Severočeské muzeum v Liberci je po rekonstrukci. Kdy přivítá první návštěvníky?

Téměř bez obecenstva se 28. prosince po třech letech otevřelo Severočeské muzeum v Liberci. Samo datum napovídá, že to bylo bez návštěvníků. Muzejníci se těší, až budou moci celou proměnu ukázat veřejnosti. Budova prošla od února 2018 rozsáhlou rekonstrukcí, která vyšla na 143 milionů korun.

Severočeské muzeum v Liberci bylo založeno v roce 1873 jako uměleckoprůmyslové muzeum a v českých zemích je nejstarším muzeem tohoto typu. Depozitáře ukrývají přes 700.000 sbírkových předmětů. Má bohatou knihovnu a tři sbírková oddělení – přírodovědecké, historické a uměleckohistorické. Expozice byly zastaralé, budova potřebovala zásadní modernizaci a bezbariérový přístup, dostala například i klimatizaci, moderní zabezpečení nebo osvětlení.

Budova muzea na Masarykově třídě v Liberci byla postavena v letech 1897–1898 podle návrhu prof. Fridricha Ohmanna z Prahy v romanticko-historizujícím stylu. Po stavební stránce propojuje typy sakrální a palácové architektury.

Autorem nových expozic je pražský architektonický ateliér Hlaváček – architekti pod vedením prof. Michala Hlaváčka, který v roce 2016 vyhrál výběrové řízení.

Krásná jako pomněnka. Opravená kaple Božího hrobu v Liberci

„Návštěvníky bych pozval na prohlídku toho největšího exponátu, hádejte kterého – samotné budovy muzea. Ten dům byl postaven jako úžasný 3D labyrint historie. Z věže, která je kopií renesanční liberecké radniční věže, můžete projít třeba až do velkého výstavního sálu, který připomíná středověkou baziliku a z něj pokračovat kolem pseudoklášterního nádvoří až do kopie libereckého tkalcovského domu z konce 18. století, kde je nyní expozice libereckých hudebních automatů. Společně s architektem jsme tento labyrint historie ještě dál rozšířili, takže v některých místnostech jsou obří vestavby nových expozic nebo se nově dostanete do historických kanceláří muzea, kde vznikl volně přístupný depozitář sbírkových předmětů,“ uvedl ředitel muzea Jiří Křížek.

Kromě obnovené expozice hudebních automatů, pro kterou letos firma Petrof dodala unikátní systém Pianoforce, může v prvním podlaží návštěvník vidět expozici Fragmenty Liberce. Muzeum tím vzdává hold minulosti města. Stovky jedinečných sbírkových předmětů, které jsou spjaty s historii Liberce, nebyly desítky let z prostorových nebo technických důvodů vystavené.

Do Liberce se vrátil Adolf Loos. Alespoň betonový

„V nově rozšířené části severního křídla muzea najdou návštěvníci Sejf – čtyři sály sbírkových depozitářů, které budou volně přístupné veřejnosti. Zde se budou moci návštěvníci prakticky seznámit se základními postupy, kterými se v muzeu evidují a deponují sbírkové předměty,“ dopnil ředitel Křížek.

Horní podlaží muzea je v celém rozsahu určeno expozici s názvem Krása + užitek, která je věnována uměleckým řemeslům a užitému umění. Díky mimořádně bohatým sbírkám kurátoři představili vývoj lidské zručnosti a dovednosti v kontextu evropského umění posledních 2 tisíciletí.

Na rozloučenou i pro štěstí si při odchodu návštěvníci mohou na schodišti pohladit nové muzejní strážce – bronzové sochy lva a lvice, které pro obnovené muzeum navrhl sochař Jaroslav Róna.

Archeologicky cenná lokalita v samém srdci České Lípy se promění. Jak a za kolik?

17.2.2021
Liberecký dopravní podnik vytáhnul do boje s covidem. Lepí do MHD speciální antimikrobiální fólie Coversafe....
12.2.2021
O třetinu ucha přišla na Českolipsku osmadvacetiletá žena, když bránila svého bígla, kterého napadl kříženec...
3.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
3.2.2021
Historickým městem roku 2020 v Libereckém kraji se stala Dubá na Českolipsku. Porota ocenila, jak...
2.2.2021
Před časem se v Mnichově Hradišti rozhořela diskuze, zda by město nemělo mít důstojnější připomínku...
1.2.2021
Po třech letech intenzivní práce přišla na svět kniha Příběh Mnichova Hradiště. Je velkolepým zpracováním...
30.1.2021
Rodina jizerskohorských rozhleden má nový přírůstek – vyhlídku Špička na vrcholové skále Malého Špičáku (678...
29.1.2021
Zpřísnění koronavirových opatření zastaví od soboty nejen lanovky v zimních střediscích v Libereckém kraji, ale...
26.1.2021
Policejní prezident Jan Švejdar odvolá Vladislava Husáka kvůli jeho účasti na sobotní narozeninové oslavě v...
25.1.2021
Dotaci na restaurování exponátů ze sbírek poskytne Severočeskému muzeu Liberecký kraj. Kromě toho se muzeum...
25.1.2021
Výstava na nádraží by za normálních okolností zůstala možná přehlédnuta. Ale – kde dnes můžete...
Reklama