11℃
Dnes je 17. červenec , svátek má Martina

Lidé si vážné nehody natáčí a fotí. Jak se správně zachovat?

Před pár týdny se stala vážná dopravní nehoda na dálnici D10. Převrátila se tam cisterna, která vezla tekutý cement. Jen pár aut za ní jel středočeský záchranář, který se vracel ze svého studia a tak byl první u nehody i u zraněného řidiče, kterému poskytl první pomoc. Řidiči ale nejen že neudělali záchranářskou uličku, u nehody buď nezastavili vůbec a rozjezdili tak unikající pohonné hmoty, nebo zastavili jen proto, aby si nehodu vyfotili a natočili na mobil. Tento přístup nevyděsil jen záchranáře, ale i ostatní zasahující z Integrovaného záchranného systému (IZS). Co tedy u dopravní nehody dělat?

Reklama

Každý účastník nebo svědek dopravní nehody, tedy úplně každý, kdo projíždí nebo prochází kolem, by si měl uvědomit, že místo nehody je nebezpečné nejen pro zraněné. „Jedete-li okolo dopravní nehody, zastavte na bezpečném místě – ideálně až za nehodou, zapněte výstražná světla, zatáhněte ruční brzdu, oblečte si reflexní vestu a označte místo výstražným trojúhelníkem. Zajistíte tak bezpečnost nejen účastníkům nehody, ale i sami sobě,“ radí Veronika Krajsová, prezidentka Asociace Záchranný kruh.

Cyklofašisti, nebo oběti? Víte, kde v Praze dochází nejčastěji k nehodám za účasti cyklistů?

Nesmíme zapomínat na reflexní prvky, tedy že se po vozovce pohybujeme v reflexní vestě. Určitě je důležité myslet na to, že jakkoli potřebujeme odstavit auto u krajnice, ať je to nehoda, píchlá nebo prasklá pneumatika a tak dále, musíme místo označit výstražným trojúhelníkem, který bude cca sto metrů za autem, aby do nás nevletělo ještě další auto. Samozřejmě, pokud jsou na místě zranění, voláme linku 155 nebo 112. U škod nad padesát tisíc také potřebujeme součinnost policie.

Telefonní hovor vždy ukončuje záchranář

„Mezi první informace, které potřebujeme od volajícího znát, patří místo nehody, stav a počet zraněných,“ přibližuje Jiří Smetana, ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje a doplňuje: „Rádi bychom na účastníky nehod apelovali, aby nikdy telefonní hovor nepokládali. Telefon musí být přepojen na hlasitý odposlech. Záchranáři vždy radí, jak při pomoci raněným postupovat.“

Pokud u nehody někdo silně krvácí, pak je opravdu hyenismus, pokud jen projedeme kolem. Je zapotřebí neprodleně volat lékařskou pomoc a zraněným pomoci. „Využijte rukavice z lékárničky a krvácení zastavte přímým stlačením prsty v ráně,“ přidává radu Smetana. Další situací, při které si mnoho lidí neví rady, je nehybný účastník nehody. „U nehod je vždy velké riziko poranění páteře, ale strach zachránce z případného dalšího poškození nesmí ohrozit život zraněného,“ dodává.

A co dělat, pokud je raněný v bezvědomí? Vždycky je lepší vyčkat rad operátorů linky 155 nebo 112, všeobecně lze říci že pokud člověk v bezvědomí dýchá, není s ním potřeba cokoli dělat. Pokud tomu tak není, zakloníme a zvedneme hlavu, čímž se zprůchodní dýchací cesty. Pokud nedýchá, bude potřeba masáže srdce. Ta se provádí na rovném povrchu.

Osobní příběh paralympionika: Moje nehoda byla zkratem a chybou. Žít se ale musí dál!

„Poté by měl zachránce stlačovat hrudník do hloubky pět až šest centimetrů s frekvencí sto až sto dvacet stlačení za minutu. Proškolený zachránce může po každých třiceti stlačeních provést dva umělé vdechy,“ uzavírá Smetana.

Zastavit u nehody je povinnost, kterou udává zákon. Neposkytnutí první pomoci je trestné. Nevytvoření uličky pro jednotky IZS (auta, která stojí za nehodou v koloně se řadí po stranách silnice, aby záchranka, policie a hasiči mohli projet), komplikuje veškeré záchranné práce a zpomaluje i úklid havarovaných aut. Nehody se také nenatáčí a nefotí na mobilní telefony.

Desatero zásad u dopravní nehody

  1. Mysli na svoje bezpečí, přemýšlej, než něco uděláš.
  2. Vždy musíš být viděn, označ místo nehody.
  3. Mysli na bezpečí svých blízkých, odveď je mimo silnici.
  4. Světlý kouř neznamená požár, může to být pára z chladiče.
  5. Volej záchranáře. Nikdy nepokládej telefon jako první.
  6. Největší pomoc většinou potřebují ti, kteří nekřičí.
  7. Zastav krvácení. Tlač prsty v ráně.
  8. Neboj se se zraněným pohnout. Zakloň hlavu a kontroluj dýchání.
  9. Pokud zraněný nedýchá, přejdi k masáži srdce.
  10. Neztrácej hlavu. Vždy jednej s rozvahou.
Dnes, 17:30
A to není nijak nadnesené tvrzení. Byla to právě Amitova výzvědná služba Mosad, která před...
Dnes, 16:00
Když podle romantického mýtu tančil anglický král Eduard třetí, jeden z nejúspěšnějších vladařů ve středověku,...
Dnes, 14:31
Max Urban (*1882 v Praze) studoval v letech 1901 až 1906 architekturu na ČVUT v...
Dnes, 14:00
Zkoušíte se někdy vědomě dotazovat své intuice a ptáte se sami sebe „Jaký mám dojem...
Dnes, 13:53
Z Česka do Německa nelegálně přešlo loni o 260 migrantů víc než v roce 2017....
Dnes, 12:26
Státní veterinární správa nařídila stáhnout z preventivních důvodů z prodeje šarži více než 24 tisíc...
Dnes, 11:30
Všichni ho známe jako toho, který varoval generála Custera před bitvou u Little Big Hornu....
Dnes, 10:00
Většina lidé jezdí na festivaly dost nalehko. Nemusejí se starat o věci a mají pocit,...
Dnes, 09:31
Předsedou Komise pro udržitelnou energii a klima Rady hlavního města Prahy byl jmenován ekolog a...
Dnes, 08:00
Červená řepa patří mezi nejsladší druhy zeleniny. Někdo ji miluje na všechny způsoby, jiný zásadně...
Reklama