Tuky mohou lidé v Libereckém kraji odevzdávat ve sběrných dvorech

Hlavně ve sběrných dvorech mohou zatím obyvatelé Libereckého kraje odevzdávat tuky a oleje ze svých kuchyní. Speciální nádoby na tento odpad mají hlavně v menších městech a obcích. Třeba ve stotisícovém Liberci musí lidé, kteří chtějí jedlé tuky třídit, do sběrného dvora.

Naopak v nedalekých Heřmanicích, kde žije jen něco přes 260 obyvatel, mají nádoby na všech třech stanovištích separovaného odpadu. „Snažili jsme se, aby to bylo co nejdostupnější,“ řekl starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný.

V Liberci zatím mohou lidé nosit odpad na jediné místo – do sběrného dvora v průmyslové zóně, případně si musí počkat na svoz nebezpečného odpadu, který město organizuje dvakrát ročně vždy na jaře a na podzim. „Jsme připraveni systém rozšířit, pokud se ukáže, že o to lidi mají zájem. Zatím mi ale chodí spíš e-maily od těch, kteří to považují za zbytečné,“ řekl ČTK náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj). Tuky a oleje v Liberci tak budou zřejmě dál často končit v kontejnerech na směsný odpad, v horším případě v kanalizaci, kterou ucpávají a problémy působí i v čistírnách odpadních vod.

Jen ve sběrných dvorech mohou sesbírané jedlé tuky odevzdat i obyvatelé České Lípy, Nového Boru, Semil, Turnova nebo Jablonce nad Nisou. „My ale máme pět sběrných dvorů, rozhodli jsme se pro ně proto, že hrozí velké riziko zahoření, tak aby byly nádoby pod dohledem,“ řekla ČTK mluvčí jabloneckého magistrátu Jana Fričová. Naopak už tři roky mohou tuky třídit do speciálních nádob lidé ve Smržovce na Jablonecku. „Zkušenosti jsou vesměs dobré,“ řekl ČTK starosta Marek Hotovec (ODS). Hlavně tam, kde mají lidé vlastní domovní čistírny odpadních vod, si podle něj rozmyslí vylít do ní tuky, raději je vytřídí.

Nádoby na olej přibyly na stanovištích tříděného odpadu i v Paceřicích, Sychrově, Radimovicích, Čtveříně nebo Svijanském Újezdu. Obce se dohodly na spolupráci s firmou Waste Partner, která dodala speciální uzamykatelné nádoby a zdarma jejich obsah sváží k dalšímu zpracování. „Tuky by měli lidé dávat do plastových lahví, občas tam někdo vhodí skleněnou lahev, ale ta se skoro vždycky rozbije a vylije,“ řekl ČTK jednatel společnosti David Mráz. Lidé si také podle něj někdy nádoby pletou, a tak už z nich vybíral krabice od nápojů, směsné plasty, ale také dětské pleny. Situace se ale podle Mráze zlepšuje, tam, kde třídí delší dobu, vytříděného tuku a oleje postupně přibývá.

ČTK

Včera, 18:10
Výjimečný příběh Němky Elisabeth Morcheové a šesti jejích synů, kteří byli i československými občany, nově...
26.5.2020
Nepříliš velký byl zájem o městský plavecký stadion v Liberci, který po 75 dnech obnovil...
26.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
26.5.2020
Za přísných hygienických opatření se návštěvám otevřel Domov seniorů v Liberci na Františkově, který je...
25.5.2020
Mládě orlosupa bradatého vylíhlé v liberecké zoo vypustí v rámci záchranného programu ve středu do...
24.5.2020
Sklářské muzeum v Novém Boru na Českolipsku se na rozdíl od jiných muzeí a galerií...
23.5.2020
S unikátní poctou naší vlasti přichází Jablonecké kulturní a informační centrum společně s Nadací pojišťovny...
22.5.2020
Sezona pro státní hrady a zámky v Libereckém kraji začne s bezmála dvouměsíčním zpožděním v...
22.5.2020
Muzeum a Pojizerská galerie Semily se s ohledem na probíhající koronavirovou krizi rozhodlo zpřístupnit své...
22.5.2020
V souvislosti s částečným obnovením výuky na základních školách vyjedou v pondělí 25. května v...
21.5.2020
Kompletní obchodní korespondence liberecké firmy z konce 19. století se ukrývala na půdě domu v...
Reklama