V Liberci lepí do tramvají a autobusů speciální fólii. Likviduje covid, bakterie i plísně

Liberecký dopravní podnik vytáhnul do boje s covidem. Lepí do MHD speciální antimikrobiální fólie Coversafe. Ty jsou instalovány na nejvíce exponovaná místa, jako jsou dveřní tyče, prostorová madla a dotykové displeje a měla by průběžně likvidovat až 99,9 % všech virů a bakterií.

Liberec tak bude prvním městem v České republice, které bude takto komplexně řešit ochranu svých cestujících. Fólie Coversafe bude instalována zhruba do stovky městských tramvají a autobusů.

Fólie Coversafe bude instalována zhruba do stovky městských tramvají a autobusů. „Do bezpečnosti našich cestujících investujeme průběžně. Od vypuknutí pandemie pravidelně ošetřujeme vozidla ozónem a dotykové plochy a madla čistíme dezinfekcí nad rámec běžného úklidu. Toto opatření nyní nahrazujeme systémovějším řešením v podobě aplikace antimikrobiální fólie,“ řekl předseda představenstva DPMLJ Michal Zděnek.

Polepení jednoho vozu vyjde na 2 a půl tisíce korun.

„Přestože vozy pravidelně dezinfikujeme, pokles počtu cestujících je velmi znát. Lidé jednak nemají důvod cestovat a jednak se bojí. Díky této investici budou naše vozy zase o  kus bezpečnější,“ řekl Jiří Šolc, náměstek primátora pro technickou správu města a informační technologie.

Nářadí, skříně, foťáky i dron. Severočeské muzeum dostane dotaci na restaurování

Antimikrobiální samolepicí fólie Coversafe se už od listopadu testovala v tramvajích liberecké linky číslo 39. „Technologie je založena na působení mikrosfér zinku, tedy na přírodní bázi. Jde o nepřetržitou a účinnou ochranu i  proti řadě dalších virů, bakterií, choroboplodných zárodků a  plísní. Vše je navíc bezpečné a netoxické pro člověka a životní prostředí. Nejnovější atest nám potvrdil, že prokazatelně ničí přímo vir, způsobující onemocnění covid-19,“ vysvětil Alex Reynelt z české pobočky francouzské společnosti Gergonne, která fólii Coversafe vyvinula. Série testů potvrdila, že pokud není fólie manuálně poškozena, její životnost je minimálně čtyři roky bez ztráty účinnosti a  lze ji čistit běžnými čisticími prostředky.

„Jde o nepřetržitou a účinnou ochranu i proti řadě dalších virů, bakterií, choroboplodných zárodků a plísní. Vše je navíc bezpečné a netoxické pro člověka a životní prostředí,“ doplnil Reynelt.

Další jednání firma, vyrábějící ochrannou fólii, vede s Hradcem Králové. Coversafe už také chrání libereckou ZŠ Doctrina, Střední sklářskou školu v Železném Brodě, libereckou pediatrii, výrobní závod Valeo v Humpolci nebo lanovky ve slovenských Tatrách. „Zájem mají hlavně průmyslové podniky, školy, ordinace a kancelářské provozy, kde fólii Coversafe lepíme na stoly, přepážky, kliky, dotykové obrazovky a podobně,“ uzavřel Alex Reynelt.

Podívat se z turnovského nádraží na Lanzarote? Alespoň v duchu

Včera, 14:39
Vydání nové knihy o městě v současné době připravuje Česká Lípa prostřednictvím svého Regionálního turistického...
Včera, 04:00
Demoliční firmy v bývalém vojenském prostoru Ralsko zbouraly od roku 2011 celkem 54 objektů za...
3.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
3.3.2021
Chovat původní české plemeno skotu Česká červinka, uskutečnit na svých pozemcích program pro zadržení vody...
12.2.2021
O třetinu ucha přišla na Českolipsku osmadvacetiletá žena, když bránila svého bígla, kterého napadl kříženec...
3.2.2021
Historickým městem roku 2020 v Libereckém kraji se stala Dubá na Českolipsku. Porota ocenila, jak...
2.2.2021
Před časem se v Mnichově Hradišti rozhořela diskuze, zda by město nemělo mít důstojnější připomínku...
1.2.2021
Po třech letech intenzivní práce přišla na svět kniha Příběh Mnichova Hradiště. Je velkolepým zpracováním...
30.1.2021
Rodina jizerskohorských rozhleden má nový přírůstek – vyhlídku Špička na vrcholové skále Malého Špičáku (678...
29.1.2021
Zpřísnění koronavirových opatření zastaví od soboty nejen lanovky v zimních střediscích v Libereckém kraji, ale...
26.1.2021
Policejní prezident Jan Švejdar odvolá Vladislava Husáka kvůli jeho účasti na sobotní narozeninové oslavě v...
Reklama