Nový pavilon nemocnice v Jablonci zlepší podmínky péče

Lepší podmínky pro pacienty i zaměstnance zajistí nový pavilon intenzivní medicíny, který včera otevřeli v nemocnici v Jablonci nad Nisou. Výstavba moderní pětipodlažní budovy stála téměř 165 milionů korun a celou ji zaplatilo město Jablonec.

Dotaci se na stavbu získat nepodařilo. První pacienty přivítá nový pavilon v polovině března, řekl u příležitosti slavnostního otevření budovy ředitel nemocnice Vít Němeček.

„O navýšení kapacity jednotky intenzivní péče pro operační obory jsme uvažovali už od roku 2009,“ řekl Němeček. Na stole bylo podle něj několik variant, po zvážení všech pro a proti nakonec zvítězila výstavba nového pavilonu na zelené louce. „Díky novému pavilonu se současně uvolňuje poměrně velké množství místa ve stávajících prostorách. Místo současné jednotky intenzivní péče vznikne takzvaný dospávací pokoj pro pacienty po operacích, po dosavadním ARO bude místo pro urgentní příjem,“ řekl Němeček. V patře, kde dosud sídlilo vedení nemocnice, vzniknou nadstandardní pokoje pro rodičky, jejichž nároky stoupají.

V Libereckém kraji končí za týden TV vysílání ve starém standardu

Do nové budovy sestěhuje nemocnice anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO) se šesti lůžky a jednotky intenzivní péče, jejichž kapacita se zvýší z osmi na 12 lůžek. „Díky tomu, že budou ve stejné budově, tam bude mnohem lepší technická a personální zastupitelnost,“ řekl Němeček. V každém patře je šest jednolůžkových plně vybavených boxů. „Boxový systém je současným trendem, pacienti tam mají klid, navzájem se neruší a je to jedna ze zábran šíření takzvaných nozokomiálních infekcí,“ dodal ředitel. Jde o nákazy vzniklé v příčinné souvislosti s pobytem ve zdravotnickém zařízení. Patra mají široké terasy, aby bylo možné pacienty i s lůžkem vyvézt ven.

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Jablonecká nemocnice s 377 lůžky je městskou příspěvkovou organizací. Téměř kompletně byla vybudována v letech 1997 až 2002, v posledních deseti letech investovala do rozvoje a vybavení dalších 526 milionů korun. Z evropského Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) získala nemocnice 135 milionů na obnovu přístrojů. Pořídila mimo jiné magnetickou rezonanci, operační stoly nebo novou monitorovací techniku. Pro další období připravila třetí největší nemocnice v Libereckém kraji investice za dalších zhruba 600 milionů korun. Podle Němečka už ale nepůjde o výstavbu dalších budov, ale o modernizaci budov i jejich vybavení.

ČTK

Tento článek pochází z webu Ze ZDRAVOTNICTVÍ.
16.6.2021
Liberecká policie hledá svědky úterní nehody na silnici 35, kdy do Škody Fabie mělo opakovaně...
16.6.2021
Lýkožrout smrkový a další kůrovci trápí lesníky v Čechách už několik let. Kůrovcová gradace se...
14.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
14.6.2021
Nekorunovanou královnou Jizerských hor je rozhledna Štěpánka. Tato impozantní novogotická stavba patří mezi nejstarší kamenné...
11.6.2021
Ve čtvrtek Muzeum Českého ráje v Turnově zpřístupnilo dosud utajovanou výstavu s názvem KLENOTY NA...
10.6.2021
Indická mutace koronaviru se v regionu Nového Boru v Libereckém kraji potvrdila u pěti lidí...
10.6.2021
Titul Památka roku 2020 Libereckého kraje putuje do Jablonce nad Nisou. Cenu získala obnova secesního...
4.6.2021
Další památkou, na jejíž obnovu v letošním roce přispěje Liberecký kraj, je kostel Mistra Jana...
4.6.2021
V Českém ráji se po pádu ze sedmimetrové výšky ze skály Dívčí ve skalních lokalitách...
3.6.2021
Liberecký plavecký bazén se pro veřejnost otevře v pondělí 7. června. Ještě předtím tady ve...
3.6.2021
Na Prosečském hřebeni v Jizerských horách se nalézají chata a rozhledna Nad Prosečí. Rozhledna, otevřená...
Reklama