Starostům v Libereckém kraji chybí k většině mandát. Čekají je povolební jednání

Krajské volby v Libereckém kraji vyhráli Starostové pro Liberecký kraj, získali 22 mandátů v zastupitelstvu, které má 45 členů. Účast byla skoro o pět procent vyšší než před čtyřmi lety, přišlo přes 40 procent voličů. Podle libereckého hejtmana Martina Půty, který už potřetí dovedl Starosty v Libereckém kraji k vítězství, čeká kraj náročné období. Chce proto vytvořit silnou a stabilní koalici.

Nejreálnější je pro něj spojení s Piráty a ODS. Jednání chce zahájit se všemi stranami, které se do zastupitelstva dostaly, s výjimkou SPD. „Myslím, že po volební kampani a předvolebních prohlášeních se dá očekávat, že budeme chtít spolupracovat s hnutím ANO, ale určitě ne ve volební koalici,“ řekl Půta.

ANO skončilo v kraji druhé s deseti mandáty. „Já jsem přesvědčená o tom, že koalice fungovala po celé čtyři roky velmi kvalitně, takže my jsme v takové koalici nebo podobné připraveni fungovat i nadále,“ řekla náměstkyně hejtmana Jitka Volfová. Výsledek byl pro ni trochu zklamáním. „Určitě bychom byli rádi, kdyby těch procent bylo víc. Když ale vidím propad u některých jiných stran, tak myslím, že tam bude zklamání podstatně větší,“ dodala.

Třetí Piráti budou mít pět zastupitelů. „Je to pro nás úspěch, startujeme z nuly, v krajském zastupitelstvu nemáme žádného zástupce,“ řekl lídr kandidátky Zbyněk Miklík. Už před volbami Piráti odmítli spolupráci s ANO, mají výhrady i k občanským demokratům. „Starostové jsou pro nás na prvním místě jako partneři pro koalici, v ODS nám vadí některé osoby,“ řekl Miklík. Čtvrtá ODS má pět mandátů. Na pátém místě je SPD se třemi zastupiteli. Voleb se zúčastnilo 40,41 procenta voličů.

Krajské volby: vítězství hnutí ANO. První není jen ve čtyřech krajích

Překvapením je v Libereckém kraji neúspěch Změny pro lidi a pro krajinu, vládní ČSSD a komunistů, které se do krajského zastupitelstva nedostaly. „Utrpěli jsme těžkou porážku, nedá se pořád vyhrávat. Ukázalo se, že to rozdělení na dvě kandidátky byl nesmysl,“ řekl v reakci na výsledky lídr Změny Jan Korytář. Změnu volilo pouhých 1,5 procenta hlasujících, Pro KRAJinu hlasovala čtyři procenta voličů.

Zklamáním je výsledek také pro lídra KSČM Stanislava Mackovíka. „Nedokážu si to vysvětlit, čekal jsem, že se přes těch pět procent dostaneme. Musíme s tím něco udělat, blíží se volby do Sněmovny,“ řekl. Naopak krajský předseda ČSSD v Libereckém kraji Jan Mečl příliš výsledkem překvapený nebyl. „Čekal jsem to, v posledních letech jdeme pořád dolů, Liberecký kraj byl vždycky spíš pravicový,“ uvedl.

Před čtyřmi lety vyhráli také starostové, získali 18 mandátů. ANO mělo devět, po čtyřech KSČM, ČSSD, ODS i Změna pro Liberecký kraj a koalice SPD a SPO dostala dva mandáty. Voleb se zúčastnilo 35,91 procenta voličů.

čtk

Babiš se obává: v některých krajích už proti nám mají připravené koalice

22.11.2020
Liberecký kraj spustil nový projekt na podporu regionálních výrobků a jejich producentů „Liberecký kraj sobě“....
21.11.2020
V létě byla zahájena stavba kontejnerového stání na autobusové zastávce v Železném Brodě, v části...
19.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
19.11.2020
Africkým morem prasat je v Libereckém kraji ohrožen zejména Frýdlantský výběžek. Důvodem jsou migrační trasy...
18.11.2020
V letošním roce byla dokončena obnova informační soustavy hřbitova u turnovského kostela Narození Panny Marie....
16.11.2020
Koncem ledna 2019 odstartovala demolicí bytových domů stavba Alzheimer centra v Turnově. Letos na jaře...
15.11.2020
Jedním z dopadů koronavirové pandemie v letošním roce je snížení počtu cestujících městskou hromadnou dopravou,...
13.11.2020
Hejtman Martin Půta ve středu předal řediteli Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Luďku Kramářovi klíče...
12.11.2020
Až do konce února příštího roku bude v Libereckém kraji možno žádat o dotace na...
10.11.2020
Od února 2021 bude veřejnou autobusovou dopravu v Jablonci nad Nisou a okolních obcích, zapojených...
9.11.2020
Plastika "Po válce" od Slavoje Nejdla má nové místo, dosud byla trochu skryta na kraji...
Reklama