Před víkendem v Libereckém kraji napadl nový sníh. Podmínky pro lyžaře se zlepšily

Podmínky k lyžování v Libereckém kraji vylepšil čerstvý sníh, od středy připadlo od pěti do deseti centimetrů. Na sjezdovkách podle údajů od provozovatelů leží až 70 centimetrů sněhu.

„Vypadá to velmi dobře, protože ve středu připadlo zhruba deset centimetrů sněhu, takže úbytek, který tady byl v deštích, se spravil. Myslím si, že to, co teď prodáváme, je ve velice slušné kvalitě,“ uvedl ředitel skiareálu v krkonošské Rokytnici nad Jizerou Vít Pražák. V největším středisku kraje je otevřeno přes polovinu z 22 kilometrů tratí. V Rokytnici jsou sjezdovky plné i přes týden. „Zájem je slušný, ve středu nám tady lyžovalo 3600 lidí, takže jsme po dlouhé době spokojeni,“ dodal Pražák.

Spokojení jsou i v sousedním Harrachově. „Navzdory teplému počasí je ale u nás slušné množství lyžařů. Když neprší a není prudký vítr, na obou lanovkách se o víkendu vystřídá kolem 3000 lidí,“ uvedl provozní náměstek areálu Vlastislav Fejkl.

Muzeum v Liberci hledá pamětníky, chce vydat knihu

I když od středy něco nasněžilo, patří letošní zima v Krkonoších za posledních 30 letech mezi nejteplejší a nejchudší na sníh. „Ještě horší zimu než teď pamatujeme například v roce 2014 před olympiádou v Soči. Sjezdovky na Čertově hoře jsme sice udrželi v provozu, ale jezdilo se na slabé vrstvě šedivého sněhu. Letos vypadají sjezdovky mnohem lépe a pokrývá je výrazně více sněhu,“ řekl Fejkl.

Ve středisku jsou otevřené dvě ze čtyř sjezdovek, červená vedle můstků a modrá na Rýžovišti. „Červená I na Rýžovišti je také bílá, ale není tam tolik sněhu, aby se na ní mohlo lyžovat bezpečně a komfortně. I když jsme ji neotevřeli, občas tudy někdo jede a hlavně starší lyžaři pak říkají – Proč nás tam nepustíte, před 30 lety se na takových sjezdovkách lyžovalo běžně. Mají sice pravdu, ale my nemůžeme nabídnout sjezdařům tratě s tenkou sněhovou pokrývkou s odtátými mezerami, které nelze strojně upravit,“ dodal Fejkl.

Budovu lázní, kde sídlí Oblastní galerie, město Liberec předává kraji

V Jizerských horách jsou některá střediska v plném provozu, například areál Černá Říčka v Desné. „Podmínky jsou výborné, připadlo nám pět centimetrů sněhu, máme minus pět stupňů, slunce, je jasno, takže je to perfektní,“ uvedl za středisko Martin Lauer. Vysoká je podle něj návštěvnost i přes týden. „Za den máme 400 až 500 lidí, to je pro nás nadprůměrná návštěvnost,“ dodal.

Na Ještědu v Liberci se lyžuje na 5,5 kilometru sjezdovek, na nichž leží kolem 40 centimetrů sněhu. „Připadlo tak deset centimetrů,“ uvedl ředitel areálu Jakub Hanuš. Návštěvnost areálu v pracovních dnech je průměrná. „Jsme tak na dvou třetinách loňské návštěvnosti,“ dodal Hanuš.

Čtk, omh

Dnes, 17:48
Provoz letecké záchranné služby v Ústí nad Labem stojí ročně desítky milionů korun. Náklady se...
Včera, 18:20
Vyslat dopředu varování, například před zřícením mostu nebo sesunutím svahu, umí systém nově vzniklé firmy...
6.8.2020
Rekordní počet firem se představuje na čtyřdenní přehlídce skla a bižuterie Křehká krása, která začala...
6.8.2020
Nejlepší výčepní severních, středních a východních Čech se sešli v prostorách PUOR Plaudit Restaurant v...
6.8.2020
Na letošní sezónu připravil hrad Valdštejn zajímavou výstavu, připomínající význam a slávu jednoho z nejstarších...
5.8.2020
Odvolací soud v Liberci musel zrušit další líčení v kauze nelegálního zabíjení tygrů a obchodu...
4.8.2020
V Liberci se v září uskuteční závod vodicích psů. Do krajského města se po pěti...
3.8.2020
Práce na dostavbě cyklotrasy Odra-Nisa od Bílého Kostela nad Nisou do Chotyně na Liberecku začnou...
3.8.2020
Liberecký kraj by si po 20 letech zasloužil být plnohodnotným krajem s vlastním krajským soudem....
30.7.2020
Hygienikům ztěžuje práci spojenou s pandemií koronaviru nedostatek pracovníků a ani vládní navýšení míst v...
Reklama