V Hrádku n. N. by měla vzniknout služebna české a německé policie

Společné pracoviště české a německé policie zřejmě ještě letos vznikne v příhraničním Hrádku nad Nisou na Liberecku. V bývalé celnici by měla působit nejen cizinecká policie, ale také policisté z obvodních oddělení k řešení běžné kriminality. Novinářům to řekl krajský ředitel policie v Libereckém kraji Vladislav Husák.

„Myslím, že je to jeden ze zajímavých počinů, který by pomohl bezpečnostní situaci v příhraničí. Samozřejmě, nejedná se jednom o Hrádecko, ale samozřejmě se můžeme v rámci té služebny přesouvat na Frýdlantsko a další místa, která nás budou trochu pálit,“ uvedl Husák. Vzorem podle něj je společné pracoviště v nedalekém Ludwigsdorfu na německo-polské hranici. „Kde spolu policisté fungují v nějaké paritě, školí se tam, pracují, mají tam svoje zázemí, šatny, skříňky, všechno, co k takovému policejnímu oddělení patří. A to je jakýsi náš cíl,“ řekl.

Hrádek záměr policistů obou států vítá. „Pokud do města taková policejní složka přijde, tak pro město to je spíše větší pocit bezpečí a klidu,“ uvedl starosta Josef Horinka. Osmitisícové město leží v Trojmezí, kde se stýká hranice Česka, Německa a Polska. Hrádek je podle starosty na tranzitní trase, po níž se převážejí kradená auto do východní Evropy. Problémem jsou i drogy, do Hrádku se vozí suroviny k jejich výrobě nebo hotové drogy z Polska a dál směřují do Německa. „Není žádným tajemstvím, že Hrádek je bohužel na té drogové křižovatce,“ dodal Horinka.

Služebna by měla vzniknout v bývalé celnici na česko-polské hranici. Policie ji nevyužívá od roku 2007, v posledních letech tam byly restaurace či herna. Budova je už několik měsíců prázdná a patří městu. Než ji bude moci začít využívat policie, potřebuje opravit. Starosta náklady odhaduje na pět milionů korun, zaplatí je město. Podle Horinky budou usilovat o získání dotace.

Starosta i krajský ředitel policie si myslí, že alespoň v částečném provozu by mohla služebna začít fungovat ještě letos. Počet policistů chtějí podle Husáka postupně zvyšovat. Předpokládá, že by tam mohlo časem sloužit až po deseti policistech z obou států. Zaměřit by se měli nejen na nelegální pobyty cizinců, ale i na běžnou kriminalitu. „Aby se chovali jako jakési obvodní oddělení na hranici tří států, kde jsou deponované dvě, do budoucna možná tři policie,“ uvedl Husák. Pokud se totiž spolupráce osvědčí, je možné, že by zde mohli sloužit i policisté z Polska. „Ale to jsme opravdu hodně dopředu,“ dodal Husák.

ČTK

Dnes, 11:49
Nepříliš velký byl zájem o městský plavecký stadion v Liberci, který po 75 dnech obnovil...
Dnes, 08:25
Za přísných hygienických opatření se návštěvám otevřel Domov seniorů v Liberci na Františkově, který je...
Včera, 18:20
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 18:20
Mládě orlosupa bradatého vylíhlé v liberecké zoo vypustí v rámci záchranného programu ve středu do...
24.5.2020
Sklářské muzeum v Novém Boru na Českolipsku se na rozdíl od jiných muzeí a galerií...
23.5.2020
S unikátní poctou naší vlasti přichází Jablonecké kulturní a informační centrum společně s Nadací pojišťovny...
22.5.2020
Sezona pro státní hrady a zámky v Libereckém kraji začne s bezmála dvouměsíčním zpožděním v...
22.5.2020
Muzeum a Pojizerská galerie Semily se s ohledem na probíhající koronavirovou krizi rozhodlo zpřístupnit své...
22.5.2020
V souvislosti s částečným obnovením výuky na základních školách vyjedou v pondělí 25. května v...
21.5.2020
Kompletní obchodní korespondence liberecké firmy z konce 19. století se ukrývala na půdě domu v...
21.5.2020
Liberec nezískal státní dotaci na modernizaci skokanských můstků na Ještědu. Bez úprav není možný návrat...
Reklama