Přecpaná parkoviště na sídlištích vyřeší Liberec nejspíše družstevními garážemi

Marné hledání místa pro zaparkování auta na libereckých sídlištích možná ukončí nové garáže. Podle náměstka primátora Jiřího Šolce (Starostové pro Liberecký kraj – SLK) je to jedna z možností řešení nedostatku parkovacích míst.

Parkování na sídlištích nebude Liberec regulovat za pomoci systému, který umí rozpoznat registrační značky aut. Projekt nemá většinovou podporu vedení města. „Budeme hledat další varianty postupu,“ řekl náměstek Šolc. Jednou z možností, kterou se bude radnice zabývat, je i výstavba družstevních garáží s podporou města.

Míst k parkování je na sídlištích v Liberci nedostatek, chybí jich stovky. Podle Šolce zatím nedokázali na radnici vymyslet žádné řešení, které by získalo podporu mezi lidmi. „Zavedli jsme investorské zóny, zavedli jsme pobídku pro SVJ (Společenství vlastníků jednotek), které by chtěly přijít s vlastním řešením parkování, zkusili jsme zavést modré abonentní zóny. Nic z toho se neujalo a nenarazilo u veřejnosti na kýžený efekt,“ uvedl náměstek.

V tomto případě navrhoval zavedení systému, který používají některá města na Slovensku. Na vjezdech do sídlišť mají instalované takzvané chytré kamery, které rozpoznají registrační značky aut. V praxi to vypadá tak, že lidé si zaregistrují své vozy do systému a platí podle toho, zda jde o místního obyvatele, návštěvu či služební vůz, i podle toho, kolik aut domácnost využívá. Šolc už dříve uvedl, že v některých městech, která tento systém zavedla, ubylo na sídlištích asi 30 procent aut.

V radniční anketě Liberce mezi lidmi byla podle Šolce zhruba polovina pro zavedení tohoto systému a polovina proti. Pilotní vyzkoušení projektu na sídlištích kolem Hokejky v Ruprechticích a na Broumovské ale radní města nepodpořili. Primátor Jaroslav Zámečník (SLK) uvedl, že pro pilotní vyzkoušení budou hledat menší lokalitu, než je celé sídliště. „Budeme spíš hledat lokalitu na úrovni SVJ,“ dodal.

Podle Šolce ale neexistuje řešení, které by někomu neublížilo. „Sídliště jsou příliš malé, aut je příliš mnoho a jsou levná, takže prostě běžně dneska jsou lidé, kteří mají dvě tři auta v rodině. Ale všichni se diví, že je na sídlištích málo parkovacích míst, protože byly stavěné v době, kdy se počítalo s jedním autem na tři rodiny,“ dodal. Město se podle něj sice snaží místa k parkování na sídlištích přidávat, ale zpravidla to bývá jen několik míst v rámci menších projektů. Naposledy to bylo osm v Oblačné ulici, další řádově desítky by měly přibýt při revitalizaci sídlišť na Broumovské a v Ruprechticích.

Podle primátora se budou zabývat i myšlenkou podpory výstavby družstevních garáží. „Město by poskytlo pozemky a jednotliví družstevníci by složili finanční prostředky,“ uvedl. Podle něj jde ale zatím jen o ideový záměr.

Zdroj: ČTK

Včera, 16:20
Už šedesát let se mohou obyvatelé České Lípy těšit z autobusové dopravy po městě i...
15.9.2021
Už jen do neděle 19. září je v KCEV KRTEK ve Vrchlabí otevřena výstava Opevněná krajina – lidé ve...
12.9.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
12.9.2021
Budeme mít v Krkonoších květnaté horské louky, nebo budeme sbírat luční borůvky? To je dilema,...
12.9.2021
Liberečtí strážníci nebudou od příštího roku sloužit ve 25 kilometrů vzdáleném Frýdlantu. Smlouva mezi oběma...
12.9.2021
Rušnou Palackého ulici v Jablonci nad Nisou plánuje radnice doplnit o pruhy pro cyklisty. Na...
11.9.2021
Blesková povodeň, která v polovině července druhé největší město v Libereckém kraji zasáhla, ucpala novou...
11.9.2021
Skláři společnosti Lasvit Ajeto v Lindavě na Českolipsku připravují 14 Cen Thálie. Letos jsou ve...
11.9.2021
Osvětlenou novou páteřní sjezdovku bude mít skiareál na Ještědu v Liberci už na letošní zimní...
11.9.2021
Policie pátrá po 23leté studentce z Jilemnice, která může být v riziku ohrožení života. Z...
11.9.2021
Motorkář (†77) předjížděl na Českolipsku nákladní vozidlo Praga V3S. Utrpěl smrtelná zranění. Viníka nehody určí...
Reklama