Policisté v kraji kontrolují dodržování nařízení vlády. Cílem není každého sankcionovat, ale všechna nařízení respektovat

Policisté v kraji dohlíží na dodržování nouzového stavu v České republice. Zjišťují, zda jsou obchody a restaurace opravdu uzavřené, zda lidé dodržují na veřejnosti nošení roušek, respirátorů či jiné ochrany obličeje.

Dohlížejí i na to, zda se na veřejných prostranstvích neshlukuje více osob, provádějí kontroly  ubytovacích objektů a také kontrolují státní hranice a na hranicích tzv. pendlery.

Pokud lidé roušku nebo respirátor nemají, mohou využít například šálu, šátek či doma vyrobenou roušku. S výjimkou domova a vlastního vozu, kde nepřicházejí do styku s veřejností, by ji měli nosit všude.  Tedy například i v městském parku. V lese, kde nikdo dokola není, je ale zbytečná.

„Policisté jednají v souladu se zákonem a snaží se zprvu občany či provozovatele upozornit a poskytnout jim relevantní informace. Pokud si ale ani potom člověk nezakryje tvář či to bude porušovat opakovaně, může od policie za neuposlechnutí výzvy dostat pokutu až do výše deseti tisíc korun. Podle krizového zákona pak může sankce dosáhnout až dvaceti tisíc korun,“ zmiňuje  Vladimíra Šrýtrová, koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje a dodává: „Na tísňovém volání už operátoři přijali desítky oznámení s upozorněním občanů na nenošení roušek, shlukování se osob na veřejných prostranstvích, či nedodržování karantény.“

Policisté kontrolují i obchody a restaurace, ubytovny, hotely a rekreační zařízení. Zatím jich bylo víc než čtyři sta. Zatím nezjistili žádné závažnější porušení. V objektech žádní rekreanti nebyli, kromě údržbářů, opravářů či obdobných profesí.

Policisté zatím evidují přes deset přestupků podle zákona o ochraně veřejného zdraví a podle krizového zákona. Jde převážně o lidi, kteří nerespektovali karanténu a nošení ochranných pomůcek. Správním orgánem je v těchto přestupcích hygiena.

Podle zákona krizového zákona č. 240/2000 mohou fyzické osoby v nejzávažnějších případech dostat od správního orgánu pokutu až do výše dvou milionů. Právnické osoby, podnikající fyzické osoby až do tří milionů.

Podle zákona o ochraně veřejného zdraví: 258/2000Sb.: § 92 písm. k) – Fyzické osoby nebo právnické osoby, podnikající fyzické osoby včetně poskytovatelů ubytovacích služeb mohou dostat pokutu od deseti tisíc do jednoho milionu korun. Při porušení karantény hrozí pokuta až do výše tří milionů korun.

Tribuny jsou prázdné. Každý musel učinit nějaké ústupky

Včera, 16:20
Už šedesát let se mohou obyvatelé České Lípy těšit z autobusové dopravy po městě i...
15.9.2021
Už jen do neděle 19. září je v KCEV KRTEK ve Vrchlabí otevřena výstava Opevněná krajina – lidé ve...
12.9.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
12.9.2021
Budeme mít v Krkonoších květnaté horské louky, nebo budeme sbírat luční borůvky? To je dilema,...
12.9.2021
Liberečtí strážníci nebudou od příštího roku sloužit ve 25 kilometrů vzdáleném Frýdlantu. Smlouva mezi oběma...
12.9.2021
Rušnou Palackého ulici v Jablonci nad Nisou plánuje radnice doplnit o pruhy pro cyklisty. Na...
11.9.2021
Blesková povodeň, která v polovině července druhé největší město v Libereckém kraji zasáhla, ucpala novou...
11.9.2021
Skláři společnosti Lasvit Ajeto v Lindavě na Českolipsku připravují 14 Cen Thálie. Letos jsou ve...
11.9.2021
Osvětlenou novou páteřní sjezdovku bude mít skiareál na Ještědu v Liberci už na letošní zimní...
11.9.2021
Policie pátrá po 23leté studentce z Jilemnice, která může být v riziku ohrožení života. Z...
11.9.2021
Motorkář (†77) předjížděl na Českolipsku nákladní vozidlo Praga V3S. Utrpěl smrtelná zranění. Viníka nehody určí...
Reklama