V Libereckém kraji byli Starostové úspěšní ve většině měst a obcí

Starostové zvítězili v Libereckém kraji ve většině z 215 měst a obcí. Podle údajů zveřejněných na www.volby.cz skončili Starostové pro Liberecký kraj na prvním místě ve 200 obcích, největší úspěch zaznamenali ve Svojkově na Českolipsku, kde pro ně hlasovalo 76,15 procenta voličů. ANO zaznamenalo prvenství jen v deseti obcích. V Lukách a Volfarticích na Českolipsku získala obě uskupení stejnou podporu. V Troskovicích na Semilsku vyhráli Piráti, ve Stvolínkách na Českolipsku Změna pro lidi a pro krajinu a ve Vrchovanech na Českolipsku ČSSD, která jinak zcela propadla.

Největší podporu získali v krajském městě Liberci, kde pro ně hlasovalo 39,64 procenta voličů. V Liberci získalo ANO 16,05 procenta hlasů a skončilo druhé. Za ním se umístili Piráti, ODS a SPD. Do zastupitelstva by se v Liberci dostali i Zelení z kandidátky Pro KRAJinu, pro niž hlasovalo zhruba sedm procent voličů. Komunisté ani ČSSD ve stotisícovém Liberci nepřekročili k pětiprocentní hranici. K volbám přišlo v krajském městě 43,43 procenta voličů, což je mezi okresními městy největší účast.
Starostové zvítězili i v sousedním Jablonci nad Nisou, kde pro ně hlasovala téměř čtvrtina voličů. ANO skončilo druhé s 19,05 procenta hlasů. Třetí byli občanští demokraté, kteří ve městě vládnou v koalici s ANO. S odstupem 96 hlasů za nimi skončili Piráti následovaní SPD. V Jablonci by se do zastupitelstva dostali ještě lidé z kandidátek Pro KRAJinu a Společně pro Liberecký kraj. K volbám přišlo ve druhém největším městě v Libereckém kraji 39,58 procenta voličů.
Podle údajů z www.volby.cz skončili Starostové na prvním místě i v České Lípě, které jinak vládne ANO a starostkou tam je náměstkyně hejtmana Jitka Volfová. ANO v České Lípě zaostalo za vítěznými starosty o pouhých 90 hlasů. Pro Starosty hlasovalo 28,87 procenta voličů, těsně následování ANO, které dostalo 27,86 procenta hlasů. Třetí skončili Piráti, následovaní SPD. ODS skončila ve třetím největším městě v Libereckém kraji na pátém místě. Nikdo další už by se tam do zastupitelstva nedostal. Komunisté ani ČSSD nepřekročili hranici pěti procent. Česká Lípa měla mezi okresními městy nejnižší volební účast – jen 31,42 procenta.

Méně žen a vyšší věkový průměr v zastupitelstvu Libereckého kraje

Výraznou podporu mají Starostové tradičně v Semilech, kde jsou dlouhodobě ve vedení města. Hlasovalo pro ně 33,68 procenta voličů, ANO bylo druhé s 19,30 procenta hlasů. Třetí skončili Piráti, následovaní ODS a SPD. Hranici pěti procent potřebných pro zisk mandátu překročili v Semilech ještě komunisté, pro něž hlasovalo 5,68 procenta voličů. Volit přišlo v Semilech 39,76 procenta voličů.
Obrovskou podporu Starostů v Libereckém kraji potvrzuje i množství preferenčních hlasů. Současný hejtman Martin Půta jich dostal 11 363, to je čtvrtý nejlepší výsledek v zemi. Víc hlasů dostali jen Martin Kupka z ODS (13.434) a Vít Rakušan ze STAN (12.243) ve Středočeském kraji a Jan Grolich z KDU-ČSL (12.172) v Jihomoravském kraji. Středočeský a Jihomoravský kraj jsou ale výrazně větší, počet jejich voličů se pohybuje kolem milionu, v Libereckém kraji mohlo hlasovat jen 347.221 lidí.
„Jsem rád, že voliči pochopili, že krajské volby jsou o krajských tématech, že budou hodně o tom, jak bude v budoucnosti fungovat krajské zdravotnictví, jak budou vypadat krajské silnice a krajské školy,“ řekl Půta. Starostové pro Liberecký kraj, ale podle něj není jen jeho osoba, která už potřetí dovedla Starosty v kraji k vítězství.  „Starostové pro Liberecký kraj je silný tým lidí, kteří pracují ve svých obcích, kteří pracují ve svých městech. Jsou za nimi vidět výsledky, a když se dají dohromady, tak jsme schopni porážet vládní strany,“ dodal.
V Libereckém kraji vybírali letos voliči z 16 kandidátek. Do krajského zastupitelstva jich poslali jen pět. Zvítězili Starostové pro Liberecký kraj, kteří dostali 38,57 procenta hlasů a mají 22 mandátů ze 45 v zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO a má deset mandátů, třetí byli Piráti, kteří získali pět zastupitelů stejně jako čtvrtá ODS. V zastupitelstvu zasednou i tři zástupci SPD. Koaliční vyjednávání začala už v sobotu, Půta by chtěl Starosty spojit s Piráty a ODS. Koalice by pak měla 32 mandátů.
Účast v letošních volbách byla v Libereckém kraji nejvyšší od vzniku krajů. K urnám přišlo 40,41 procenta voličů, v minulosti se vždy účast pohybovala pod hranicí 40 procent. Nejvyšší účast zaznamenali v Kacanovech na Semilsku, kde odvolilo 68,21 procent zapsaných voličů. Naopak nejmenší byl zájem o volby v Blíževedlích na Českolipsku, kde přišlo k volbám 22,46 procenta voličů.
mas, čtk

22.10.2020
Společnost TMR Ještěd, provozovatel zdejšího skiareálu, získal všechna potřebná povolení pro realizaci úvodní fáze rozvoje...
19.10.2020
Novou ředitelkou Naivního divadla Liberec bude od 1. ledna 2021 Kateřina Pavlů. Ta třicet let...
17.10.2020
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
17.10.2020
V náročné přípravě přestavby budovy bývalé České pojišťovny v ulici U Synagogy v České Lípě...
16.10.2020
Kvůli opatřením proti koronaviru začal Liberecký kraj znovu omezovat veřejnou dopravu. V souvislosti se zastavením...
14.10.2020
Povodí Labe v loňském září zahájilo opravy hráze vodní nádrže Mšeno. Oprava koruny hráze spěje...
13.10.2020
Stavby roku. Díky téhle soutěži má veřejnost možnost seznámit se s přehlídkou toho nejlepšího a...
6.10.2020
Martin Půta z vítězných Starostů pro Liberecký kraj bude zřejmě už třetí volební období hejtmanem....
6.10.2020
Pacienty s nemocí covid-19 už vedle Krajské nemocnice Liberec přijímají také ostatní tři páteřní nemocnice...
5.10.2020
V Libereckém kraji bude nejspíše vládnout koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj (SLK) s ODS...
5.10.2020
Vítězní Starostové v čele s Martinem Půtou začali hned po zveřejnění volebních výsledků jednat o...
Reklama