Obchvat kolem České Lípy je stále jako fata morgana. Petici za jeho stavbu podepsal před dvěma lety i premiér

Téma obchvat České Lípy rezonuje Libereckým krajem od druhé poloviny devadesátých let minulého století. Částečně jeho výstavba začala v říjnu v roce 2008, kdy vedle autodromu v Sosnové začala vyrůstat mimoúrovňová křižovatka. A tím také skončila.

„Slibovat, že to bude rychle, nebudu. Protože v dnešní době vyprojektovat silnici, vykoupit pozemky a začít stavět je otázka několika let,“ řekl na konto obchvatu České Lípy v září roku 2014 hejtman Martin Půta.

Před dvěma lety, v březnu roku 2018, se ujal iniciativy za vybudování obchvatu České Lípy senátor Jiří Vosecký a inicioval petici za urychlení stavby západního obchvatu České Lípy. „Západní obchvat České Lípy má pro nás vysokou důležitost, kolabuje nám tam doprava, proto jsme se stav rozhodli podpořit peticí,“ řekl Jiří Vosecký.

Přetíženost silnic z Děčína do Liberce a do České Lípy kamionovou dopravou denně ohrožuje obyvatele všech obcí na této trase. Děčínskou ulicí v České Lípě, která nejvíc trpí předimenzovanou dopravou, projede podle statistik denně přes pětadvacet tisíc aut.

Ohnout a slepit a zrodil se úplně nový druh nábytku. Ikonický

„Přivítal jsem zde již třetího premiéra, který prohlásil, že je tato dopravní stavba prioritou. U dvou předchozích vždy ze slibů sešlo a garantovaná pomoc se nekonala. Proto jsem se rozhodl požádat Andreje Babiše o podepsání petice za urychlení dostavby západního obchvatu České Lípy. Situace v České Lípě je kritická, protože se jedná o jedno z mála měst, kde veškerá doprava prochází středem města. Nebezpečím pro obyvatele je i vysoké množství prachu a smogu v ovzduší způsobené právě nadměrnou dopravou. Rizikem je rovněž převážení nebezpečných látek středem města,“ řekl v březnu před dvěma lety senátor Vosecký při podepisování petice.

Premiér Babiš petici podepsal, společně s ministrem dopravy, ministryní financí a dalšími ministry a představiteli ŘSD.

Situace kolem obchvatu České Lípy se ale ani po podpisu senátorovy petice nepohnula ani o píď. Koncem loňského roku alespoň liberecká Správa ŘSD ve spolupráci s městem Česká Lípa uspořádala veřejnou prezentaci budoucího obchvatu města. Současný stav prací na projektech a realizace obchvatu tehdy zajímal něco kolem stovky obyvatel města.

Dozvěděli se, že stavba západního obchvatu České Lípy je ve stavu přípravy územních řízení. Se zahájením počítá Ředitelství silnic a dálnic v roce 2022 u stavby I/19 Dubice – Dolní Libchava, respektive v roce 2024 u navazující stavby Dolní Libchava – Nový Bor.

Situace na Sokolovsku je pod drobnohledem, sledují ji personální agentury, evropští experti i odboráři

„Rozumím tomu, že se vám může zdát příprava stavby zdlouhavá. Zmíněné termíny považujeme za reálné a počítáme s nimi,“ vysvětlil ve stručnosti úkony v přípravě staveb ředitel ŘSD Liberec Jan Wohlmuth.

Na aktuální stav kolem obchvatu jsme se ptali tiskové mluvčí Městského úřadu v České Lípě Kristýny Kňákal Brožové: „Paní starostka chodí na všechna jednání, která se týkají obchvatu, pokud je přizvaná, s ŘSD jsme v součinnosti, momentálně jde o to, zda liberecké Ředitelství silnic a dálnic podá žádost o územní rozhodnutí, termín je letošní květen.“

Na opakovaný dotaz na liberecké ŘSD, zda žádost podá, jsme odpověď do uzávěrky novin nedostali.

Včera, 17:30
Liberec chce na podporu ohroženého modráska bahenního navrátit pro něj vhodný biotop na louku u...
1.6.2020
Kvůli propadu daňových příjmů museli v Zákupech na Českolipsku odložit plánovanou výstavbu hasičské zbrojnice. Město...
1.6.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
1.6.2020
Na všechny smysly diváků by mělo působit nové představení Naivního divadla z Liberce, které je...
30.5.2020
V rámci projektu Křišťálové údolí (Crystal Valley) dostanou turisté v Libereckém kraji možnost za zvýhodněné...
29.5.2020
Nakažených covidem-19 v Libereckém kraji už druhý týden nepřibývá. Nový případ odhalily testy naposledy o...
28.5.2020
Muzeum socialistických vozů se na Jablonecku po několika letech přestěhovalo, z Velkých Hamrů do Železného...
28.5.2020
Referendum k obnovení těžby kamene na Tlustci bude v Brništi na Českolipsku v pátek 19....
27.5.2020
Výjimečný příběh Němky Elisabeth Morcheové a šesti jejích synů, kteří byli i československými občany, nově...
26.5.2020
Nepříliš velký byl zájem o městský plavecký stadion v Liberci, který po 75 dnech obnovil...
26.5.2020
Za přísných hygienických opatření se návštěvám otevřel Domov seniorů v Liberci na Františkově, který je...
Reklama