Starostové vyhráli v Libereckém kraji přesvědčivě, koaliční jednání však nebudou jednoduchá

Vítězní Starostové v čele s Martinem Půtou začali hned po zveřejnění volebních výsledků jednat o sestavení koalice, která bude stát v čele Libereckého kraje. Jednat budou Starostové chtějí jednat se všemi stranami, které se do zastupitelstva dostaly, s výjimkou SPD.

Starostové získali 22 mandátů, druhé ANO deset a ODS s Piráty po pěti. Koalice starostů s Piráty a ODS by tak měla pohodlnou většinu 32 mandátů v zastupitelstvu, stejnou většinu by však Starostové získali s ANO. S tím ale budou Starostové jednat až v případě, že se s ODS a Piráty nedohodnou.

Liberecký hejtman Martina Půty, který už potřetí dovedl Starosty v Libereckém kraji k vítězství, se domnívá, že kraj čeká náročné období. Jeho cílem je tak postavit silnou a stabilní koalici, která bude fungovat celé čtyři roky. Ideální by podle něj bylo spojení s Piráty a ODS. Martin Půta věří, že do poloviny října by mohl koalici i obsazení jednotlivých resortů a programové priority představit. „Myslím, že široká koalice fungovala v minulých čtyřech letech dobře a jsou za ní vidět výsledky a já bych byl rád, aby podobný formát fungoval i v příštích čtyřech letech. Ta, která vznikne nyní by měla být schopná řešit problémy, které se objeví, a měla by dotáhnout do konce projekty, na nichž se v předvolebních debatách shodovali všichni lídři jako je třeba centrum urgentní medicíny v Liberci,“
řekl Půta.
„Myslím, že po volební kampani a předvolebních prohlášeních se dá očekávat, že budeme chtít spolupracovat s hnutím ANO, ale určitě ne ve volební koalici,“ uvedl. V žádném případě ale Půta nepočítá s tím, že by Starostové vládli v kraji sami, a to ani v případě, že by v zastupitelstvu získali nadpoloviční většinu z 45 mandátů. „Silná koalice je pro těžkou dobu určitě lepší než nějaká křehká většina,“ poznamenal Půta.

Do druhého kola boje o Senát postoupilo šest žen – Němcová, Šabatová či Seitlová

Vyjednat koalici pro něj však nebude jednoduché. Piráti, kteří už před volbami odmítli spolupráci s ANO, mají výhrady i k občanským demokratům. „Starostové jsou pro nás na prvním místě jako partneři pro koalici, v ODS nám vadí některé osoby,“ řekl lídr pirátské kandidátky Zbyněk Miklík. Výhrady mají Piráti zejména k jabloneckým zástupcům strany, souvisí to s rošádou ve vedení Jablonce nad Nisou. Piráti, kteří původně s druhým ANO vytvořili spolu s další stranou vládnoucí koalici, skončili před rokem v opozici. V čele města teď stojí ODS s ANO.
Předběžně se hovoří o formátu, kdy by Starostové měli v devítičlenné krajské radě pět křesel a po dvou ODS a Piráti. Občanští demokraté mají zájem o oblast školství, kterou by mohl převzít starosta Frýdlantu Dan Ramzer, a zdravotnictví by připadlo starostovi Jilemnice Vladimíra Richtera. „Oba jsme připraveni v případě dohody opustit místa starostů, dlouhodobě není možné sedět na dvou židlích,“ řekl Ramzer.

„Stanovili jsme si nějaké naše mantinely,“ uvedl před zahájením koaličních jednání Zbyněk Miklík. Konkretizovat je nechtěl do doby, než je projednají se starosty. Zároveň Miklík řekl, o jaké posty by měli Piráti zájem: „O ekonomiku, informatiku, veřejné zakázky, regionální místní rozvoj, dotační programy, surovinovou politiku a sociální oblast.“

I Hnutí ANO je v kraji nadále připraveno fungovat ve vládnoucí koalici jako tomu bylo doposud. „Já jsem přesvědčená o tom, že koalice fungovala po celé čtyři roky velmi kvalitně, takže my jsme v takové koalici nebo podobné připraveni fungovat i nadále,“ řekla starostka České Lípy a dosavadní náměstkyně hejtmana Jitka Volfová, která už podruhé kandidátku ANO v Libereckém kraji do voleb vedla. Výsledek voleb byl pro Volfovou trochu zklamáním. „Určitě bychom byli rádi, kdyby těch procent bylo víc. Když ale vidím propad u některých jiných stran, tak myslím, že tam bude zklamání podstatně větší,“ uvedla Volfová.

mas, čtk

I pes může mít chřipku. Jak ji rozpoznat a léčit

22.10.2020
Společnost TMR Ještěd, provozovatel zdejšího skiareálu, získal všechna potřebná povolení pro realizaci úvodní fáze rozvoje...
19.10.2020
Novou ředitelkou Naivního divadla Liberec bude od 1. ledna 2021 Kateřina Pavlů. Ta třicet let...
17.10.2020
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
17.10.2020
V náročné přípravě přestavby budovy bývalé České pojišťovny v ulici U Synagogy v České Lípě...
16.10.2020
Kvůli opatřením proti koronaviru začal Liberecký kraj znovu omezovat veřejnou dopravu. V souvislosti se zastavením...
14.10.2020
Povodí Labe v loňském září zahájilo opravy hráze vodní nádrže Mšeno. Oprava koruny hráze spěje...
13.10.2020
Stavby roku. Díky téhle soutěži má veřejnost možnost seznámit se s přehlídkou toho nejlepšího a...
6.10.2020
Martin Půta z vítězných Starostů pro Liberecký kraj bude zřejmě už třetí volební období hejtmanem....
6.10.2020
Pacienty s nemocí covid-19 už vedle Krajské nemocnice Liberec přijímají také ostatní tři páteřní nemocnice...
5.10.2020
V Libereckém kraji bude nejspíše vládnout koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj (SLK) s ODS...
5.10.2020
Josef Čapek patří bezpochyby k nejdůležitějším představitelům klasické české moderny a avantgardy. A to nejen...
Reklama