Omezení průjezdu kamionů přijde Liberecký kraj na 3,8 mil. Kč

Omezení průjezdu kamionů po zavedení mýtného na silnicích prvních tříd přijde podle odhadů Liberecký kraj na 3,8 milionu korun bez DPH. Značkami zakazujícími tranzit kamionů nad 12 tun chce kraj osadit úseky silnic druhé třídy 262 z České Lípy na Zákupy a 270 z Jablonného v Podještědí na Mimoň. Právě Mimoň je podle prvních informací postižena nejvíce, řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

V Libereckém kraji platí od Nového roku kamiony nově mýto na silnici I/35 z Turnova na Jičín a také na silnici I/38 z Mladé Boleslavi na Jestřebí na Českolipsku. Zatímco u prvního úseku není mnoho možností, jak ho objet a problémy tam hlášeny nejsou, v případě druhého už v obcích na objízdných trasách zvýšený počet kamionů zaznamenali. „Najíždějí sem kamiony dopravních firem, které jsme tu v minulosti nikdy neviděli, hodně jsou z Polska a Slovenska,“ řekl mimoňský starosta Petr Král (ANO).

Přes Mimoň vede jedna z tras, po kterých kamiony jedoucí na Českou Lípu, Rumburk nebo Děčín zpoplatněný úsek I/38 objíždějí. Je zhruba stejně dlouhá jako zpoplatněný úsek, město ale nemá obchvat, a těžká nákladní auta tak projíždějí centrem. Stává se, že zablokují i některý z kruhových objezdů, které nejsou na velké kamiony s návěsem a přívěsem stavěné. Do Mimoně navíc míří kamiony hned ze tří stran – od Mnichova Hradiště, Jablonného v Podještědí a Zákup. „Zvažujeme, že zhruba za měsíc si sami uděláme sčítání prostřednictvím kamer,“ dodal starosta.

Liberecký kraj už má projekt, jak průjezd těžkých kamionů omezit, teď čeká na schválení policie a silničních správních úřadů. „Zatím jsme se bohužel nesetkali s kladným stanoviskem. Důvodem je podle policie například již existující dopravní značení na jiných úsecích nebo požadavek na statistiku nárůstu dopravy na silnicích nižších tříd,“ řekl hejtmanův náměstek pro dopravu Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj). O sčítání kamionů na objízdné trasy a podrobnější analýze chce Liberecký kraj jednat s ministerstvem dopravy.

ČTK

Dnes, 10:19
Důvěřivá seniorka z České Lípy pustila do bytu neznámou ženu a ta ji o několik...
Včera, 15:01
Na konci loňského roku byl úspěšně dokončen střešní plášť budoucího Alzheimer centra. Od ledna probíhají...
Včera, 14:11
Vedení města podniká další kroky směřující ke vzniku parkovacího domu poblíž zoologické zahrady. Sloužit bude...
Včera, 13:42
Život obyvatelům na sídlišti Sever v České Lípě zkomplikuje od pondělí výměna poruchového vodovodu v...
15.2.2020
Kvůli stromům, které popadaly při vichřici v minulých dnech, je uzavřená část Cyklostezky Varhany na...
15.2.2020
Jablonec nad Nisou podal žádost do dotačního programu Ministerstva obrany ČR na zabezpečení péče o...
14.2.2020
Kvůli nedostatku sněhu se příští týden neuskuteční na Ještědu závody Poháru FIS ve skocích na...
14.2.2020
Lehce gynekologicky laděný bude podle pořadatelů letošní ročník multižánrového divadelního festivalu Modrý Kocour, který se...
13.2.2020
V České Lípě nedoporučují kvůli popadaným stromům vstup nejen do městských lesů, ale ani na...
13.2.2020
Ulice V Aleji v Jablonci nad Nisou přijde kvůli rekonstrukci o lipové stromořadí. Většina stromů...
Reklama