Policisté v kraji kontrolují dodržování nařízení vlády. Cílem není každého sankcionovat, ale všechna nařízení respektovat

Policisté v kraji dohlíží na dodržování nouzového stavu v České republice. Zjišťují, zda jsou obchody a restaurace opravdu uzavřené, zda lidé dodržují na veřejnosti nošení roušek, respirátorů či jiné ochrany obličeje.

Dohlížejí i na to, zda se na veřejných prostranstvích neshlukuje více osob, provádějí kontroly  ubytovacích objektů a také kontrolují státní hranice a na hranicích tzv. pendlery.

Pokud lidé roušku nebo respirátor nemají, mohou využít například šálu, šátek či doma vyrobenou roušku. S výjimkou domova a vlastního vozu, kde nepřicházejí do styku s veřejností, by ji měli nosit všude.  Tedy například i v městském parku. V lese, kde nikdo dokola není, je ale zbytečná.

„Policisté jednají v souladu se zákonem a snaží se zprvu občany či provozovatele upozornit a poskytnout jim relevantní informace. Pokud si ale ani potom člověk nezakryje tvář či to bude porušovat opakovaně, může od policie za neuposlechnutí výzvy dostat pokutu až do výše deseti tisíc korun. Podle krizového zákona pak může sankce dosáhnout až dvaceti tisíc korun,“ zmiňuje  Vladimíra Šrýtrová, koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje a dodává: „Na tísňovém volání už operátoři přijali desítky oznámení s upozorněním občanů na nenošení roušek, shlukování se osob na veřejných prostranstvích, či nedodržování karantény.“

Policisté kontrolují i obchody a restaurace, ubytovny, hotely a rekreační zařízení. Zatím jich bylo víc než čtyři sta. Zatím nezjistili žádné závažnější porušení. V objektech žádní rekreanti nebyli, kromě údržbářů, opravářů či obdobných profesí.

Policisté zatím evidují přes deset přestupků podle zákona o ochraně veřejného zdraví a podle krizového zákona. Jde převážně o lidi, kteří nerespektovali karanténu a nošení ochranných pomůcek. Správním orgánem je v těchto přestupcích hygiena.

Podle zákona krizového zákona č. 240/2000 mohou fyzické osoby v nejzávažnějších případech dostat od správního orgánu pokutu až do výše dvou milionů. Právnické osoby, podnikající fyzické osoby až do tří milionů.

Podle zákona o ochraně veřejného zdraví: 258/2000Sb.: § 92 písm. k) – Fyzické osoby nebo právnické osoby, podnikající fyzické osoby včetně poskytovatelů ubytovacích služeb mohou dostat pokutu od deseti tisíc do jednoho milionu korun. Při porušení karantény hrozí pokuta až do výše tří milionů korun.

Tribuny jsou prázdné. Každý musel učinit nějaké ústupky

Dnes, 18:20
Kvůli propadu daňových příjmů museli v Zákupech na Českolipsku odložit plánovanou výstavbu hasičské zbrojnice. Město...
Dnes, 15:20
Na všechny smysly diváků by mělo působit nové představení Naivního divadla z Liberce, které je...
30.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
30.5.2020
V rámci projektu Křišťálové údolí (Crystal Valley) dostanou turisté v Libereckém kraji možnost za zvýhodněné...
29.5.2020
Nakažených covidem-19 v Libereckém kraji už druhý týden nepřibývá. Nový případ odhalily testy naposledy o...
28.5.2020
Muzeum socialistických vozů se na Jablonecku po několika letech přestěhovalo, z Velkých Hamrů do Železného...
28.5.2020
Referendum k obnovení těžby kamene na Tlustci bude v Brništi na Českolipsku v pátek 19....
27.5.2020
Výjimečný příběh Němky Elisabeth Morcheové a šesti jejích synů, kteří byli i československými občany, nově...
26.5.2020
Nepříliš velký byl zájem o městský plavecký stadion v Liberci, který po 75 dnech obnovil...
26.5.2020
Za přísných hygienických opatření se návštěvám otevřel Domov seniorů v Liberci na Františkově, který je...
25.5.2020
Mládě orlosupa bradatého vylíhlé v liberecké zoo vypustí v rámci záchranného programu ve středu do...
Reklama