V Liberci lepí do tramvají a autobusů speciální fólii. Likviduje covid, bakterie i plísně

Liberecký dopravní podnik vytáhnul do boje s covidem. Lepí do MHD speciální antimikrobiální fólie Coversafe. Ty jsou instalovány na nejvíce exponovaná místa, jako jsou dveřní tyče, prostorová madla a dotykové displeje a měla by průběžně likvidovat až 99,9 % všech virů a bakterií.

Liberec tak bude prvním městem v České republice, které bude takto komplexně řešit ochranu svých cestujících. Fólie Coversafe bude instalována zhruba do stovky městských tramvají a autobusů.

Fólie Coversafe bude instalována zhruba do stovky městských tramvají a autobusů. „Do bezpečnosti našich cestujících investujeme průběžně. Od vypuknutí pandemie pravidelně ošetřujeme vozidla ozónem a dotykové plochy a madla čistíme dezinfekcí nad rámec běžného úklidu. Toto opatření nyní nahrazujeme systémovějším řešením v podobě aplikace antimikrobiální fólie,“ řekl předseda představenstva DPMLJ Michal Zděnek.

Polepení jednoho vozu vyjde na 2 a půl tisíce korun.

„Přestože vozy pravidelně dezinfikujeme, pokles počtu cestujících je velmi znát. Lidé jednak nemají důvod cestovat a jednak se bojí. Díky této investici budou naše vozy zase o  kus bezpečnější,“ řekl Jiří Šolc, náměstek primátora pro technickou správu města a informační technologie.

Nářadí, skříně, foťáky i dron. Severočeské muzeum dostane dotaci na restaurování

Antimikrobiální samolepicí fólie Coversafe se už od listopadu testovala v tramvajích liberecké linky číslo 39. „Technologie je založena na působení mikrosfér zinku, tedy na přírodní bázi. Jde o nepřetržitou a účinnou ochranu i  proti řadě dalších virů, bakterií, choroboplodných zárodků a  plísní. Vše je navíc bezpečné a netoxické pro člověka a životní prostředí. Nejnovější atest nám potvrdil, že prokazatelně ničí přímo vir, způsobující onemocnění covid-19,“ vysvětil Alex Reynelt z české pobočky francouzské společnosti Gergonne, která fólii Coversafe vyvinula. Série testů potvrdila, že pokud není fólie manuálně poškozena, její životnost je minimálně čtyři roky bez ztráty účinnosti a  lze ji čistit běžnými čisticími prostředky.

„Jde o nepřetržitou a účinnou ochranu i proti řadě dalších virů, bakterií, choroboplodných zárodků a plísní. Vše je navíc bezpečné a netoxické pro člověka a životní prostředí,“ doplnil Reynelt.

Další jednání firma, vyrábějící ochrannou fólii, vede s Hradcem Králové. Coversafe už také chrání libereckou ZŠ Doctrina, Střední sklářskou školu v Železném Brodě, libereckou pediatrii, výrobní závod Valeo v Humpolci nebo lanovky ve slovenských Tatrách. „Zájem mají hlavně průmyslové podniky, školy, ordinace a kancelářské provozy, kde fólii Coversafe lepíme na stoly, přepážky, kliky, dotykové obrazovky a podobně,“ uzavřel Alex Reynelt.

Podívat se z turnovského nádraží na Lanzarote? Alespoň v duchu

11.6.2021
Ve čtvrtek Muzeum Českého ráje v Turnově zpřístupnilo dosud utajovanou výstavu s názvem KLENOTY NA...
10.6.2021
Indická mutace koronaviru se v regionu Nového Boru v Libereckém kraji potvrdila u pěti lidí...
10.6.2021
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
10.6.2021
Titul Památka roku 2020 Libereckého kraje putuje do Jablonce nad Nisou. Cenu získala obnova secesního...
4.6.2021
Další památkou, na jejíž obnovu v letošním roce přispěje Liberecký kraj, je kostel Mistra Jana...
4.6.2021
V Českém ráji se po pádu ze sedmimetrové výšky ze skály Dívčí ve skalních lokalitách...
3.6.2021
Liberecký plavecký bazén se pro veřejnost otevře v pondělí 7. června. Ještě předtím tady ve...
3.6.2021
Na Prosečském hřebeni v Jizerských horách se nalézají chata a rozhledna Nad Prosečí. Rozhledna, otevřená...
3.6.2021
V letošním roce si připomínáme životní výročí dvou významných jabloneckých architektů Josefa Zascheho a Roberta...
1.6.2021
V pondělí zahájil sezonu oblíbený Sychrov, v úterý Hrubý Rohozec, Lemberk a Zákupy, v pátek...
27.5.2021
Slovanka se od roku 1887 vypíná na stejnojmenném vrchu v Jizerských horách – mezi obcemi...
Reklama