Obchvat kolem České Lípy je stále jako fata morgana. Petici za jeho stavbu podepsal před dvěma lety i premiér

Téma obchvat České Lípy rezonuje Libereckým krajem od druhé poloviny devadesátých let minulého století. Částečně jeho výstavba začala v říjnu v roce 2008, kdy vedle autodromu v Sosnové začala vyrůstat mimoúrovňová křižovatka. A tím také skončila.

„Slibovat, že to bude rychle, nebudu. Protože v dnešní době vyprojektovat silnici, vykoupit pozemky a začít stavět je otázka několika let,“ řekl na konto obchvatu České Lípy v září roku 2014 hejtman Martin Půta.

Před dvěma lety, v březnu roku 2018, se ujal iniciativy za vybudování obchvatu České Lípy senátor Jiří Vosecký a inicioval petici za urychlení stavby západního obchvatu České Lípy. „Západní obchvat České Lípy má pro nás vysokou důležitost, kolabuje nám tam doprava, proto jsme se stav rozhodli podpořit peticí,“ řekl Jiří Vosecký.

Přetíženost silnic z Děčína do Liberce a do České Lípy kamionovou dopravou denně ohrožuje obyvatele všech obcí na této trase. Děčínskou ulicí v České Lípě, která nejvíc trpí předimenzovanou dopravou, projede podle statistik denně přes pětadvacet tisíc aut.

Ohnout a slepit a zrodil se úplně nový druh nábytku. Ikonický

„Přivítal jsem zde již třetího premiéra, který prohlásil, že je tato dopravní stavba prioritou. U dvou předchozích vždy ze slibů sešlo a garantovaná pomoc se nekonala. Proto jsem se rozhodl požádat Andreje Babiše o podepsání petice za urychlení dostavby západního obchvatu České Lípy. Situace v České Lípě je kritická, protože se jedná o jedno z mála měst, kde veškerá doprava prochází středem města. Nebezpečím pro obyvatele je i vysoké množství prachu a smogu v ovzduší způsobené právě nadměrnou dopravou. Rizikem je rovněž převážení nebezpečných látek středem města,“ řekl v březnu před dvěma lety senátor Vosecký při podepisování petice.

Premiér Babiš petici podepsal, společně s ministrem dopravy, ministryní financí a dalšími ministry a představiteli ŘSD.

Situace kolem obchvatu České Lípy se ale ani po podpisu senátorovy petice nepohnula ani o píď. Koncem loňského roku alespoň liberecká Správa ŘSD ve spolupráci s městem Česká Lípa uspořádala veřejnou prezentaci budoucího obchvatu města. Současný stav prací na projektech a realizace obchvatu tehdy zajímal něco kolem stovky obyvatel města.

Dozvěděli se, že stavba západního obchvatu České Lípy je ve stavu přípravy územních řízení. Se zahájením počítá Ředitelství silnic a dálnic v roce 2022 u stavby I/19 Dubice – Dolní Libchava, respektive v roce 2024 u navazující stavby Dolní Libchava – Nový Bor.

Situace na Sokolovsku je pod drobnohledem, sledují ji personální agentury, evropští experti i odboráři

„Rozumím tomu, že se vám může zdát příprava stavby zdlouhavá. Zmíněné termíny považujeme za reálné a počítáme s nimi,“ vysvětlil ve stručnosti úkony v přípravě staveb ředitel ŘSD Liberec Jan Wohlmuth.

Na aktuální stav kolem obchvatu jsme se ptali tiskové mluvčí Městského úřadu v České Lípě Kristýny Kňákal Brožové: „Paní starostka chodí na všechna jednání, která se týkají obchvatu, pokud je přizvaná, s ŘSD jsme v součinnosti, momentálně jde o to, zda liberecké Ředitelství silnic a dálnic podá žádost o územní rozhodnutí, termín je letošní květen.“

Na opakovaný dotaz na liberecké ŘSD, zda žádost podá, jsme odpověď do uzávěrky novin nedostali.

Včera, 16:40
Pozoruhodnou řemeslnou výrobou se zabývá Marta Vrabcová Bayerová. Vytváří modely ptáků z ovčího rouna, které...
Včera, 12:45
Prostřednictvím telefonního centra, které na svém úřadě zřídil Liberecký kraj, se dnes dopoledne podařilo k...
12.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
12.1.2021
Jednu z nejcennějších památek České Lípy si budou moci zájemci prohlédnout alespoň virtuálně. Prohlídka Vodního...
11.1.2021
Bývalá seniorská ombudsmanka Lenka Tarabová, která musela kvůli zneuctění židovské symboliky ukončit svou práci pro...
9.1.2021
Vysadit Alej vzpomínek na památku zaniklých obcí v bývalém vojenském prostoru se rozhodl Geopark Ralsko....
8.1.2021
Rada globálních geoparků UNESCO na svém prosincovém jednání schválila rozšíření Geoparku UNESCO Český ráj. Území...
8.1.2021
V současné době dochází na Semilsku k podvodům na seniorech, kdy je kontaktuje osoba představující...
5.1.2021
Vážný úraz si přivodil čtyřicetiletý muž na plastovém bobu, když v sobotu krátce po poledni...
5.1.2021
Harrachov územně spadal do semilského okresu, ale také pod obec s rozšířenou působností Tanvald, součást...
4.1.2021
V katastru města Hrádek nad Nisou jsou dvě desítky památek, které byly v minulosti zapsány...
Reklama