Start Jizerské padesátky se blíží. Letošek bude rekordní

Letošní Jizerská padesátka se poběží v termínu 7. až 9. února. Do stopy vyrazí zřejmě rekordní množství běžců. Ty nejlepší čekají v cíli zajímavé ceny.

Více než 8000 běžců na lyžích se může letos objevit na startu sedmi závodů, jejichž vyvrcholením bude 53. ročník ČEZ Jizerské 50. V hlavním závodě na 50 kilometrů by se 9. února mělo utkat 4800 startujících.

Celá akce začne v pátek Bedřichovskou třicítkou volně a sprinty soupaž a hned bude o co bojovat! Vítězové si totiž za své úsilí odnesou 100 tisíc korun. V pátek se také běží dětský závod a soutěž historických lyžníků. O den později čeká na účastníky Jizerská pětadvacítka a desítka klasicky. Poběží se také firemní štafeta na 4 x 3 kilometry. V neděli se jede hlavní závod, odstartován bude v 9 hodin.

„O závod je obrovský zájem. Loni absolvovalo všechny závody okolo 7700 lidí. Letos je to již měsíc před závodem 7500 lyžařů. Doufáme, že se nám povede překročit magickou hranici 8000 závodníků,“ řekl David Douša, zastupující pořádající agentury Raul!.

Dodržujete svá novoroční předsevzetí. Informujte své okolí, půjde to lépe

Každý účastník bude mít po odjetí závodu k dispozici analýzu výsledků. Dresy, ve kterých běžci pojedou, budou mít náhodně vygenerované jméno jednoho z 15 zesnulých horolezců, na jejichž počest se závod koná. Všichni běžci navíc dostanou pamětní minci a rodiny pozůstalých speciální stříbrnou edici.

Registrace je možná online. Výdej startovních čísel a osobní registrace proběhnou od 6. do 8. února v OC Nisa Liberec. Poplatek za registraci činí 2400 korun při platbě převodem předem, nebo 3000 korun při platbě během přebírání startovního čísla.

Účastníci závodu i fanoušci by se měli připravit na komplikace v dopravě. Ti, kteří volí cestu autem, musí počítat s tím, že v neděli 9. února bude od 6 do 9 hodin ráno Bedřichov uzavřen. Rezervaci parkovacího místa je nutno zajistit předem.

Jizerská 50 je tradičně součástí seriálu Ski Classics v dálkovém lyžování. Z českých sportovců bude největší pozornost místních fanoušků upřena na Kateřinu Smutnou, která závod vyhrála v letech 2015 a 2017. Zatím posledním českým běžcem, který vyhrál hlavní závod, je Stanislav Řezáč, který svého třetího triumfu dosáhl v roce 2012. Na start se postaví i letos, konkurence je ale veliká. Velkým favoritem je Nor Morten Eide Pedersen.

Jizerská 50

ČEZ Jizerská 50 je závod v běhu na lyžích klasickou technikou na trati dlouhé zhruba 50 kilometrů, která vede Jizerskými horami po tzv. Jizerské magistrále. První ročník se konal v roce 1968. V počátcích se jednalo o oddílový závod TJ Lokomotiva Liberec a jako součást horolezecké přípravy některých členů oddílu. Dalším důležitým bodem byl pro Jizerskou 50 rok 1970, kdy se závodu zúčastnilo všech 14 členů Expedice Peru ’70, kteří posléze zahynuli pod kamennou lavinou na Huascaránu. Od té doby nese závod přídomek Memoriál Expedice Peru 70. Vzpomínka na horolezce je od té doby nedílnou součástí slavnostního zahájení Jizerské 50. Od roku 1999 je závod zařazen do světové ligy dálkových běhů Worldloppet a účastní se ho závodníci z české i světové špičky, ale i různé známé osobnosti. Od roku 2008 je Jizerská 50 součástí českého seriálu Ski Tour. Od roku 2011 je také součástí seriálu Ski Classics.

 

 

Včera, 13:00
Základní škola v krkonošském Harrachově si vytvořila od pondělí dvě venkovní provizorní učebny pro druhý...
18.9.2020
Originální architekturu, zajímavé stavby i jejich tvůrce hodnotí porotci v již tradiční Soutěži Karla Hubáčka....
7.9.2020
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
7.9.2020
Minimálně jeden případ nákazy koronavirem se objevil zatím na deseti školách v Libereckém kraji. Jde...
25.8.2020
Hnojový dům na Jizerce v Jizerských horách, který se proslavil zejména díky Gustavu Ginzelovi, slouží...
13.8.2020
Krajská nemocnice Liberec bude mít v provozu své odběrové místo pro samoplátce k testování na...
12.8.2020
Jablonec začal v soutěži hledat firmu, která pro něj zajistí od roku 2021 sběr, svoz...
10.8.2020
V budově radnice v Jablonci nad Nisou se ve středu po roční odstávce znovu rozjede...
8.8.2020
Vyslat dopředu varování, například před zřícením mostu nebo sesunutím svahu, umí systém nově vzniklé firmy...
7.8.2020
Jméno Čeňka Paclta je dnes prakticky neznámé, i přesto, že byl prvním českým cestovatelem, který...
6.8.2020
Rekordní počet firem se představuje na čtyřdenní přehlídce skla a bižuterie Křehká krása, která začala...
Reklama