Roušky z nanomateriálu liberecké univerzity zachytí až 90 procent virů

Nanomateriál používaný v rouškách, které šijí na Technické univerzitě v Liberci, dokáže zachytit až 90 procent virů. Ukázaly to testy, které provedli v ústavu chemických procesů Akademie věd ČR, řekl dnes mluvčí univerzity Radek Pirkl. V akademii testovali ještě jeden nanomateriál vyráběný na univerzitě, který má účinnost dokonce 99,9 procenta. Je určený k použití ve filtrech respirátorů, do roušek používají na univerzitě materiál s nižší účinností, protože je prodyšnější.

Na univerzitě jsou podle Pirkla v provozu dva stroje, které nyní materiál pro roušky vyrábějí. Jeden na strojní fakultě je ve zkušebním provozu, druhý mají na textilní fakultě, která se už přes 16 let výzkumu a vývoji v oblasti výroby nanovlákenných materiálů věnuje. Právě tady pod vedením Oldřicha Jirsáka v roce 2004 jako první na světě vyvinuli a patentovali metodu průmyslové výroby nanovláken zvlákňováním roztoku polymeru v elektrickém poli. Tato technologie se teď používá při výrobě materiálu pro roušky a pro filtry respirátorů.

Na univerzitě roušky původně šít nechtěli, pod tlakem zaměstnanců se ale výroba nakonec rozjela a v improvizovanou šicí dílnu se proměnila zasedací místnost Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL. U vlastních šicích strojů se střídá 20 až 30 zaměstnanců univerzity. Ještě o víkendu tu byli schopni vyrobit za den maximálně do 200 roušek, v pondělí už jich dokázali vyprodukovat 500. Na ušití roušky už jim dnes stačí pár minut. „Ušít tento typ roušky je snadné, je to ten nejjednodušší typ roušky, na čínský způsob,“ řekla Eva Kuželová Košťáková z katedry chemie.

Liberecký kraj poptává dobrovolníky na pomoc i na šití roušek

Roušky z nanomateriálu dodaného univerzitou šijí také dvě další dílny v Liberci, v pondělí jich tam vyrobili dalších 700, a Libereckému kraji tak mohli dnes ráno předat dohromady přes 1200 sterilizovaných roušek. „Ta manufakturní výroba bude fungovat do té doby, než začne fungovat nějaké zásobování ze strany vlády,“ řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Nejprve je podle něj kraj bude distribuovat zdravotnickému personálu, praktickým a dětským lékařům, stomatologům a do ústavů sociální péče. „Pak také těm, kdo je potřebují – to znamená řidičům, a pokud jich bude dostatek tak i lékárníkům a prodavačům,“ dodal hejtman.

vera/čtk

Dnes, 16:40
Za napadení seniora v obchodě s potravinami v Semilech policie stíhá tři jeho pracovníky. Staršímu...
Dnes, 15:44
Liberecké družstvo pro chemickou výrobu Severochema už Libereckému kraji dodalo 40 000 litrů dezinfekce, dalších...
Dnes, 15:35
Nízkoprahové denní centrum Azylového domu v jablonecké ulici Za Plynárnou je dočasně uzavřené. Službu nahradila...
Dnes, 14:52
Skupina 3D tiskem proti Covid-19 – Liberecký kraj předala jabloneckému starostovi šedesát obličejových štítů. Skupina...
Dnes, 14:24
Liberecký kraj odmítá plošné vymezení 60 lůžek na 100.000 obyvatel pro seniory, u nichž testy...
Dnes, 14:02
Nemocných s COVID-19 v Libereckém kraji dál přibývá. Podle informací z Krajské hygienické stanice v...
Dnes, 09:56
Když kamion s bezmála deseti tunami potravin a nápojů, přepravila spediční firma do prostoru hraničního...
Dnes, 08:15
Horská služba dočasně opustila své hlavní sídlo v Jizerských horách. Stanici v Bedřichově čeká rekonstrukce...
Včera, 17:03
„Prosíme všechny, kteří mohou, aby v této době pomáhali především seniorům, kteří se nemohou obrátit...
Včera, 15:33
O novinkách a životě v zahradě bude informovat živým vysíláním přes internet liberecká zoo. Kvůli...
Reklama