mapa regionů
zavřít mapu

Jabloneckému Tyršovu parku vévodí altán zvaný Brathův pavilon. Stavba stylově na pomezí secese a art deco vznikla roku 1913 z daru France Bratha. Letos město pavilon nákladem téměř 50 tisíc korun opravilo.
„Na pavilonu byla graffiti, která jsme nechali odstranit, a celou stavbu nově natřít, včetně zábradlí,“ uvedl ekonomický náměstek Milan Kouřil.
Opravu provedla jablonecká rodinná firma, která se už po tři generace zabývá malováním, nátěry a tapetováním.
Tyršovy sady vznikly s přičiněním jabloneckého Okrašlovacího spolku, který byl založený v roce 1879. Ačkoliv proti záměru spolku vystupovali někteří Jablonečané, nakonec se vše podařilo uskutečnit. Díky příspěvku jablonecké městské spořitelny spolek v roce 1884 vykoupil mokřinatý pozemek na levém břehu Nisy o rozloze bez dvou hektarů, na kterém byl 9. července 1893 park podle projektu zahradního architekta Hectora Ecka slavnostně otevřen.
Během let přibývaly drobné plastiky a pamětní kameny. Přirozený zdroj spodní vody napájel jezírko, na kterém se v zimě bruslilo.
„Parky v té době sloužily nejen odpočinkovým, promenádním, ale také hudebním a tanečním aktivitám měšťanů. Jenže právě proto tomu jabloneckému něco chybělo. Pavilon pro kapelu! Takový otevřený altán se stříškou, jaký v té době byl již třeba v hájku za restaurací Střelnice. V Tyršově parku vznikl roku 1913 architektonicky velmi čistý objekt ve stylu na pomezí secese a art deco. Nápis v jeho stříšce stále ozdobně hlásá: Franz Brath Stiftung 1914 neboli Z daru Franze Bratha 1914,“ řekl vlastivědný badatel Marek Řeháček.
Celkem Jablonec za opravu utratil 47,3 tisíce korun.