům sloužit až v příštím roce. Velkou část rekonstrukce zaplatí Evropská unie v rámci česko-polského projektu Cesta skla.

čtk

Dnes, 16:49
Hejnice v podhůří Jizerských hor na Liberecku musely v tomto týdnu vypustit a vyčistit přírodní...
Dnes, 10:55
Vědci Technické univerzity v Liberci chtějí zmapovat zaniklé vodní prvky v krajině a přispět k...
30.6.2020
Rekonstrukce silnice uzavře od 20. července přístup z Liberce na Ještěd. Kvůli stavbě bude pro...
30.6.2020
Péči o unikátní železniční stanici Martinice v Krkonoších a záchranu bývalého Beranova hostince v Trávníčku...
27.6.2020
Vlastní křesťanskou střední školu chce příští rok v Hejnicích na Liberecku otevřít sbor Jednoty bratrské....
26.6.2020
Obrázky mraku, slunce, roušek a nápis Společně jsme to zvládli překrývaly známky za II. pololetí...
25.6.2020
Zastupitelé Jablonce nad Nisou dnes schválili smlouvu o zajištění provozu tramvajové linky 11 do Liberce...
25.6.2020
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo pod názvem „Trendy.Design.Produkce“ výstavu toho nejlepšího...
25.6.2020
V areálu zámku Sychrov na Liberecku pod širým nebem zahrála Česká filharmonie (ČF) pod taktovkou...
24.6.2020
Liberecké zoo se jako první na světě podařilo rozmnožit vzácného orla křiklavého pomocí inseminace mraženým...
Reklama