Starostové vyhráli v Libereckém kraji přesvědčivě, koaliční jednání však nebudou jednoduchá

Vítězní Starostové v čele s Martinem Půtou začali hned po zveřejnění volebních výsledků jednat o sestavení koalice, která bude stát v čele Libereckého kraje. Jednat budou Starostové chtějí jednat se všemi stranami, které se do zastupitelstva dostaly, s výjimkou SPD.

Starostové získali 22 mandátů, druhé ANO deset a ODS s Piráty po pěti. Koalice starostů s Piráty a ODS by tak měla pohodlnou většinu 32 mandátů v zastupitelstvu, stejnou většinu by však Starostové získali s ANO. S tím ale budou Starostové jednat až v případě, že se s ODS a Piráty nedohodnou.

Liberecký hejtman Martina Půty, který už potřetí dovedl Starosty v Libereckém kraji k vítězství, se domnívá, že kraj čeká náročné období. Jeho cílem je tak postavit silnou a stabilní koalici, která bude fungovat celé čtyři roky. Ideální by podle něj bylo spojení s Piráty a ODS. Martin Půta věří, že do poloviny října by mohl koalici i obsazení jednotlivých resortů a programové priority představit. „Myslím, že široká koalice fungovala v minulých čtyřech letech dobře a jsou za ní vidět výsledky a já bych byl rád, aby podobný formát fungoval i v příštích čtyřech letech. Ta, která vznikne nyní by měla být schopná řešit problémy, které se objeví, a měla by dotáhnout do konce projekty, na nichž se v předvolebních debatách shodovali všichni lídři jako je třeba centrum urgentní medicíny v Liberci,“
řekl Půta.
„Myslím, že po volební kampani a předvolebních prohlášeních se dá očekávat, že budeme chtít spolupracovat s hnutím ANO, ale určitě ne ve volební koalici,“ uvedl. V žádném případě ale Půta nepočítá s tím, že by Starostové vládli v kraji sami, a to ani v případě, že by v zastupitelstvu získali nadpoloviční většinu z 45 mandátů. „Silná koalice je pro těžkou dobu určitě lepší než nějaká křehká většina,“ poznamenal Půta.

Do druhého kola boje o Senát postoupilo šest žen – Němcová, Šabatová či Seitlová

Vyjednat koalici pro něj však nebude jednoduché. Piráti, kteří už před volbami odmítli spolupráci s ANO, mají výhrady i k občanským demokratům. „Starostové jsou pro nás na prvním místě jako partneři pro koalici, v ODS nám vadí některé osoby,“ řekl lídr pirátské kandidátky Zbyněk Miklík. Výhrady mají Piráti zejména k jabloneckým zástupcům strany, souvisí to s rošádou ve vedení Jablonce nad Nisou. Piráti, kteří původně s druhým ANO vytvořili spolu s další stranou vládnoucí koalici, skončili před rokem v opozici. V čele města teď stojí ODS s ANO.
Předběžně se hovoří o formátu, kdy by Starostové měli v devítičlenné krajské radě pět křesel a po dvou ODS a Piráti. Občanští demokraté mají zájem o oblast školství, kterou by mohl převzít starosta Frýdlantu Dan Ramzer, a zdravotnictví by připadlo starostovi Jilemnice Vladimíra Richtera. „Oba jsme připraveni v případě dohody opustit místa starostů, dlouhodobě není možné sedět na dvou židlích,“ řekl Ramzer.

„Stanovili jsme si nějaké naše mantinely,“ uvedl před zahájením koaličních jednání Zbyněk Miklík. Konkretizovat je nechtěl do doby, než je projednají se starosty. Zároveň Miklík řekl, o jaké posty by měli Piráti zájem: „O ekonomiku, informatiku, veřejné zakázky, regionální místní rozvoj, dotační programy, surovinovou politiku a sociální oblast.“

I Hnutí ANO je v kraji nadále připraveno fungovat ve vládnoucí koalici jako tomu bylo doposud. „Já jsem přesvědčená o tom, že koalice fungovala po celé čtyři roky velmi kvalitně, takže my jsme v takové koalici nebo podobné připraveni fungovat i nadále,“ řekla starostka České Lípy a dosavadní náměstkyně hejtmana Jitka Volfová, která už podruhé kandidátku ANO v Libereckém kraji do voleb vedla. Výsledek voleb byl pro Volfovou trochu zklamáním. „Určitě bychom byli rádi, kdyby těch procent bylo víc. Když ale vidím propad u některých jiných stran, tak myslím, že tam bude zklamání podstatně větší,“ uvedla Volfová.

mas, čtk

I pes může mít chřipku. Jak ji rozpoznat a léčit

3.4.2021
Zemřel jako jedna z nejvlivnějších osobností tehdejší Evropy. Ke svému ohromnému majetku a vlivu přišel...
30.3.2021
Nově vybudované učebny a dílny, které v závěru roku 2019 dokončili na Střední uměleckoprůmyslové škole...
25.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
25.3.2021
Nový Bor na Českolipsku se v sobotu večer po roce znovu ponoří do tmy, od...
23.3.2021
Ministerstvo kultury na konci roku 2020 schválilo návrh Římskokatolické farnosti v Zákupech na prohlášení celého...
19.3.2021
V Libereckém kraji za poslední týden přibylo 4 112 potvrzených případů, nejméně za poslední čtyři...
11.3.2021
Ředitelé ZOO Liberec a Safari Parku Dvůr Králové ve středu podepsali memorandum o spolupráci na...
10.3.2021
Už tři měsíce probíhá v České Lípě rekonstrukce Jiráskova divadla, kterou provádí firma Metrostav.
10.3.2021
Chápu, že psát o zámcích se v situaci, kdy se dostanete akorát na konec obce,...
9.3.2021
Nadace ČEZ Stromy loni podpořila 95 projektů výsadby po celé republice za 7,8 milionu korun....
8.3.2021
Nejbližší volný termín pro zájemce, kteří chtějí podstoupit antigenní test na covid-19, je v Liberci...
Reklama