29℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Líbezná tvářička, která budí důvěru a které se lze bez obav svěřit. Historie Pražského Jezulátka

Další fotky

Lidí uctívají symboly své víry již od nejstarších dob. Prosby za vítězství nebo za úspěšný lov. Později to byly prosby za své zdraví, za zdraví svých blízkých, nebo i za lásku a osobní štěstí. Prosby o mír a pomoc. Někdy bývaly vyslyšeny, někdy nikoliv. Tak jako v ostatním lidském konání, zodpovídá za svůj osud každý člověk v hlavní míře jedině sám. I za to vítězství v bitvě nebo za své zdraví. Podmračená božstva, ke kterým člověk nepřilnul, a vzhlížel se strachem, se také během uplynulých staletí změnila a zlidštila. Je to pochopitelné a je to součástí lidské povahy. Zkuste o něco prosit člověka, který se na vás mračí a jasně vám dává najevo svoji nadřazenost.

Reklama

Jeden z takových symbolů naděje máme i v Praze a je cílem mnoha věřících z celého světa. Známé Pražské Jezulátko. Soška Ježíška jako dítěte. Líbezná tvářička, která budí důvěru a které se lze bez obav svěřit. Najdeme ji v kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně v Praze. Jezulátko pochází ze Španělska. Sošku obdržela ke svému druhému sňatku paní Polyxena z Lobkovic, v roce 1603, od své matky Marie Manrique de Lara y Mendoza. Soška byla zprvu uctívána v Lobkovickém paláci, až do roku 1628, kdy ji paní Polyxena darovala karmelitánkám. Císař Ferdinand II. se postaral o finanční zajištění tohoto malostranského kostela, protože k sošce začali již tehdy proudit poutníci.

Masakr u Pražského Jezulátka: Turistů je tam víc než much. Víte, že bylo za komunistů ukradeno?

Soška je vysoká 47 cm a je vyřezána ze dřeva. Je zřejmě pokryta tenkou vrstvou plátna, na kterou byla nanesena barevná vrstva vosku. Řádové sestry oblékají Jezulátko do nádherných šatů, podle příležitosti nebo liturgické části roku. Barvy se střídají. Červená, zelená, fialová a bílá. Někdy i modrá a zlatá. Soška je pod šatičkami umístěna do stříbrného pouzdra, které dosahuje k pasu. Pravice je zdvižena k požehnání, v levé ruce drží symbol celého světa. Je ozdobena zlatou korunkou, která již není originálem, protože ta první se ztratila v bouřlivých časech sedmnáctého století. Současná korunka pochází z roku 1820, ale není posazena na hlavu sošky, nýbrž je přidržována těsně nad ní.

Tip na výlet: Vítochov, navštivte kostelík jako ze Svatební košile

V souvislosti se soškou nelze nezmínit jeden z policejních pomníčků, který je starý téměř půl století. Na počátku srpna 1961, se soška z kostela ztratila. Kostelník Pavel Gallo uvedl, že byl omráčen dvěma zloději, jednou z velkých kostelních svíček a potom uzamčen v sakristii. Následně byla soška ukradena. Policie rozjela mohutnou pátrací akci. Byly opravdu zajištěny stopy zlodějů, kteří z kostela uprchli kamsi na stráně Petřína, neuzamčeným zadním vchodem. O pomoc byla požádána i veřejnost.

FOTO: Pražské Jezulátko

Pražské Jezulátko - Jezulátko 2Pražské Jezulátko - Korunka a JezulátkoPražské Jezulátko - Omývání vitriny s JezulátkemPražské Jezulátko - Jezulátko 1Pražské Jezulátko - Papež a Jezulátko
Další fotky
Pražské Jezulátko - Jezulátko 3Pražské Jezulátko - Jezulátko 4Pražské Jezulátko - kostel Panny Marie VítěznéPražské Jezulátko - Kostelník Pavel Gallo

Nakonec byla soška nalezena u lékařky, ke které kostelník docházel na prohlídky. Lékařka policii informovala o tom, že ji kostelník sám přinesl. Výslechy a důkazy však nestačily k tomu, aby byl kostelník obžalován a postaven před soud. Zloději nebyli nikdy dopadeni. Nic podobného se od té doby již naštěstí neopakovalo. Do dnešních dnů Pražské Jezulátko láká návštěvníky, i prosebníky, kteří doufají a někdy bývají i vyslyšeni. Až se vypravíte do Prahy, zajeďte na Malou Stranu a navštivte kostel karmelitánek. Třeba jen tak, ze zvědavosti. Nemusíte Jezulátko o nic prosit, bude mu stačit váš zájem.

 

Před 54 minutami
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Včera, 11:30
Proslavily ho kočky. Stovky koček, které Louis Wain kreslil a maloval v nejrůznějších lidských pozicích....
Včera, 10:00
Zdálo by se, že nám nemůže být nic vzdálenějšího, přesto lidé ve starém Egyptě uvažovali...
Včera, 09:33
Středočeské nemocnice by měly dostat 38 milionů korun na investiční akce. Rozhodli o tom krajští...
Včera, 08:00
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
18.6.2019
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Reklama