V Libereckém kraji končí za týden TV vysílání ve starém standardu

V Libereckém kraji skončí ve středu 26. února vysílání České televize ve starém standardu a nahradí ho modernější DVB-T2.

Zhruba o měsíc později přejdou na nové digitální vysílání z Ještědu také hlavní komerční stanice. Na změnu vysílání už se připravují například v domovech pro seniory, pořídit musí desítky set-top boxů. Náklady odhaduje Liberecký kraj na několik set tisíc korun. ČTK to dnes řekl náměstek hejtmana pro sociální věci Pavel Svoboda (ČSSD).

„Na pořízení set-top boxů nebo případně nových televizí s příjmem signálu DVB-T2 pro naše domovy důchodců či domovy pro postižené chceme požádat o dotaci Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, které na to vypsalo dotační titul. Než peníze na přechod na nové televizní vysílání přijdou, zajistí si naše organizace příjem DVB-T2 z vlastních prostředků,“ doplnil.

Třeba v Jedličkově ústavu se chystají nakoupit 22 set-top boxů. V Domově důchodců ve Velkých Hamrech přeladili 15 televizorů ve společných prostorách provizorně na satelit, přesto i tam nákup set-top boxů plánují. „Naši klienti mají na pokojích asi 70 vlastních přístrojů, a i ty jsme zatím přeladili na satelitní vysílání. Pokud dostaneme od kraje dotaci, koupíme za ni set-top boxy všem,“ řekl ČTK ředitel domova Čestmír Skrbek. Ve Sloupu v Čechách pořídí set-top boxy pro pět televizorů ve společných prostorách, klientům s přechodem na nový standard pomáhají rodiny.

V jednom z největších zařízení, Domově seniorů Františkov v Liberci, už jsou na změnu připraveni. „Náš domov vlastní 17 televizních přijímačů, ty už jsme převedli za naše peníze na nové vysílání. Zbylých asi sto televizorů, které jsou na pokojích, vlastní naši klienti. Všem jsme objednali nové set-top boxy, asi dvě třetiny z nich si je zaplatí, zbylé třetině, která na pořízení set-top boxů nemá, pořídíme přístroje my. Současně se u všech přijímačů postaráme o přeladění na nový signál, technika zaplatíme. Uvědomujeme si, že pro mnohé naše babičky a dědečky je televize jednou z mála zábav, které mají, proto děláme vše pro to, aby ji mohli sledovat i po přechodu na DVB-T2,“ řekl ČTK ředitel domova Jan Gabriel.

Přechod na DVB-T2 pokračuje podle schváleného harmonogramu. Poslední DVB-T vysílače budou vypnuty do konce června 2020, kdy bude televizní pásmo 700 MHz uvolněno pro nové mobilní sítě 5G. Vypnutí starého vysílání České televize na kanálu 43 z vysílače Ještěd nastane minutu před půlnocí 26. února. Diváci, kteří už teď přijímají vysílání ČT v novém standardu DVB-T2 na kanálu 26, přelaďovat nemusí. Vysílání hlavních komerčních televizních stanic skupin Nova, Prima a Barrandov v současném standardu bude v regionu pokračovat do 30. března. Ostatní komerční stanice budou vypnuty 26. dubna, uvedla za České Radiokomunikace Petra Miterová.

ČTK

23.7.2021
Liberecko a Českolipsko zasáhly o uplynulém víkendu bouřky a přívalové deště. Hasičský záchranný sbor Libereckého...
22.7.2021
Liberec - Dlouho se čekalo, jak se vyvine situace kolem mladého ofenzivního záložníka. Teď už...
22.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
22.7.2021
Liberec - Začátek sezóny se kvapem blíží a my už se těšíme na vaši návštěvu...
21.7.2021
František Charousek přišel na svět 14. července 1885 ve Veselé u Semil v malém dřevěném domku...
20.7.2021
Město Nový Bor bude jednat o koupi secesní budovy na náměstí Míru, ve které sídlí...
19.7.2021
Lidé z Libereckého a Ústeckého kraje, které o víkendu zasáhly bleskové povodně, mohou požádat o...
16.7.2021
Kdysi se z vrchu Stráž – v případě, že se blížili nepřátelé – posílaly kouřové...
15.7.2021
Celkem 15 objektů bude zdarma zpřístupněno v rámci Dnů lidové architektury, které se v Libereckém kraji budou...
12.7.2021
Oblíbené výstupy na radniční věž v Jablonci nad Nisou si letos můžete dopřát každý všední...
10.7.2021
O desítky milionů korun se může v následujících měsících prodražit plánovaná rekonstrukce plaveckého bazénu v...
Reklama