V Liberci plánují stavbu domova pro seniory, vlastní nemají žádný

Liberec chce do několika let postavit domov pro seniory s kapacitou 50 míst. Radnice zatím nevlastní žádný, na území města jsou jen krajská a soukromá zařízení. Projekt je ale na úplném začátku, vedení radnice teprve schválilo záměr. Otevření domova plánuje na leden 2024. Náměstkyně primátora Radka Loučková Kotasová (ANO) uvedla, že náklady odhadují na 55 milionů korun. „Něco bychom rádi získali z evropských zdrojů,“ řekla.

Domov pro seniory chce město postavit u křižovatky ulic Krejčího a Pod sadem míru, naproti svým domům s pečovatelskou službou. „Přípravné práce a činnosti budou zahájeny v tomto roce, realizace stavebních prací a následná dodávka vybavení se předpokládá v letech 2022 až 2023,“ uvedla Loučková Kotasová. Podle ní zvažují, zda v rámci výstavby domova nevybudovat ještě velkokapacitní jídelnu za 14 milionů korun. „V tom prostoru by dávala velký smysl, protože by zásobovala obědy nejen klienty z tohoto zařízení, ale také třeba 400 klientů pečovatelské služby a personál pečovatelské služby,“ uvedla náměstkyně.

Mysleli, že hranice začíná na konci louky. Byli ale už na polském území

Radnice počítá, že z 50 lůžek nového domova pro seniory jich bude 20 vyčleněno pro lidi s Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou. Pokoje budou jedno a dvojlůžkové, všechny se zdravotními lůžky a vlastním sociálním zařízením. Dům pro seniory by mělo provozovat městské Centrum zdravotní a sociální péče Liberec, které má na starost i městské domy s pečovatelskou službou.

Podle statistik, které má radnice k dispozici, by mělo být v roce 2025 v Liberci zhruba 5800 lidí starších 80 let. V Liberci jsou zatím dva krajské domovy pro seniory, ve Františkově a Vratislavicích nad Nisou, které mají přes 300 lůžek. Ve městě je i několik soukromých zařízení, největší je od loňska otevřené ve Vratislavicích. Kapacita tohoto zařízení je 148 lůžek.

čtk

Včera, 20:07
V Libereckém kraji je 150 potvrzených případů nemoci covid-19, od sobotního večera přibylo sedm. Vyplývá...
Včera, 14:30
Liberečtí armádní chemici mají své dezinfekční týmy připraveny ve třech městech, vedle Liberce jsou ještě...
Včera, 13:35
Stavební výroba v Libereckém kraji se po enormním růstu v roce 2018 loni o téměř...
Včera, 08:23
Policisté v kraji dohlíží na dodržování nouzového stavu v České republice. Zjišťují, zda jsou obchody...
4.4.2020
Výrazně méně lidí, než o minulém víkendu bylo dnes na turisticky atraktivních místech v Libereckém...
4.4.2020
Liberec začne od pondělí všem obyvatelům města starším 65 let vozit do jejich domovů zdarma...
3.4.2020
Fitcentra v Libereckém kraji zůstávají navzdory koronaviru se svými klienty v kontaktu. Prostřednictvím sociálních sítí...
3.4.2020
Přísnější opatření, než u jiných chovaných druhů platí nyní v liberecké zoo při péči o...
3.4.2020
Dnes uzavřela Technická univerzita v Liberci budovu L s laboratořemi, kde sídlí Ústav pro nanomateriály...
3.4.2020
Liberecký kraj dnes zveřejnil místa ve svém regionu, kam nedoporučuje jet o víkendu na výlet....
Reklama